To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski weekend z kulturą węgierską    -   16/6/2008
„Nie masz wina nad węgrzyna!" - to powiedzenie znają chyba wszyscy amatorzy tego wspaniałego trunku. Dla miłośników węgierskiego wina, choć nie tylko, przygotowano w sobotnie i niedzielne popołudnia na placu przed Muzeum Etnograficznym specjalne stoiska, promujące folklor, rzemiosło artystyczne i rękodzieło węgierskie. Spotkanie z kulturą węgierską uświetniło weekendowe obchody Dni Tarnowa.

Ogloszenie
>

Na zainteresowanych czekała mennica, kramy z tradycyjnym rękodziełem i rzemiosłem artystycznym, ale też stoiska promujące znakomitą węgierską kuchnię. Spośród tarnowskich restauracji, które oferują menu kuchni węgierskiej, na czoło wysuwa się cygańska „Ke Moro" przy ul. Żydowskiej. Można tam zakosztować tradycyjnych, ostro przyprawianych dań - zup, gulaszów, grillowanych i pieczonych mięs oraz warzyw. Do posiłków pija się oczywiście wino, z którego Węgry słyną na całym świecie. Wspomniany już węgrzyn to tradycyjne polskie określenie na białe wino z Tokaju, który przez wieki zaopatrywał piwnice szlacheckie w całej Rzeczypospolitej. Zgodnie ze średniowiecznym hasłem: „Vinum Regum, Rex Vinorum", uchodzi ono za wino królów i za króla win. Jednak najbardziej znanym winem (również w naszym kraju) jest Egri Bikaver, czyli Bycza krew z Eger. Nazwa ta pochodzi podobno z czasów okupacji tureckiej, kiedy Turcy jako mahometanie nie mogli pić wina, nazwali je więc byczą krwią i spokojnie zapijali się tym trunkiem. Przechadzającym się po placu zwiedzającym towarzyszyła tradycyjna węgierska muzyka ludowa (Magyar nepzene), której korzenie sięgają około tysiąca lat temu terenów Uralu i stepów turkmeńskich. O jej wyjątkowości decyduje to, że zachowała ona archaiczny rytm i brzmienie nie spotykane u innych narodów europejskich. W pieśniach nierówny rytm łączy się z uderzeniem akcentem na pierwszą sylabę. Z kolei brzmienia powszechnie uważane za tradycyjną muzykę węgierską, jak rozsławiony na świecie czardasz, w rzeczywistości mają pochodzenie cygańskie. Właśnie ta grupa etniczna, która przybywała na tereny Węgier od XV w., jak żadna inna wpłynęła na folklor tego kraju. Zainteresowani mieli okazję zapoznać się z historią i kulturą cygańską w otwartych salach Muzeum Etnograficznego.
W spotkanie z kulturą węgierską i obchody Dni Tarnowa wpisało się także odsłonięcie kopijnika upamiętniającego postać wybitnego tarnowianina, Norberta Lippóczego - osoby, która jak żadna inna w XX w. przyczyniła się do utrwalenia w naszym mieście przyjaźni polsko-węgierskiej. Kopijnik stanął przy Bramie Seklerskiej, blisko popiersia Sandora Petofiego.
(AS)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:15:21
IP          : 18.224.43.232
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html