To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pan Cogito i artyści    -   25/6/2008
W Galerii BWA wystawa czwartej edycji Tarnowskich Klimatów „Pan Cogito - Nowe Wizualizacje” prowadzi nas pięknymi, choć zróżnicowanymi drogami do sedna tajemnic twórczości Zbigniewa Herberta (1924-1998). Wystawie daleko jest do malarskiej analizy literackiego dorobku „księcia poetów”. Przypomina raczej interesujący „zapis” myśli i wrażeń zrodzonych z obcowania z jego twórczością. W tym roku obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci poety.

Ogloszenie

Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie oryginalnych prac plastycznych inspirowanych poezją Zbigniewa Herberta. Prace można było wykonywać w dowolnych technikach plastycznych na płaszczyźnie przy użyciu tradycyjnych środków (rysunek, malarstwo, grafika)a także najnowszych technologii (grafika komputerowa). Jak zauważył kurator wystawy, Piotr Kukla „Jest to jedyny konkurs w Polsce i w tej części Europy, gdzie artyści zawodowi konfrontują się z artystami niezawodowymi”. Choć, jak celnie zauważył podstawowa różnica między nimi sprowadza się do trzech literek mgr przed nazwiskiem. Prawdziwych artystów, bez względu na to, czy są magistrami sztuki, czy tylko jej wiernymi amatorami, łączy potęga wyobraźni i potencjał twórczy, czyli właśnie to co predysponuje do miana artysty.
W konkursie wzięło udział 264 autorów z Polski i zagranicy. W efekcie do jury napłynęło prawie tysiąc prac, z czego zaledwie 6 procent zostało dopuszczonych do wystawy końcowej. Podczas otwarcia wernisażu poza dyrektorem BWA, Bogusławem Wojtowiczem i wspomnianym Piotrem Kuklą, w specyficzny sposób zabrał głos także przewodniczący jury, Andrzej Dudziński. Wprawdzie artysta nie mógł przybyć do Tarnowa, niemniej obecni na piątkowym wernisażu goście, mogli usłyszeć jego pokonkursowe refleksje z telefonu dyrektora BWA. Dudziński z dużym uznaniem wypowiadał się nie tylko o poziomie uczestników, ale też o idei „Tarnowskich Klimatów”. „Widzę jakiś renesans sztuk pięknych – mówił - co jest niesłychanie optymistycznym zjawiskiem”. Zwrócił też uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na sztukę oraz na... dominującą w niej rolę kobiet.
Utalentowanych kobiet nie brakowało również na najnowszej wystawie BWA. Dość wymienić Dorotę Bernacką, Annę Śliwińską-Kuklę, Marię Lempę ,czy Małgorzatę Lazarek. Co znamienne, właśnie kobiety zgarnęły na konkursie najwięcej pochwał, nagród i wyróżnień. Żeby jednak nie popadać w kolejny nonsensowny podział artystów, tym razem ze względu na płeć, należy podkreślić, że liczne prace zgromadzone na wystawie – choć nie porażają doskonałością - świadczą, że ich autorzy są dobrymi plastykami, rozumiejącymi charakter i styl tego, co utrwalają. Co ważne, robią to bez nachalnej, irytującej dydaktyki, ale z troską o wierność wobec nieustannie żywej, zagadkowej wyobraźni poety. Charakter wystawy wymusza brak jednolitego stylu. Na ścianach obok obrazów balansujących na granicy abstrakcji zawisły bardzo realistyczne przedstawienia,szkice obok fotografii, fotomontaże obok grafiki komputerowej. Jednak każda z wystawionych prac wyraźnie odznacza się indywidualnym twórczym gestem. Niektórzy z autorów pomijając szczegóły wypreparowują z twórczości Herberta to, co uważają za najważniejsze, jakieś symbole-esencje w postaci kamieni, aniołów. Inni znów zamiast serwować odbiorcy proste zachwyty, za pomocą z góry założonej pozornej niechlujności, wskazują drogę dla myśli, prowokując go do wysiłku intelektualnego i emocjonalnego. Jedni i drudzy w swojej podróży z „Panem Cogito” płyną ku mądrości rzeczy najprostszych. Oczywiście pod prąd.

Jury w składzie Andrzej Dudziński, Piotr Kukla, Zdzisław Tohl, Ewa Łączyńska, postanowiło nie przyznawać I Nagrody Grand Prix.
II Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa przypadła Gabrieli Cichowskiej (Rzeszów) za cykl pod tytułem „Na szpilkach traw”;
III Nagroda dla Małgorzaty Lazarek (Zawiercie)za zestaw prac pod tytułem „Przesłuchanie anioła”, „Belzebub kocha sztukę”, „Jest cały czarny”, „Co myśli Pan Cogito o piekle”;
Pierwsze Wyróżnienie dla Tomasza Tobolewskiego (Zabrze)za zestaw prac pod tytułem „Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu”, „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”, „Kołatka”;
Drugie Wyróżnienie dla Marty Lempy (Lubliniec)za zestaw prac pod tytułem „Różowe ucho”, „Mały palec”, „Stanęło na głowie”, „Próba opisu”.
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:52:59
IP          : 3.21.247.95
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html