To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Urszula Gacek najlepszym eurodeputowanym z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego    -   08/4/2009
U. Gacek w czołówce rankingu
Według Rankingu Polskich Eurodeputowanych 2009 opracowanego przez Instytut Kościuszki, "Rzeczpospolitą", Instytut Studiów Politycznych PAN, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Urszula Gacek zajęła 7 pozycję. Tym samym poseł okazała się najlepszym eurodeputowanym z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego.

Ogloszenie
>

Na uwagę zasługuje fakt, iż podstawowy ranking nie uwzględnia posłów, którzy w Parlamencie Europejskim pełnili swój mandat niepełną kadencję. Ich wyniki zostały wydzielone w osobnej tabeli. Łącząc obydwie tabele i biorąc średnią z działalności, poseł Urszula Gacek (uzyskany wynik 335 punktów) okazuje się być najlepszym eurodeputowanym z regionu małopolsko-świętokrzyskiego.
Sama Eurodeputowana bardzo się cieszy z tak dobrego wyniku w Rankingu. -Mam poczucie, że chociaż pełniłam swoją funkcję przez jedną trzecią kadencji w Parlamencie Europejskim wykonałam swoją pracę sumiennie i z korzyścią dla regionu, który miałam zaszczyt reprezentować - mówi Urszula Gacek (PO, EPL-ED).

Poseł Gacek zrezygnowała z ponownego kandydowania do Parlamentu Europejskiego po tym jak Platforma Obywatelska zaproponowała jej 4 miejsce na liście małopolsko-świętokrzyskiej. Na miejsce eurodeputowanej i byłej senator władze krajowe PO zarekomendowały byłego żużlowca.

Informacja o ostatnich inicjatywach U. Gacek

Produkty regionalne
Poseł Urszula Gacek w styczniu bieżącego roku złożyła do Komisji Europejskiej zapytanie w sprawie przedłużającej się procedury unijnej rejestracji produktu regionalnego z Ziemi Świętokrzyskiej - "Wiśnia nadwiślanka". W odpowiedzi Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Pani Mariann Fischer-Boel poinformowała, iż Komisja zakończyła właśnie rozpatrywanie wniosku i zaakceptowała "Wiśnię nadwiślankę" jako produkt regionalny i chroniony w całej Unii Europejskiej. Decyzja Komisji nie kończy jeszcze procedury rejestracji, ale znacznie przybliża wydanie unijnego certyfikatu. Wniosek o uznanie "Wiśni nadwiślanki" regionalnym produktem w Unii jest teraz tłumaczony na wszystkie języki urzędowe we Wspólnocie. Po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym UE, przez pół roku pozostałe kraje Unii oraz producenci mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia. Jeśli w ciągu pół roku nie będzie protestów, "Wiśnia nadwiślanka" zostanie oficjalnie zarejestrowana jako produkt regionalny i zostanie wpisana do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Wówczas nazwa będzie zastrzeżona w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu tylko w Polsce - w kilku powiatach położonych na terenie województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, będzie można produkować takie wiśnie.

Również w styczniu bieżącego roku U. Gacek złożyła do Komisji Europejskiej zapytanie w sprawie przedłużającej się procedury unijnej rejestracji produktu regionalnego "Redykołka". W odpowiedzi Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Pani Mariann Fischer-Boel poinformowała, iż Komisja zakończyła właśnie rozpatrywanie wniosku i zaakceptowała "Redykołkę" jako produkt regionalny i chroniony w całej Unii Europejskiej.

Obywatelstwo eruopejskie
2 kwietnia 2009 Parlament Europejski większością głosów przyjął sprawozdanie europoseł Urszuli Gacek na temat "Problemów i perspektyw obywatelstwa europejskiego". Dokument zwraca uwagę na problemy z jakimi borykają się obywatele Unii Europejskiej zamieszkujący poza państwem członkowskim swojego pochodzenia. W rezolucji Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską między innymi do:
-przekierowania funduszy unijnych dla regionalnych i lokalnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz partnerów społecznych, które zostaną przeznaczone na akcje informowania i uświadomiania obywateli Unii, jakie prawa im przysługują i jakie mają obowiązki;
-sprawdzenia przepisów i praktyk stosowanych w poszczególnych państwach członkowskich, czy nie naruszają praw przyznanych obywatelom Unii na mocy Traktatu WE i dyrektywy w sprawie swobodnego przepływu; do wzmocnienia opieki konsularnej poza granicami Wspólnoty;
-kontynuowania negocjacji z krajami trzecimi w sprawie ruchu bezwizowego;
-opracowania procedury realizacji obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej;
-zbadania roli i postępowania krajowych służb zajmujących się opieką społeczną nad dziećmi, aby zapewnić przestrzeganie zasad równości i niedyskryminowania obywateli Unii, w tym umożliwienie rodzicom rozmowy z dziećmi w języku ojczystym.

Komentarz
O dokumencie tym krytycznie pisaliśmy już dwukrotnie – znajdują się bowiem w nim zapisy powołujące się na akty prawne, które nie istnieją – jak Traktat z Lizbony, który zgodnie z zasadą jednomyślności przepadł odrzucony w referendum przez Irlandczyków, czy Karta Praw Podstawowych. Zwracaliśmy również uwagę na fakt, iż bocznymi drzwiami próbuje się uczynić z UE twór państwowy, albowiem pojęcie „obywatelstwa” jest ściśle związane z przynależnością państwową – albo Polska jest suwerennym państwem, a my, zgodnie z konstytucją – obywatelami RP, albo Polska jest „landem” państwa o nazwie Unia Europejska i prawem nadrzędnym jest wówczas prawo unijne, nie zaś konstytucja, na straży której stać powinien Trybunał Konstytucyjny i która, zgodnie z jej zapisami, a najwyraźniej wbrew praktyce – stanowi najwyższy akt prawny Rzeczpospolitej Polskiej.
Na koniec – już bez komentarza, dwa zapisy na które wcześniej nie zwróciłem uwagi, a które są interesujące same w sobie (tylko dla inteligentnych):
”(...)mając na uwadze, że proces tworzenia wspólnego rynku oraz integracji gospodarczej zbliża się do rzeczywistego zakończenia, choć podstawa prawna obywatelstwa Unii nadal znajduje się w fazie rozwoju, (...)
mając na uwadze, że podstawą tożsamości obywatela Unii może być jedynie tożsamość narodowa, a Komisja powinna zwrócić uwagę na fakt, że osoby żyjące w skrajnym ubóstwie oraz osoby słabo wykształcone – między innymi Romowie – nie mają dostępu do takiej ilości informacji, która mogłaby pobudzić ich świadomość europejską; mając na uwadze, że postępujące wykluczenie z europejskich społeczeństw prowadzi do dewaluacji zarówno ich obywatelstwa, jak i obywatelstwa Unii, (...)”

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:20:16
IP          : 18.227.81.32
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html