To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Węgierski weekend w Muzeum Okręgowym podczas „Dni Tarnowa”    -   06/6/2008
Jak już informowaliśmy, do rodzinnego miasta gen. Józefa Bema zaprosiło tarnowskie Muzeum oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier „bratanków” węgierskich z zaprzyjaźnionych miast. Podczas węgierskiego weekendu odbędzie się kilka zdarzeń, które służą wzajemnemu zbliżeniu społeczeństw obu krajów. W sobotę 14 czerwca o godzinie 16-tej, na skwerze za Bramą Seklerów przy ul. Krakowskiej odsłonięty zostanie pamiątkowy kopijnik poświęcony Norbertowi Lippóczemu.

Ogloszenie

Kopijnik to polska nazwa nagrobka słupowego(węg. Kopjafa) czyli drewnianej stelli, stawianej zwyczajowo na grobach węgierskich wojowników ku pamięci ich bohaterskich czynów. Kilka kopijników stanęło w Polsce m.in. w Jarosławiu, Zwierzyńcu. W Tarnowie w 2006 roku postawiony został kopijnik poświęcony pamięci Forgona Mihalego – węgierskiego prawnika, historyka i żołnierza, który w wyniku ran odniesionych podczas uwalniania twierdzy Przemyśl w 1914 r. przewieziony do Tarnowa zmarł i tu został pochowany.

Norbert Lippóczy - (1902 1996) - Węgier z pochodzenia. Honorowy Obywatel miasta Tarnowa. Bibliofil i wytrawny kolekcjoner, hojny ofiarodawca. Pochodził z Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech, był absolwentem Akademii Rolniczej w Debreczynie. Rodzinne, handlowe kontakty z Polską doprowadziły do utworzenia w Tarnowie składnicy win. Miasto to stało się jego drugim domem, gdzie mieszkał od 1929 roku. Zauroczony zakopiańskim ludowym malarstwem na szkle zgromadził znakomitą kolekcję malarstwa, ceramiki huculskiej i rzeźby. Po wybuchu II wojny światowej zatrzymany na granicy przez NKWD skazany został na 5 lat obozów pracy. Dzięki usilnym staraniom żony po 14 latach rozłąki powrócił do kraju. W 1956 roku część swych zbiorów przekazał społeczeństwu Tarnowa w dowód wdzięczności za pomoc okazaną Węgrom walczącym o niepodległość. Był jednym z twórców i długoletnim honorowym prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Swój olbrzymi zbiór exlibrisów liczący około 25 tys. sztuk przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był autorem wielu artykułów, organizatorem wystaw, tłumaczem i konsultantem. Mówił o sobie, że „jest Węgrem z duszą Polaka” Odznaczony m. in. Orderem Gwiazdy Republiki Węgierskiej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Kopijnik Norberta Lippóczego (podobnie jak ten poświęcony Forgonowi Mihalemu) wykonany został na Węgrzech przez rzeźbiarza Sandora Stigelmayera. Inicjatorem przedsięwzięcia ze strony polskiej jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier a ze strony węgierskiej Istvan Balazs i Stowarzyszenie Sztuki Ludowej im. Marty Fügedi z Miszkolca.

14 czerwca o godzinie 17.30, w Muzeum Etnograficznym, przy ul. Krakowskiej 10 – zostanie otwarta wystawa pt.„Tradycyjne rzemiosło węgierskie 2008” prezentująca współczesne, wytworzone na wysokim poziomie artystycznym wyroby rękodzielnicze. Ich twórcy – to ludzie reprezentujący różne zawody, którzy przez swoje nawiązujące do tradycji dzieła, chronią twórczą spuściznę węgierskiego rzemiosła ludowego. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Sztuki Ludowej im. Marty Fugedi z Miszkolca.
W sobotę 14 czerwca od godziny 12:00 do 20:00, oraz w niedzielę 15 czerwca od 10:00 do 20:00, przed Muzeum Etnograficznym będzie można oglądać pokazy rzemieślników z Miszkolca oraz zakupić ich wyroby.

Uwaga! Przy okazji otwarcia wystawy przygotowana jest niezwykła atrakcja w postaci prezentacji przywiezionego przez Węgrów z „Herman Otto Muzeum” w Miszkolcu fragmentu najstarszego drzewa świata. Jest to cypryśnik błotny, jeden z kilku drzew liczących 8 milionów lat, odkrytych w trakcie pracy w kopalni odkrywkowej w rejonie Miszkolca. Niezwykłość lasu cypryśników polega na tym, że drzewa tam znalezione nie uległy procesowi fosylizacji, tzn. nie skamieniały i zachowały się jako drewno w wyniku specyficznych warunków zalegania. Muzeum Etnograficzne jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie będzie można obejrzeć fragment liczącego 8 milionów lat cypryśnika. Ekspozycja czynna będzie do 20 lipca 2008 r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:53:49
IP          : 3.138.69.55
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html