To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Podsumowanie sezonu i przeprowadzka w „Solskim”    -   16/6/2009
Koniec sezonu, początek przeprowadzki
Prezydent Miasta Tarnowa oraz Komisja Kultury jako pierwsi zapoznali się z wstępnym podsumowaniem sezonu artystycznego 2008-2009 w Tarnowskim Teatrze. Przedstawiono dane dotyczące premier, frekwencji na spektaklach oraz dochodów z tytułu sprzedaży biletów i ryczałtów za przedstawienia. Teraz praca skupi się głównie na przeprowadzce na teren zaplecza oraz Pałacu Młodzieży, gdzie mieścić się ma tymczasowa scena Solskiego.

Ogloszenie

Posiedzenie Komisji Kultury w dniu 15 czerwca zostało poświęcone zapoznaniu się z pracą Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w sezonie artystycznym 2008-2009. To pierwszy rok artystyczny, gdy dyrekcję objął - w wyniku wygranego konkursu - Edward Żentara. -Wiem, że przyszedłem spełnić liczne oczekiwania wielu teatromanów, władz miasta i środowiska artystycznego. Myślę, że udało się je zrealizować - stwierdza dyrektor.
W kończącym się sezonie na tarnowskiej scenie widzowie mieli możliwość obejrzenia dziewięciu premier i jednego pokazu przedpremierowego – „Każdy kocha Opalę” z Barbarą Wrzesińską, którego premiera zaplanowana jest na festiwal komedii TALIA w październiku. Łącznie zagrano 225 spektakli, które obejrzało 45 586 widzów (29442 na dużej scenie, 3816 na małej scenie oraz 12 328 na objeździe). -Liczba mogłaby być większa, ale od kwietnia w praktyce wyłączona była duża scena ze względu na zaplanowaną modernizację budynku. To wzrost o ponad 13 tysięcy osób w porównaniu do sezonu wcześniejszego. Martwiłem się na początku, że w Tarnowie ludzie zbyt rzadko chodzą do teatru. Stąd zmiana repertuaru, wprowadzenie nowych propozycji. Cieszę się, że te zabiegi przyniosły oczekiwany rezultat - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. W stosunku do sezonu ubiegłego wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły o prawie 60% i wyniosły 572 810 zł (wcześniej 360 tys. zł).
Najpopularniejszymi propozycjami na dużej scenie były: „Betlejem polskie” w reż. Z. Kułagowskiego, „Przygody Koziołka Matołka” w reż. S. Gaudyna oraz „Zbrodnia i kara”. Natomiast na małej scenie widzowie najchętniej oglądali: „Fabrykę” autorstwa M. Skóry, „Wszystko o kobietach” wyreżyserowane przez M. Prusa oraz „O królewiczu, co nie umiał nic”. W repertuarze oprócz spektakli premierowych pozostawały sztuki z lat poprzednich – w sumie 18 tytułów.

Teatr włączył się aktywnie w aktywizację ludzi starszego pokolenia. Dla uczestników Uniwersytetu III Wieku zorganizowano warsztaty teatralne, umożliwiono nieodpłatne oglądanie prób generalnych oraz spotkanie przy okazji Dnia Teatru. Pomagano także licznym grupom młodzieżowym z tarnowskich szkół średnich, które miały możliwość prezentacji własnych spektakli. Tradycyjnie już udzielono pomocy Pogotowiu Opiekuńczemu, którego wychowankowie realizowali projekt teatralny. Grupy dziecięce i przedszkolne miały natomiast możliwość zwiedzenia kulis teatru. „Solski” przygarnął pod swój dach TEATR NIE TERAZ, Uniwersytet III Wieku, projekt „Na skrzydłach po drabinie” a wspólnie z biblioteką miejską realizował z powodzeniem salony poezji. -To wszystko, to zasługa całego zespołu - zaznacza Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny.
Dodatkowe środki z przyznanej dotacji przez Prezydenta Miasta Tarnowa pozwoliły na modernizację infrastruktury technicznej tarnowskiej sceny. Zakupiono bowiem nowy stół mikserski akustyczny, komplet wzmacniaczy, głośników oraz korektorów. Natomiast przy scenie pojawiło się kilkadziesiąt nowoczesnych reflektorów dających większe możliwości twórcom przy realizacji spektakli. -To także przychylne podejście władz miasta – prezydenta, skarbnika – sprawiło, że Tarnowski Teatr ma możliwość funkcjonowania w okresie przewidzianego remontu - dodaje dyrektor.

Ze względu na przenosiny na mniejszą, użyczoną, scenę, która pomieści ok. 160 osób przeprowadzono także reorganizację zatrudnienia. -Na początku sezonu pracowaliśmy w oparciu o 57 etatów. Teraz po uwzględnieniu wypowiedzeń od nowego sezonu będzie 48 etatów. Zwiększyłem zespół artystyczny zatrudniając aktorów, natomiast działy: księgowy, techniczny, administracyjny oraz obsługa uległy zmniejszeniu – informuje Edward Żentara.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 17:01:46
IP          : 18.119.133.214
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html