To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Trwa jubileuszowa gala zasłużonych    -   16/1/2009
Uskrzydlony 2008
O godzinie 15:00 w Sali Lustrzanej rozpoczęła się uroczystość wręczania statuetek „Uskrzydlonego 2008”. Po raz pierwszy nagrodę, przyznawaną dziś przez Tarnowską Fundaję Kultury, wręczono w 1988 roku, wyróżniając sześć osób w dwóch kategoriach. W tym roku otrzyma ją dwanaście osób w kategoriach: samorząd terytorialny, organizacje pozarządowe, rozwój i promocja regionu, firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia, kultura oraz promocja Polski w Europie i świecie.

Ogloszenie
>

Kapituła nagrody w składzie: Stanisław LIS (przewodniczący), Lucyna KRUIPA, Halina BURAKOWSKA, Kazimierz DUDZIK, Janusz GOZDEK, Józef KOMAREWICZ, Danuta LISOWSKA, Wojciech MARKIEWICZ, Wiesław MLECZKO, Grażyna NOWAK, Janusz OŻÓG, Stanisław POCZĄTEK, Tadeusz RZOŃCA po zapoznaniu się z 27 nominacjami w następujących kategoriach: kultura, samorząd terytorialny, media, rozwój i promocja regionu, organizacje pozarządowe, integracja europejska, firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia, promocja Polski w Europie i świecie, postanowiła wyróżnić następujące osoby:

Samorząd terytorialny
Roman Ciepiela – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Od 1990 do 2002 r radny Tarnowa, w latach 1994 – 2000 prezydent i wiceprezydent miasta, inicjator powstania PWSZ i przeprowadzonej w 2000r modelowej reformy tarnowskich publicznych zakładów opieki zdrowotnej; jest m.in. przewodniczącym rady Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego, wiceprzewodniczącym Rady Społecznej Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie, inicjatorem i I Prezesem Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie.
Stanisław Kracik – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice”
Kreatywny gospodarz Gminy, znany z nowoczesnego i odważnego zarządzania, za jego kadencji zrealizowano wiele inwestycji, znany jest ze skutecznego pozyskiwania ważnych inwestorów.

Organizacje pozarządowe
Antoni Zięba – założyciel Klubu Inteligencji Katolickiej
Człowiek niezwykłej skromności, od ponad 50 lat poświęca się służbie społecznej – najpierw jako harcerz, później członek PTTK i przewodnik; założyciel KIK w 1981r, w pierwszych latach transformacji ustrojowej wiceprzowodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Tarnowie, od 1990 r radny miasta Tarnowa I, II, III i V kadencji, dwukrotnie jako wiceprzewodniczący i raz jako przewodniczący.
Barbara Sobecka-Mikos – prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Dąbrowie Tarnowskiej
Z jej inicjatywy, jako członka stowarzyszenia którego celem jest udzielanie pomocy dzieciom i osobom niepełnosprawnym intelektualnie, w Dąbrowie Tarnowskiej w 2005r uruchomione zostały pierwsze w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej; troszcząc się o byt materialny i poziom edukacyjno – wychowawczy, pani Barbara potrafi znajdować sponsorów krajowych oraz wśród Polonii amerykańskiej. Jej zasługą jest również uruchomienie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szarwarku.

Rozwój i promocja regionu
Marian Marawczyński – wieloletni pedagog, wychowawca młodzieży, historyk, działacz społeczny
Przepracował kilkadziesiąt lat w dębickiej oświacie, był nauczycielem akademickim i dyrektorem Wojewódzkiego Oddziału Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Tarnowie, prowadził działalność naukową, był aktywnym członkiem m.in. zarządu KS „Wisłoka”, komendy Hufca ZHP oraz twórcą Izby Regionalnej i współtwórcą Muzeum Regionalnego w Dębicy; jest znanym badaczem historii regionu, oprócz artykułów jest autorem czterech książek i laureatem I nagrody w konkursie literackim im. A. Mickiewicza w Warszawie pt. „Folklor mojej okolicy”.

