To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Kolejna organizacja, którą można wspomóc 1% PIT    -   20/3/2009
Świetlicowe Koło Ratunkowe
To już ostatnie tygodnie trwającego okresu rozliczeniowego PIT, w trakcie którego obywatele mogą przekazywać 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W Tarnowie i okolicach działa wiele takich organizacji. Często ich działalność nie jest bardzo głośna, co nie znaczy, że jest to działalność mniej pożyteczna. Ciekawe np. ilu mieszkańców i regionu wie, że działa u nas Świetlicowe Koło Ratunkowe wspierane przez fundację BZ WBK, realizującą program Bank Dziecięcych Uśmiechów ? Jej głównym celem jest pomoc dzieciom gorzej sytuowanym, w taki sposób, aby zrównać ich szanse m.in. w zdobywaniu wiedzy, spełnianiu marzeń, rozwijaniu talentów. Sama Fundacja kieruje się zasadą mnożenia zebranych środków- do każdego przekazanego przez obywateli procenta dokłada drugie tyle, dzięki czemu podwaja wartość sumy przekazywanej na rzecz dzieci z 1% podatku.

Ogloszenie

Świetlice tworzą dzieciom sprzyjające warunki do rozwoju, zapewniają im opiekę pedagogiczną i wychowują. Współcześnie ich znaczenie rośnie, ponieważ rodzice dużo czasu spędzają w pracy. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na tego typu placówki będzie się zwiększało. Jednakże już obecnie nierzadko brakuje w nich miejsc dla dzieci.
Kształcą, budują więzi społeczne, rozwijają talenty i zdolności. Świetlice środowiskowe to dla wielu dzieci z rodzin uboższych jedyne miejsce, gdzie mogą się bawić i odrabiać lekcje, a dla wielu stanowią one wręcz drugi dom. Wyszkoleni opiekunowie wiedzą, jak im pomóc i zapewnić skuteczne wsparcie. Nowoczesne świetlice podejmują działania z zakresu pomocy społecznej, redukcji patologii, socjalizacji czy profilaktyki. Organizacje te to nierzadko jedyny kontakt dzieci z kulturą, czy wakacyjnym wypoczynkiem. – Dzieci pochodzą z rodzin biedniejszych, rzadko mają okazję gdzieś pojechać. Organizowane przez nas wakacje to dla nich jedyna szansa na wypoczynek – mówi Monika Pisarska, wychowawczyni świetlicy socjoterapeutycznej im. Jana Pawła II w Kostrzynie.
Placówki socjoterapeutyczne pomagają dzieciom uporać się z problemami uzależnień, udzielają też wsparcia psychologicznego najmłodszym, których rodziny są dotknięte alkoholizmem, przemocą, przestępczością czy narkomanią. Ważną funkcją świetlic środowiskowych jest także rozwijanie zainteresowań i umiejętności dzieci, poprzez zajęcia sportowe, teatralne, taneczne, plastyczne czy gry i zabawy. Programy, takie jak „Mój świat po dwóch stronach kamery”, pozwalają dzieciom otworzyć się na współpracę w grupie, a za razem rozwijać swoje zainteresowania. W ubiegłym roku w projekcie tym wzięło udział 80 dzieci ze świetlic środowiskowych z Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Zrealizowały wspólnie 9 autorskich filmów. Jednakże, nierzadko same świetlice borykają się z problemami. Raport pedagogów z Uniwersytetu Warszawskiego, autorstwa - prof. Elżbiety Putkiewicz, dr Barbary Murawskiej i dr Marka Piotrowskiego pokazuje, że w połowie warszawskich podstawówek brakuje świetlic. Zbyt duża liczba dzieci w tych placówkach wywołuje negatywne zjawiska, takie jak: hałas, nadmierna ilość bodźców, pobudzenie, stres, agresja, znużenie, bóle głowy czy anonimowość. Częstym problemem są również kwestie braku lokalu czy wyposażenia świetlicy.
Doceniając ogromną rolę świetlic w życiu dzieci z rodzin uboższych, organizacje takie jak Fundacja Banku Zachodniego WBK, przychodzą im z pomocą. Specjalny program grantowy dla świetlic – Bank Dziecięcych Uśmiechów - jest odpowiedzią na potrzeby placówek z całej Polski. W ubiegłym roku na pomoc organizacja ta przekazała prawie 1 200 000 zł. Dofinansowanie otrzymało 175 projektów, a na wakacje pojechało 9000. Dodatkowo fundacja wsparła także działania 60 świetlic z całej Polski, na rzecz wyrównywania szans, poprzez zorganizowanie w nich darmowych lekcji angielskiego. Ponadto 95 placówek otrzymało w ramach wyprawek szkolnych w sumie 21 tys. zeszytów i 8 tys. bloków rysunkowych.
W samym województwie małopolskim Fundacja wsparła 12 placówek, kwotą blisko 50 tys. zł. Dzięki temu uśmiech zagościł na twarzach ponad 400 dzieci. Fundacja dofinansowała organizację ferii zimowych dla 15 podopiecznych Świetlicy Profilaktyczno – Wychowawczej w Brzesku oraz wyjazd wakacyjny dla 54 dzieci z Przedsiębiorczego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Tarnowie. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci „Dajemy Nadzieję” otrzymało fundusze na wyżywienie dla 90 najmłodszych, a Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Eugenii Gierat w Tarnowie uzyskał wsparcie na organizację hipoterapii. Pomoc, płynąca do lokalnych bardzo często świetlic, nie byłaby możliwa bez wsparcia podatników. Pieniądze, przekazywane z 1 proc. podatków, są, dzięki mecenatowi Banku Zachodniego WBK, podwajane przez Fundację, co pozwala pomóc dwukrotnie większej liczbie dzieci. (MD)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, December 26, 2024 14:06:46
IP          : 18.191.171.43
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html