To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wychowawca roku z Gminy Tarnów    -   09/6/2009
Szkoła bez przemocy
Marian Sojat – nauczyciel gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Zbylitowskiej Górze został wychowawcą roku w konkursie na wychowawcę organizowanym w programie „Szkoła bez przemocy”. Uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród z rąk Pierwszej Damy RP Marii Kaczyńskiej miała miejsce w piątek, 5 czerwca w Belwederze.

Ogloszenie
>

Głosowanie odbywało się za pośrednictwem kuponów, które drukowała „Polska Gazeta Krakowska”. Zwycięzcy zostali wyłonieni w każdym województwie na postawie liczby oddanych głosów. W ten sposób Marian Sojat znalazł się w elitarnym gronie szesnastu laureatów z całego kraju, jako jedyny reprezentant województwa małopolskiego. Swego zwycięstwa w konkursie nie traktuje w kategoriach osobistego sukcesu. -To wielki sukces, ale przede wszystkim nie mój, ale młodzieży, mojej młodzieży, której jestem wychowawcą, przede wszystkim „mojej” klasy III A, a także młodzieży całego gimnazjum, jak i rodziców, bo również oni głosowali w tym konkursie – podkreśla.
Marian Sojat na co dzień uczy przede wszystkim w gimnazjum. „Jego” przedmioty to historia, wiedza o społeczeństwie i wychowanie do życia w rodzinie. Jednak oprócz nauczania – jak na wychowawcę roku przystało – bardzo duży nacisk kładzie na wychowanie. - My dorośli bardzo często twierdzimy, że młodzież jest trudna, niedobra – absolutnie się z tym się nie zgadzam. Takie twierdzenie to ogromne demoralizowanie młodzieży. Młodzież jest wspaniała tylko trzeba do niej dotrzeć - mówi. Zapytany o to, jak to robić, Marian Sojat podkreśla, że nie ma na to żadnej uniwersalnej metody. -Przede wszystkim staram się dużo z nimi rozmawiać, bo to jest rzeczą najważniejszą. Trzeba rozmawiać, ale trzeba tej młodzieży również słuchać. Staram się również i dążę do tego, by między nami były właściwe relacje. Nieraz podkreślam, że obecnie mam 28 dzieci – 2 własnych i 26 z mojej klasy. Swoich wychowanków traktuję zatem „po ojcowsku”, to znaczy z odpowiedzialnością, ale przede wszystkim z konsekwencją: kiedy trzeba nagrodzić – nagradzam, a kiedy trzeba zwrócić uwagę, skarcić – to tak robię – dodaje. -W wychowaniu najważniejsza jest osobowość człowieka, który powinien być otwarty na młodzież, chcieć z nią rozmawiać, spędzać z nią wolny czas, bo to jest niesłychanie ważne. Ja ze swymi uczniami rokrocznie wyjeżdżam na zielone szkoły, na wycieczki, wspólnie spędzamy czas przy ognisku.
Jak zaznacza Marian Sojat, niezmiernie ważna jest też współpraca z rodzicami. -Rodzina kształtuje, rodzina rozwija, rodzina stawia wymagania, ale rodzina również nagradza, później ten proces podejmują szkoła i Kościół. I tu musimy współdziałać, bo jeżeli zabraknie tej współpracy, to młody człowiek prawdopodobnie pogubi się w życiu – podkreśla. -Rodzice, z którymi pracuję, są naprawdę wspaniali i jestem z nich bardzo dumny. Na zebraniach mam prawie stuprocentową frekwencję, co jest najlepszym dowodem, że swoimi dziećmi się interesują, że zależy im na ich przyszłości. W opinii Mariana Sojata nagroda dla niego jest równocześnie nagrodą dla całej szkoły. -To sukces całego naszego środowiska szkolnego, wynik bardzo dobrej współpracy – podkreśla laureat konkursu na wychowawcę roku, wymieniając m. in. nazwisko dyrektor ZSP Agnieszki Papugi oraz miejscowego proboszcza ks. dziekana Józefa Kaczmarskiego.
Wychowawca roku z Gminy Tarnów prywatnie interesuje się przede wszystkim polityką. Lubi spędzać czas z rodziną: żoną, która jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zgłobicach, córką – uczennicą I klasy liceum ogólnokształcącego oraz synem – uczniem IV klasy szkoły podstawowej. -Pasją całej naszej rodziny jest turystyka, a szczególnie turystyka górska – mówi. -Mamy taki ulubiony zakątek Ziemi Sądeckiej – w który bardzo często się udajemy, jeśli czas na to pozwala – to jest miejscowość Kamienica. Cisza i spokój, które tam panują pozwalają nam naprawdę wypocząć – dodaje.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” zainicjowało i prowadzi 2006 roku szesnaście dzienników regionalnych dwóch grup wydawniczych – Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Orange. Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Konkurs na wychowawcę roku jest jedną z inicjatyw tego programu. Patronat honorowy jego realizacją objął prezydent RP Lech Kaczyński.
Relacja oraz zdjęcia z gali na: http://www.szkolabezprzemocy.pl/966,wychowawcy-roku-w-belwederze.

pp
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:15:41
IP          : 18.191.28.187
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html