Firmy kreujące rozwój Małopolski i Podkarpacia
Marek Pijar – właściciel firmy Trans Południe S.A. w Podgrodziu k. Dębicy
Jego firma założona w 1993r stała się jedną z najlepszych i najaktywniejszych firm w kraju, co potwierdzają również liczne nagrody. W swej działalności otwarty jest na potrzeby społeczności lokalnej.
Marek Pawlik – prezes zarządu, dyrektor generalny ABM Solid S.A. w Tarnowie
W 1992 r założył spółkę „Exbud 20” Sp. z o. o. przemianowaną trzy lata później na ABM Solid – dziś jest to grupa spółek budowlanych, które działają we wszystkich podstawowych segmentach branży. Firma szybko stała się jednym ze znaczących pracodawców w regionie tarnowskim, a w lipcu 2007 zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kultura
Zespół Folklorystyczny „Otfinowianie”
Ponad stuosobowy zespół działa od 1999r przy Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Do tej pory dali ponad 250 koncertów, w październiku b.r. goszcząc również w USA. Zespół w ramach programu „Działaj Lokalnie VI” realizował projekt integracji środowiska lokalnego poprzez edukację regionalną i poznawanie dziedzictwa kulturowego.
Agata Nadolnik – założycielka i kierowniczka Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”
Emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwoźdźcu. Zespół założyła w 1997r – już po dwóch latach został on zaproszony na występy na Węgry, dając tym samym początek trwającej do dziś współpracy pomiędzy Zakliczynem a Jaszfenyszaru. Z kilkunastoosobowej grupy dzieci zespół rozrósł się i liczy dziś blisko 100 członków – działają: grupa dziecięca oraz młodzieżowa grupa taneczna, grupa teatru obrzędowego, kapela ludowa i grupa śpiewacza. Zespół otrzymał wiele wyróżnień i nagród. Agata Nadolnik jest również inspiratorką działań społecznych na rzecz swojej miejscowości i gminy, dzięki niej powstaje Gminne Centrum Folkloru z piękną sceną plenerową oraz festiwalem Folklor.
Bogusław Nowak – dyrektor naczelny Opery Krakowskiej, menedżer, dziennikarz, reżyser
Jak czytamy – „człowiek niezwykle utalentowany, kreatywny, pracowity, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych”. Związany w przeszłości m.in. z Teatrem Starym im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, TVP Kraków, Polskim Radiem Kraków (jako prezes zarządu); szef programowy Festiwalu Mrożka (1990) i Europejskiego Miesiąca Kultury (1992), wykładowca UJ – Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytetu Śląskiego – Wydział Radia i Telewizji. O jego talencie świadczą liczne zagraniczne wyjazdy o charakterze zawodowym a także przyznane w 1999r Stypendium Radiowe w USA. To za sprawą Bogusława Nowaka wybudowano budynek Opery Krakowskiej.
Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz
Teatr ten powstał w 1980 r; na przestrzeni lat zaprezentował kilkanaście premier scenicznych, dwa spektakle muzyczne, kilka spektakli ulicznych, cztery interdyscyplinarne zdarzenia plenerowe „Próba Wyboraźni”; laureat wielu spotkań i przeglądów teatralnych w Polsce i za granicą, był gościem kilku najważniejszych festiwali teatralnych, m.in. Krakowskich Reminescencji, Łódzkich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Festiwalu „Malta” w Poznaniu czy Festiwalu „Wyjście z cienia” w Gdańsku. TNT jest również organizatorem dwóch edycji Spotkań Teatrów Innych w Tarnowie, współautorem Spotkań Teatrów Obrzeży w Zakopanem, w Galerii Władysława Hasiora. W połowie lat 90-tych Teatr brał udział w sesji warsztatowej ze Stowarzyszeniem Teatralnym Gardzienice; w roku 2005 zespół został zaproszony przez The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech na specjalny staż warsztatowy. Przedstawiciele Teatru brali również udział w 14 sesji The International School of Theatre Anthropology (Krzyżowa i Wrocław), prowadzonej przez Eugenio Barbę i zespół Odin Theatre (2006). TNT od wielu lat penetruje artystyczne konteksty kulturotwórcze i narodowe w ich wymiarze patriotycznym. Duszą teatru, jego twórcą, reżyserem i dyrektorem jest Tomasz Antoni Żak.

Promocja Polski w Europie i świecie
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie
To najstarsza tego typu placówka w Polsce – w roku 2008 Muzeum Diecezjalne obchodziło 120. rocznicę powstania. Każdego roku odwiedza je ok. 10 tysięcy turystów z całego świata, w placówce tej organizowanych jest ponadto 200 lekcji dla dzieci i młodzieży oraz 50 wykładów dla studentów. Muzeum obecnie posiada ponad 2,5 tysiąca eksponatów; najcenniejszy dział to galeria sztuki średniowiecznej, ciekawy jest zbiór zabytków sztuki cechowej – gotyckiej, rzeźby i malarstwo z terenu Małopolski reprezentujące tzw. szkołę krakowsko – sądecką, zbiory tkanin kościelnych od czasów średniowiecza, zbiory sztuki ludowej z Europy i innych kontynentów oraz zbiór obrazów ludowych malowanych na szkle. Muzeum w 2008 r otrzymało nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal „zasłużony kulturze” – „Glora Artis”. Dyrektorem jest ks. Tadeusz Bukowski.

Patronat honorowy nad XX Jubileuszową Galą "Uskrzydlonych" sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta i Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:21:52
IP          : 3.133.140.208
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html