To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  10 komitetów zarejestrowało w naszym okręgu listy kandydatów w wyborach do PE    -   28/4/2009
Poznajemy kandydatów
We wtorek upłynął termin rejestracji w okręgowych komisjach wyborczych list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Znamy już listy kandydatów największych ugrupowań politycznych w naszym okręgu, obejmującym Małopolskę i województwo świętokrzyskie. Reprezentantów Tarnowa i najbliższej okolicy jest na tych listach niewielu, zdecydowanie mniej niż przed pięcioma laty. Z listy PO (poz. 5) startuje tarnowski radny, były żużlowiec Robert Wardzała. Na pozycji 8 jest jeszcze starosta bocheński Jacek Pająk. Z listy SLD startuje Marian Cichy (poz.7), były radny wojewódzki, szef lokalnych struktur tej partii w Tarnowie. Wczoraj na konferencji prasowej w Tarnowie swój start z pozycji czwartej na liście PIS ogłosił też poseł Edward Czesak. Z kandydowania z list PSL wycofał się natomiast były starosta tarnowski Zbigniew Karciński, pierwotnie uwzględniany na zaakceptowanej już w lutym liście ludowców. Zastąpił go wicestarosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski (poz.8). Wiceliderem listy KWW Libertas jest Władysław Żabiński. Na liście Prawicy Rzeczypospolitej mamy jeszcze dwa mniej znane nazwiska.

Ogloszenie

[29.04. Ostatecznie swoje listy w naszym okręgu zarejestrowało 10 komitetów ]

Jak już informowaliśmy, ze starań o reelekcję, zrezygnowała obecna eurodeputowana Urszula Gacek, jedna z najaktywniejszych obecnie parlamentarzystek w PE. Stało się to po tym, jak władze partii zaproponowały jej kandydowanie do PE dopiero z czwartej pozycji na liście. Jej rezygnacja spowodowała przesunięcie się na liście PO obecnego wicemarszałka województwa Leszka Zegzdy z Nowego Sącza a zwolnione przez reprezentantkę naszego subregionu miejsce zajął (ostatecznie pozycja piąta) tarnowski radny Robert Wardzała. Liderem listy Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 10 jest Róża Thun (właśc. Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein), szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, o której problemach dot. długości jej nazwiska (PKW nie chciało jej zarejestrować pod skróconym członem "Thun") obszernie informuje w ostatnich dniach prasa. Wiceliderem listy jest poseł Konstanty Miodowicz, reprezentujący świętokrzyskie. Obecny eurodeputowany Bogusław Sonik z Krakowa znalazł się na pozycji trzeciej.
Pełna lista PO w naszym okręgu wygląda następująco:
1. Róża Thun
2. Konstanty Miodowicz
3. Bogusław Sonik
4. Leszek Zegzda
5. Robert Wardzała
6. Andrzej Saternus
7. Marta Patena
8. Jacek Pająk
9. Piotr Hertig
10. Franciszek Adamczyk

Do ostatniej chwili trwały przymiarki na listach Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie PIS-owi udało się zbudować bardzo silne personalnie zestawienie. Miejsce lidera zagwarantowane zostało już bardzo dawno dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Był on chyba w ogóle pierwszym oficjalnym (i od początku nie kwestionowanym przez władze partii) kandydatem, który wyraził wolę startu w wyborach do PE. Mocną pozycję wicelidera uzyskał też niedawno Paweł Kowal, poseł PiS z Wadowic, były wiceminister spraw zagranicznych. Na pozostałych pozycjach ustalenia trwały do ostatnich chwil. Ostatecznie trzecie miejsce zapewniono senatorowi Jackowi Włosowiczowi z Kielc a czwarte zaproponowano posłowi Edwardowi Czesakowi z Brzeska, który tę propozycję przyjął. Na liście PIS rozważana była jeszcze kandydatura Marka Drwala z Tarnowa, ale musiał on ustąpić miejsca eurodeputowanemu Bogdanowi Pękowi, którego ostatecznie przyjęto na listę tej partii na pozycji dziewiątej.
Pełna lista PiS w naszym okręgu wygląda następująco:
1. Zbigniew Ziobro
2. Paweł Kowal
3. Jacek Włosowicz
4. Edward Czesak
5. Krzysztof Szczerski
6. Tadeusz Skorupa
7. Barbara Bartuś
8. Michał Jędrys
9. Bogdan Pęk
10. Mariusz Andrzejewski

Do końca też ważyły się losy kandydatów (i ich miejsc) na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy. Spokojny mógł być o pozycję lidera jedynie obecny eurodeputowany Andrzej Szejna. Ekscentrycznej poseł Joannie Senyszyn proponowano jeszcze kilka dni temu odległe, bo siódme miejsce na liście. Ostatecznie otrzymała fotel wicelidera. Trzecią pozycję na liście Lewicy zajmuje były minister sprawiedliwości Jerzy Jaskiernia. Tarnowianin, Marian Cichy przesunięty został nieco w tył listy, w stosunku do początkowych przymiarek.
Pełna lista SLD - UP w naszym okręgu wygląda następująco:
1. Andrzej Szejna
2. Joanna Senyszyn
3. Jerzy Jaskiernia
4. Kazimierz Sas
5. Bogusław Mąsior
6. Ryszard Barwinek
7. Marian Cichy
8. Włodzimierz Królikowski
9. Krzysztof Habczyn
10. Robert Rokita

