To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania? (1)    -   26/11/2008
Poradnik Spółdzielcy
Wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? Ile będzie kosztował notariusz? Co zrobić, gdy spółdzielnia utrudnia wykup? O tym wszystkim i o wielu innych zagadnieniach można dowiedzieć się z wydanego przez PiS „Poradnika Spółdzielcy”, opracowanego merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszewskiego. Znajdziemy w nim również wzory pism, dokumentów, pozwów, umów czy aktu notarialnego. Obiektywnie patrząc, jest to wydawnictwo niezwykle pożyteczne i życzyć by sobie należało, aby światło dzienne ujrzały kolejne takie publikacje, poruszające inne aspekty, jak się okazuje w skali kraju, niezwykle trudnych kontaktów spółdzielców, z władzami spółdzielni. Na naszym portalu, staraniem posła Edwarda Czesaka rusza ośmioodcinkowy cykl (z uwagi na obszerność materiału), na który składa się treść wspomnianego poradnika. Dziś część pierwsza, za kilka dni kolejna; w części ostatniej zamieścimy do pobrania wszystkie wymienione w publikacji załączniki. Warto znać swoje prawa...

Ogloszenie

Podstawa prawna
Podstawą roszczenia o przeniesienie własności mieszkania jest ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.). Została znowelizowana ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 125, poz. 873). Nowela weszła w życie z dniem 31 lipca 2007 r. Merytoryczną podstawą przeniesienia własności jest fundamentalna zasada: Ten kto zapłacił za budowę mieszkania powinien być jego właścicielem.
Ustawa gwarantuje powszechność uwłaszczenia. To znaczy, że wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu.

Najpierw wniosek
Pierwszą czynnością, która wszczyna tryb postępowania w celu wykupu mieszkania jest złożenie wniosku w spółdzielni. Pismo nie podlega opłacie. Wniosek możesz napisać sam (udostępnimy jego wzór) Nie musisz czekać na to, aż spółdzielnia wręczy Ci do podpisania gotowy papier. Wnioski nie wymagają formularzy. Wystarczy tylko: wpisać dane: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nr zajmowanego lokalu, wniosek opatrzyć datą, napisać, że na podstawie znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych żądasz przeniesienia odrębnej własności lokalu, podpisać się. Uwaga: data na wniosku jest istotna. Od chwili złożenia spółdzielnia ma 3 miesiące na podpisanie aktu notarialnego, przenoszącego własność. Lecz jeśli wysyłasz pismo pocztą, powinieneś to uczynić listem poleconym. Wówczas liczy się data, z którą wniosek wpłynął do spółdzielni. Od tej chwili płynie okres 3 miesięcy. Data doręczenia uważana jest za moment, w którym zarząd mógł zapoznać się z wnioskiem. Zatem: zawsze liczy się data wpłynięcia. Jeśli np. napiszesz wniosek 10 lipca i złożysz go 15 lipca, to termin będzie się liczyć od dnia 15 lipca. 3 miesiące upłyną z dniem 15 października. Jeżeli osobiście przynosisz pismo do spółdzielni, musisz mieć 2 egzemplarze. Jeden zostawiasz w spółdzielni, na drugim przybijana jest pieczątka z potwierdzeniem terminu wniesienia i podpisem przyjmującego.
Uwaga: nie daj sobie wmówić, że np. spółdzielnia musi dać ci gotowy wniosek, iż tylko ten wniosek jest właściwy. Jeśli nie przyjmą Twojego wniosku wyślij go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Spółdzielnia Cię sprawdzi
Od chwili złożenia wniosku spółdzielnia sprawdzi, czy np. nie zalegasz z czynszem lub opłatą w zakresie funduszu remontowego. Warunkiem przeniesienia własności jest brak zobowiązań finansowych wobec spółdzielni – określonych w ustawie. W każdej chwili możesz żądać specyfikacji swojego zadłużenia. W razie wątpliwości masz prawo zwrócić się pisemnie o wyjaśnienie, skąd pochodzi niedopłata, jakiej sumy i z jakiego tytułu spółdzielnia żąda uiszczenia.

Za kilka dni, w kolejnym odcinku, zaprezentowane zostaną wszystkie kwestie dotyczące sporządzania aktu notarialnego, wraz z szacunkowymi kosztami.

Publikacja „Poradnika Spółdzielcy” sponsorowana jest przez Biuro Poselskie posła PiS Edwarda Czesaka.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 15:46:18
IP          : 3.15.6.198
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html