To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Eurokandydaci odpowiadają - Tomasz Zieliński   -   31/5/2004
W i-panelu ze Zbigniewem Martyką wziął udział kandydat Unii Wolności do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Zieliński. Oto odpowiedzi udzielone przez niego na 8 pytań, w których były m.in. dwa pytania od konkurenta, pytanie redakcji oraz - przede wszystkim - pytania inTARnautów. Oto one.

Ogloszenie

1. Czy nie jest tak, że startuje Pan w wyborach do PE , bo to (w przypadku otrzymania mandatu eurodeputowanego) po prostu "niezła fucha" i świetna okazja na "dorobienie się" dla młodego człowieka ?
Jakie ma Pan "doświadczenie europejskie" i atuty - w porównaniu z innymi kandydatami?


Zacznę od drugiej części pytania. Jestem prawnikiem - znam prawo polskie i europejskie, biegle mówię po angielsku – to są moje doświadczenia „europejskie”. Nie traktuję mandatu eurodeputowanego jako sposób na dorobienie się, bo nie mam zamiaru i nie muszę się dorabiać.

2. Jaki jest Pana stosunek do idei "wolnego oprogramowania" ? Czy jako eurodeputowany wspierał Pan będzie akcje osób i firm - użytkowników Linuxa, programu Open Office, Gimp, Wikipedia, etc.?

Rynek systemów operacyjnych jest obecnie zdominowany przez jednego producenta. W gospodarce rynkowej natomiast potrzebna jest konkurencja – dlatego uważam, iż „wolne oprogramowanie” powinno być prawnie dozwolone.

3. Jaki jest Pana stosunek do unijnej biurokracji ? Czy nie boi się Pan zalewu przepisów, które zabić mogą słabą , polską gospodarkę ? Jakie ma Pan pomysły na poradzenie sobie z tym problemem ?

Oczywiście są takie obawy. Europejska Paria Liberalna, do które należy Unia Wolności – poprzez swoich deputowanych sprzeciwia się próbom „nadregulacji”, co niejednokrotnie lansuje Komisja Europejska. W UE powinniśmy szukać sprzymierzeńców wśród państw, które odrzucają ideę europejskiego superpaństwa ( np.: Wielka Brytania, Irlandia, Hiszpania). Trzeba jednak pamiętać, że to w tej kwestii często sami strzelamy sobie gola. Przykład – ostatnia propozycja posłów w sprawie rejestracji kont internetowych. Żadne przepisy Unii od nas nie wymagają zawierania pisemnych umów i przedstawiania dowodów osobistych. Internet został wymyślony przecież po to, by ludzie łatwiej się komunikowali.

4. Jak Pan widzi zabezpieczenie interesów Tarnowa, jako niezbyt wielkiego miasta w regionie?

Każdy, kto zostanie eurodeputowanym, powinien wspierać mieszkańców swojego okręgu w pozyskiwaniu środków pomocowych. W Tarnowie wciąż idzie nam to słabo, choć jak popatrzyć pracuje nad tym spora liczba urzędników: Urząd Miasta, Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Klaster „Plastikowa Dolina” (podejrzewam, że chodzi o co najmniej kilkadziesiąt osób) - nie jestem i nie byłem socjalistą, ale chyba w końcu ilość powinna przejść w jakość!

5. Czy pana kandydatura oznacza, że Unia Wolności odświeża swoje kadry?

Tak.

6. Proszę powiedzieć, co niby odróżnia dziś Unię Wolności od znacznie popularniejszej partii jaką jest PO (chodzi o program a nie różnice charakterów) ? Jeśli tych różnic nie ma (lub są znikome) dlaczego nie zasili Pan szeregów Platformy Obywatelskiej ? Naprawdę ma dla Pana większe znaczenie jakiś prehistoryczny znaczek niż faktyczna zdolność wpływania na rzeczywistość kraju, dla której polityk powinien być przecież stworzony ? (proszę mi tylko nie pisać, że to politycy PO przecież wyszli z UW a nie odwrotnie, bo premier Mazowiecki też porzucił stworzoną przez siebie partię, co zdecydowanie potwierdziło diagnozę o "zgniciu" tej partii, jaką wysnuł wcześniej Tusk).

Prawybory we Wrześni pokazały, iż Unia ma swój elektorat (7,34%) i ma możliwość wejścia do Sejmu w przyszłych wyborach (jak na „gnijące" ugrupowanie, to trochę za dużo...). Wyborcy więc będą decydować - czy wolą PO czy UW, czy może chcą, aby obie te partie były w Sejmie. Unia i PO to ugrupowania podobne, ale nie takie same.
Nie uważamy na przykład, że zmiana znaczka politycznego – to sposób na uniknięcie odpowiedzialności za wcześniej podejmowane decyzje. Ludzie oczekują od polityków konsekwencji i uczciwości, a nie tylko sprytu.
W sprawach programowych opowiadamy się za: utrzymaniem ordynacji proporcjonalnej, bo mniejsze grupy wyborców mają prawo do reprezentacji w parlamencie (propozycje PO oznaczają dziś oddanie Polski Samoobronie), domagamy się uniezależnienia Prokuratury od Ministra Sprawiedliwości (bo będzie to najlepsza gwarancja jej odpolitycznienia), uważamy, że w spółkach Skarbu Państwa nie powinni w ogóle zasiadać ludzie z legitymacjami partyjnymi. Chcemy obniżenia podatków, ale propozycje PO w tej sprawie oznaczają groźny dla Państwa eksperyment. Proponujemy system 2 x 19 – czyli jednolite stawki VAT-u i podatków dochodowych.

7. W obecnej sytuacji widać już, że Polacy słabo wykwalifikowani i nie znający języków obcych nie mogą uzyskać łatwego dostępu do stanowisk pracy w krajach zachodnich. Wyjeżdżają natomiast młodzi, zdolni, bardzo wykształceni. Może to być zagrożeniem dla rozwoju naszego kraju. Jak temu zapobiec?

Jest takie zagrożenie, ale nie wydaje się, aby groził nam exodus fachowców. Emigracja ludzi wykształconych miała miejsce wcześniej, na przykład w latach 80-tych, także później i to nie tylko do krajów UE. Odpowiedź jest cały czas ta sama: musimy lepiej wynagradzać ludzi wykształconych – na przykład lekarzy, więcej przeznaczać na badania naukowe. Państwo musi w końcu pojąć, że kształcąc za ciężkie pieniądze, a następnie oferując skandalicznie niskie pensje, traci podwójnie. Dlatego w tej kwestii czekają nas odważne decyzje.

8. W jaki sposób można zapobiec sytuacji, gdy prawo unijne dominując nad prawem Rzeczypospolitej będzie wprowadzało w naszym kraju rozwiązania niekorzystne dla nas, Polaków? Polska ma swoją reprezentację w strukturach Unii Europejskiej. Przez najbliższe lata będzie obowiązywał korzystny dla nas nicejski system głosowania. Jeśli nie będzie możliwe jego utrzymanie w ramach Konstytucji – potrzeba, abyśmy wynegocjowali rozwiązanie najbliższe tym zasadom. Bardzo wiele zależeć będzie od naszych dyplomatów – Hiszpania jako kraj porównywalny z nami – ma opinię państwa dobrze dbającego o swe interesy, mimo że ekonomicznie ustępuje europejskim potęgom. Zawdzięcza to swojej konsekwencji i profesjonalizmowi dyplomatów. Jestem pewien, że nas Polaków także na to stać.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:03:02
IP          : 3.146.206.87
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html