Już w lutym swoją listę kandydatów PSL w naszym okręgu zatwierdziły władze PSL. Już po jej zatwierdzeniu z kandydowania z odległej pozycji wycofał się Zbigniew Karciński. Ostateczną listę otwiera Czesław Siekierski, obecnie jedyny poseł PSL-u w Parlamencie Europejskim. Kolejne miejsca zajmują: wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak (2), starosta oświęcimski Józef Kała (3), radna sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska (4), dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus (5), wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Janusz Żbik (6), rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim prof. Stanisław Zaborniak (7), wicestarosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski (8) oraz znana kompozytorka Katarzyna Gaertner (9) i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. funduszy europejskich Grzegorz Ostrzołek (10).

Liderem listy KKW Porozumienia dla Przyszłości - CentroLewica, skupiającego działaczy Partii Demokratycznej, SDPL i partii Zieloni 2004, wspieranego także przez Stronnictwo Demokratyczne, będzie obecny eurodeputowany Janusz Onyszkiewicz. Drugie miejsce zajmuje profesor Kazimierz Kik, znany socjolog i publicysta z Kielc. Na trzeciej pozycji "CentroLewica" ulokowała Kazimierza Boronia, starostę chrzanowskiego, na czwartej - Arkadiusza Czudeja, wiceprzewodniczącego regionalnych struktur Partii Demokratycznej w Małopolsce, na piątej - Karolinę Skowron - młodą aktywistkę partii Zieloni 2004 z Krakowa. Kolejne pozycje zajmują: kryniczanin Aleksander Półchłopek z "demokratów" (6), Rafał Wasik (7), Robert Żelazny z "demokratów" (8) Danuta Hausner, nauczycielka z Opola (9) i Marcin Szmel, wicedyrektor jednej z kieleckich firm (10).

Poznaliśmy też kształt listy Unii Polityki Realnej. Liderem listy UPR został były wiceprezydent Krakowa Stanisław Żółtek. Jest jeszcze m.in. historyk sztuki Kazimierz Fałowski z Nowego Sącza (3. miejsce), przedsiębiorca Jarosław Szatan z Olkusza (4), nauczyciel języka angielskiego i europeistyki Paweł Wieciech z Bochni (6), taksówkarz Henryk Stawiarski (8) z Krynicy oraz informatyk Wojciech Misiaszek z Krakowa (10).

Swoją listę zarejestrował także w okręgu 10 KKW Libertas. Na czele listy stanął Wojciech Wierzejski, do niedawna prezes LPR, które obok Naprzód Polsko ! i PSL-Piast stanowi w Polsce fundament ruchu, któremu patronuje irlandzki przedsiębiorca Declan Ganley. Wiceliderem listy w regionie został Władysław Żabiński, były poseł PSL, związany z ziemią tarnowską. Na liście Libertas są także byli posłowie LPR: Leszek Murzyn (4) i Stanisław Papież (7) oraz radni wojewódzcy: Stanisław Dębski (5) i Piotr Stachura (10). Nie znamy jeszcze pozostałych kandydatów z listy Libertas.

W małopolsko-świętokrzyskim okręgu wyborczym swoją listę zarejestrowała także Prawica Rzeczpospolitej. Na tej liście nie ma ostatecznie żadnego z braci Kwaśniaków, których się tu spodziewano. Liderką listy PR jest Krystyna Zając. Nasz subregion repezentują Kazimierz Drożdżowski, inżynier ogrodnik z Luszowic w pow. dąbrowskim (poz.3) i Janusz Łukasik, nauczyciel z Tuchowa (poz.9). Poza nimi na liście znajdują się jeszcze Marek Ciuraszkiewicz i Andrzej Grandys z Kielc, psycholog Andrzej Mirski z Krakowa, teolog Jan Kobyłecki, Krzysztof Holender z Gorlic, Jan Płoszczyca z Myślenic i Ryszard Popiełuszko z Gdowa.

Nie znamy jeszcze zbyt wielu szczegółów, dotyczących list kandydatów dwóch ostatnich komitetów, które startować będą z naszego w okręgu: Polskiej Partii Pracy (liderem tej socjalistycznej listy jest były polityk ZCHN i poseł AWS - Mariusz Olszewski) i Samoobrony RP (liderem jest radna wojewódzka Agnieszka Szlęk, wiceliderem były poseł Kazimierz Wójcik).


Więcej szczegółów niebawem. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:29:31
IP          : 3.148.107.246
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html