To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Klasyka na tarnowskiej scenie    -   28/3/2009
PREMIERA: „Rozmowy z katem”
Jurgen Stroop, generał SS, dowódca akcji likwidacyjnej warszawskiego getta – kat dziesiątek tysięcy ludzi. Kazimierz Moczarski (pseud. „Maurycy”, „Rafał”) to m.in. kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. W roku 1949 przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce „Rozmowy z katem” opisał tę niezwykłą sytuację. Książka to sprawozdanie z wnikliwego studium jakiemu Moczarski poddał Stroopa – człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady. Ale „Rozmowy z katem” to także świadectwo niezłomności człowieka w obliczu totalitaryzmu. Moczarski został uwięziony przez stalinowski reżim, a podczas całego pobytu w jednej celi ze Stroopem był nieludzko torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przez komunistyczny sąd Moczarski został na 10 lat i na karę śmierci, którą potem zmieniono mu na dożywocie, informując go o tym fakcie dopiero po 15 miesiącach. „Rozmowy z katem” dają nam wgląd w psychologiczne mechanizmy zła i pokazują, za sprawą tych, którzy jak Moczarski dokonują słusznych wyborów moralnych, że jesteśmy wolni i tylko dzięki dobru wiemy, że zła nie można usprawiedliwić. Premiera spektaklu w reżyserii Edwarda Żentary będzie miała miejsce 4 i 5 kwietnia o godz. 19:00 na Scenie Proscenium 1 w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego.

Ogloszenie
>

”Jurgen Stroop, generał SS, dowódca akcji likwidacyjnej warszawskiego getta – kat dziesiątek tysięcy ludzi. Kazimierz Moczarski (pseud. „Maurycy”, „Rafał”) to m.in. kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. W roku 1949 przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce „Rozmowy z katem” opisał tę niezwykłą sytuację. Książka to sprawozdanie z wnikliwego studium jakiemu Moczarski poddał Stroopa – człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady.
Ale „Rozmowy z katem” to także świadectwo niezłomności człowieka w obliczu totalitaryzmu. Moczarski został uwięziony przez stalinowski reżim, a podczas całego pobytu w jednej celi ze Stroopem był nieludzko torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przez komunistyczny sąd Moczarski został na 10 lat i na karę śmierci, którą potem zmieniono mu na dożywocie, informując go o tym fakcie dopiero po 15 miesiącach.
Widz oglądając „Rozmowy z katem” nie może cofnąć się przed sądem moralnym, nie może nie potępić Stroopa i nie podziwiać nieugiętego ducha Moczarskiego. Jednocześnie jednak „Rozmowy z katem” dają nam wgląd w psychologiczne mechanizmy zła. Okazuje się, że zło – nawet to najbardziej okrutne jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć, zracjonalizować: człowiek jest produktem swoich czasów i swojego środowiska. I ta racjonalizacja mogłaby być drogą ku usprawiedliwieniu, gdyby nie fakt, że ktoś potrafi się złu przeciwstawić. Ci, którzy dokonują słusznych wyborów moralnych – tak jak Moczarski – pokazują nam, że nie jesteśmy skazani na determinizm zła, lecz jesteśmy wolni. Tylko dzięki dobru wiemy, że zła nie można usprawiedliwić (co nie znaczy, że nie można go przebaczyć – to jednak zupełnie inny temat).
W roku 1956 Kazimierz Moczarski został w pełni zrehabilitowany wyrokiem sądu, który stwierdzał: „Dobre imię polskiego podziemia okupacyjnego, które w swej masie nie zhańbiło się żadną kolaboracją […], i którego na swoim odcinku i swoim zakresie okupacyjnej działalności, przez wiele lat pobytu w więzieniu z budzącym szacunek uporem i hartem ducha bronił Kazimierz Moczarski, zostało zrehabilitowane.”
- pisze Tomasz Piasecki, autor scenografii spektaklu.

Reżyseria: Edward Żentara; adaptacja, scenografia, opracowanie muzyczne: Tomasz Piasecki; obsada: Stroop - Edward Żentara, Moczarski - Tomasz Piasecki, Strażnik - Ryszard Adamiak, Sędzia - Patrycja Szwarc. Ceny biletów: 25 i 20 zł; bilet grupowy (20 osób) – 15 zł.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Scena Proscenium 1, 4 i 5 kwietnia, g. 19:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 15:50:17
IP          : 13.58.132.35
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html