To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dębnińskie konkursy    -   08/6/2009
Laureaci z Sufczyna
Dwoje uczniów z Publicznego Gimnazjum w Sufczynie – Aleksandra Rojek i Rafał Nowak odebrało tytuły laureatów konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Finalistami zostali ponadto uczniowie startujący w innych konkursach. Rozstrzygnięty został również X Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów.

Ogloszenie

Aleksandra Rojek została laureatką konkursu z języka polskiego. Zmagania konkursowe trwały od listopada i przebiegały w trzech etapach. Do eliminacji szkolnych w naszym województwie przystąpiło ok. 8 tysięcy gimnazjalistów. Po napisaniu testu sprawdzającego znajomość lektur i pracy pisemnej – „Różne oblicza mitu” do etapu rejonowego komisje zakwalifikowały ok. 800 uczestników. Etap ten przebiegał pod hasłem „Jak rodzą się i rozpadają mitologie?” Tylko 197 uczniom udało się zgromadzić wystarczającą liczbę punktów i to oni zostali zaproszeni do Krakowa. Wojewódzka Komisja Konkursowa przygotowała dla nich temat pracy pisemnej – „Człowiek w konfrontacji z mitem”. Piszący musieli wykazać się znajomością trudnych lektur (min. „Mistrz i Małgorzata”, „Trans – Atlantyk”, „Czerwone Tarcze”), dużymi umiejętnościami redakcyjnymi, ale także odpowiednim wnioskowaniem, połączeniem owych dzieł z tematem konkursu. Ocenie podlegała zawartość merytoryczna, poprawność językowa, ortograficzna i zdolność wskazania innych dzieł literackich, plastycznych czy muzycznych, nawiązujących do tematu. Ola sprostała tym wszystkim wymaganiom i znalazła się w grupie 45 osobowej, zajmując V miejsce. Otrzymanie tytułu laureata to ogromne wyróżnienie, to również duże korzyści, gdyż została zwolniona z egzaminu gimnazjalnego – części humanistycznej, uzyskując tym samym 50 punktów , a także możliwość dalszego kształcenia w dowolnie wybranej szkole na terenie całego kraju.
Drugą finalistką jest Faustyna Kargol, która zakwalifikowała się do III etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Teatrze, organizowanym przez Teatr Groteska pod patronatem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Kuratora Oświaty. Ten konkurs także przebiegał w trzech etapach – szkolny wyłonił 5 reprezentantów, a byli nimi Faustyna Kargol, Aleksandra Rojek, Alicja Nosek, Maria Sacha i Łukasz Wojnicki, którzy w Krakowie przystąpili do pisania testu, dotyczącego znajomości lektur, wykraczających poza program nauczania i adaptacji teatralnej tekstu prozatorskiego. W tych zmaganiach rywalizowało ok. 500 uczniów, spośród których wyłoniono 25 finalistów. Ci ubiegali się o najwyższe miejsca 14 maja. W jury konkursu zasiedli pedagodzy, teatrolodzy i krytycy teatralni.
Obie uczennice przygotowywały się do konkursów pod opieką Lucyny Potępy – nauczycielki języka polskiego.
Finalistą konkursu historycznego „ Dramat Polaków spowodowany II wojną światową. Polskie losy 1939 – 1945” został Piotr Matura, przygotowany przez Jacka Sachę – nauczyciela historii.
Natomiast w etapie rejonowym konkursu z matematyki, fizyki i „Wiem więcej” brali udział: Barbara Wojnicka, Łukasz Wojnicki, Faustyna Kargol i Rafał Nowak. Uczniów tych przygotowała Beata Rapacz – nauczycielka matematyki.

X Konkurs Ortograficzny dla gimnazjalistów rozstrzygnięty
27 maja w Sufczynie został przeprowadzony konkurs ortograficzny, w którym udział wzięli gimnazjaliści z Woli Dębińskiej, Sufczyna i Porąbki Uszewskiej. Przebiegał on w dwóch kategoriach – klasy pierwsze oraz klasy drugie i trzecie. Na początku pierwszoklasiści napisali dyktando o pasji Tomka – kłusownictwie i niespodziewanym ataku puszczyka. Drugą grupę czekało trudniejsze zadanie. Musieli zmierzyć się z polskim Donkiszotem, który warzył kleik ze sczerniałych łodyg lepiężnika, przytulii, rzepichy chrzanolistnej, pszeńca i parzydła leśnego.
Po krótkiej przerwie wszyscy przystąpili do zadań testowych, w których należało wykazać się znajomością zasad ortograficznych i umieć zastosować je w praktyce. Pojawiły się także krzyżówki ortograficzno – literackie. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a różnice punktowe były naprawdę niewielkie. Wśród pierwszoklasistów zwyciężyła Katarzyna Szlachta z Woli Dębińskiej, drugie miejsce zajęła Klaudia Kubik z Sufczyna, a trzecie Monika Koczwara z Woli Dębińskiej. W drugiej grupie wiekowej najlepszą okazała się Kinga Hepner z Woli Dębińskiej, wyprzedzając Faustynę Kargol i Marię Sacha z Sufczyna, Z okazji jubileuszowego konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez współorganizatora konkursu – Dębińskie Centrum Kultury. Poczęstunek dla wszystkich przygotowali rodzice.
Konkurs zorganizowała pani Lucyna Potępa – nauczycielka języka polskiego.

Foto: jedna z laureatek konkursu
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:25:49
IP          : 3.144.2.51
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html