To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tablica w „Koryznówce” pamięci Witolda Pileckiego    -   02/6/2008
W tym roku mijają dwie rocznice, związane z bohaterskim życiem i śmiercią rtm. Witolda Pileckiego – 65 rocznica jego ucieczki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym był dobrowolnym (!) więźniem oraz 60 rocznica śmierci w więzieniu Mokotowskim, z wyroku władz komunistycznych. Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem zainicjowało wspólnie z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) upamiętnienie tych wydarzeń - w Koryznówce odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica.

Ogloszenie

Fundatorem tablicy jest Andrzej Siuta, właściel Zakładu Odlewniczego w Oświęcimiu. Tablica zostanie osadzona na kamieniu granitowym, przywiezionym z terenu byłego obozu koncentracyjnego, co ma szczególną wymowę, i postawionym w ogrodzie przed dworem „Koryznówka”.
Uroczyste odsłonięcie odbędzie się 13 czerwca br. o godz. 18:00. W tym samym dniu odbędą się tez uroczystości związane z obchodami rocznicowymi „Pierwszego Transportu Oświęcimskiego z Tarnowa” i drugiego transportu więźniów Auschwitz z Nowego Wiśnicza w 1940r.

Dlaczego postanowiono uczcić pamięć rtm. Witolda Pileckiego w „Koryznówce”? Niestety, pamięć tego bohaterskiego żołnierza jest wciąż znikoma, dlatego Senat RP podjął 7 maja 2008 r. uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza.
”Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Działał w niepodległościowym harcerstwie, a następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W II wojnie światowej podczas kampanii wrześniowej dowodził oddziałem kawalerii, a po jej zakończeniu był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku stał się dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Dzięki niemu świat uzyskał wiadomości o tym, co działo się w obozie. Po udanej ucieczce w 1943 roku został awansowany do stopnia rotmistrza. W czasie powstania warszawskiego walczył w Zgrupowaniu "Chrobry II". Dowodzona przez niego placówka broniła strategicznego dla działań powstańczych odcinka Alei Jerozolimskich. Po kapitulacji został jeńcem oflagu Murnau. Po wyzwoleniu obozu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa pod koniec 1945 roku wrócił do kraju, gdzie 5 maja 1947 roku został aresztowany pod zarzutem prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz II Korpusu. W 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki został skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku.”

Z „Koryznówką” łączy się jeden z najbardziej dramatycznych epizodów życia rtm. Pileckiego. Kiedy w 1940 r. zgłosił konspiracyjnemu dowództwu gotowość ochotniczego dostania się do obozu Auschwitz jako więzień, aby poznać prawdę o tym miejscu i ujawnić ją światu, został zaopatrzony w fałszywe dokumenty na nazwisko Tomasza Serafińskiego z Krakowa, rzekomo zmarłego w Warszawie podczas działań wojennych w 1939 roku (później okazało się, że Serafiński żył nadal). Od nocy 21-22 września 1940 Witold Pilecki był więźniem nr 4859 Konzentrationslager Auschwitz. W ciągu kilku tygodni zorganizował zalążki konspiracji obozowej, która przyjęła nazwę Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Przesyłał meldunki, które poprzez krajowe struktury konspiracyjne dotarły do Londynu. Wraz z dwoma współwięźniami uciekli w noc niedzieli wielkanocnej 26-27 kwietnia 1943. W siąpiącym deszczu, torem kolejowym doszli do Soły, a potem do Wisły, przez która przeprawili się znaleziona szczęśliwie łódka. Ksiądz na plebani w Alwerni nakarmił ich i dał im przewodnika. Przez kilka wsi, Tyniec, okolice Wieliczki, Puszczę Niepołomicką dotarli do Bochni, a stamtąd do Nowego Wiśnicza, gdzie Pilecki odszukał prawdziwego Tomasza Serafińskiego. Ten ułatwił mu kontakt z komórkami AK.

Rodzina Serafińskich od pokoleń do dziś mieszka w drewnianym dworku zwanym „Koryznówka”, w którym bywał spokrewniony przez swą żonę Jan Matejko. Stąd działające tu muzeum pamiątek po wielkim malarzu. Muzeum to odwiedzają tysiące turystów i liczne szkolne wycieczki, dlatego tablica upamiętniająca postać Witolda Pileckiego przysłuży się do przywrócenia pamięci tego bohatera. Jej tekst brzmi: „Rotmistrz Witold Pilecki, 1901 – 1948, Na „Koryznówce” od maja do sierpnia 1943 r. ukrywał się po ucieczce z KL Auschwitz. Twórca konspiracji wojskowej w obozie, uczestnik Powstania Warszawskiego, jeniec wojenny obozów Lamsdorf i Murnau, oficer II Korpusu we Włoszech. W okresie terroru stalinowskiego zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie 25 maja 1948 r. Wierny przysiędze żołnierskiej do końca.”

Koryznówka, 13 czerwca godz. 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:03:38
IP          : 3.137.179.203
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html