Komisja Europejska o zbyt ciężkich plecakach
Z Komisji Europejskiej nadeszła odpowiedź na zapytanie złożone przez europoseł Urszulę Gacek (PO) w sprawie europejskich norm, które wyznaczają dopuszczalny ciężar plecaków (tornistrów) szkolnych. Interpelacja była wynikiem obietnicy złożonej dzieciom podczas spotkania w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie w kwietniu bieżącego roku.
Ogloszenie |
|
W odpowiedzi, Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou poinformował, że w zakresie kompetencji dotyczących zdrowia publicznego przyznanych Wspólnocie na mocy Traktatu WE, Wspólnota nie ma uprawnień do ustanawiania przepisów dotyczących dopuszczalnej wagi tornistrów lub plecaków noszonych przez dzieci. Podejmowanie konkretnych działań w tej sprawie, leży w gestii państw członkowskich.
Przypomnijmy – posłanka pytała m.in. czy istnieją normy europejskie ograniczające ciężar tornistrów. W Polsce zalecenia zdrowotne przewidują, że do 16 roku życia chłopców nie wolno obciążać masą większą niż 5 kg. Dziewczynki nie powinny nosić ciężarów powyżej 3 kg. Tymczasem noszenie zbyt ciężkiego bagażu jest jedną z głównych przyczyn skrzywień kręgosłupa i wad postawy u dzieci i młodzieży
A oto i treść odpowiedzi Komisji Europejskiej:
”Komisja jest świadoma faktu, że istnieją uregulowania prawne dotyczące kontroli narażenia dorosłych na dźwiganie ciężarów w miejscu pracy, gdy tymczasem w większości krajów nie jest uregulowana kwestia ciężaru tornistrów lub plecaków dla dzieci w wieku szkolnym.
Grupa robocza ustanowiona w ramach działania B13 programu COST „Ból kręgosłupa lędźwiowego: wytyczne w zakresie postępowania w takim przypadku”, wspieranego przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych Komisji, otrzymała sprzeczne wyniki badań dotyczących związku między czynnikami związanymi z noszeniem tornistra lub plecaka a bólem kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym.
Głównym problemem jest to, że w wielu analizach rzeczywisty ciężar plecaków (tornistrów) w najlepszym przypadku badano tylko jednokrotnie; tymczasem okazało się, że ich ciężar różni się znacznie w zależności od dnia tygodnia w obrębie tej samej klasy tej samej szkoły. Grupa robocza doszła do wniosku, że nie ma spójnych dowodów naukowych, aby stwierdzić (lub zaprzeczyć), że zalecenie wyraźnego ograniczenia ciężaru tornistrów (lub unikanie stosowania tornistrów), zmiana rodzaju tornistrów lub metod ich noszenia, są środkami mającymi pierwszorzędne znaczenie dla złagodzenia bólu kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym.
Z podsumowania zaleceń dla dzieci w wieku szkolnym wynika, że nie istnieją wystarczające dowody przemawiające za ogólną interwencją w szkołach, mającą zapobiec bólom kręgosłupa lędźwiowego lub ich konsekwencjom u dzieci w wieku szkolnym. Pomimo intuicyjnego przekonania, że próby zapobiegania bólom kręgosłupa lędźwiowego u dzieci w wieku szkolnym będą miały jakikolwiek wpływ na ten rodzaj bólu u dorosłych, nie istnieją na to żadne dowody.
Z fizjologicznego punktu widzenia niezdrowy styl życia oraz pozostawanie, w wieku szkolnym, przez dłuższy czas w pozycji siedzącej na niedopasowanych sprzętach może odgrywać rolę w powstawaniu bólu pleców. Należałoby przeprowadzić dodatkowe badania określające skuteczność interwencji w szkołach (ćwiczenia fizyczne/sport, ławki szkolne/siedzenia, plecaki lub tornistry-torby).
Należałoby przeprowadzić dalsze badania oraz analizę kontrolną u osób w wieku dorosłym, aby ocenić, czy działanie obciążenia fizycznego na lędźwiowy odcinek kręgosłupa (np. spowodowane noszeniem ciężkiej torby lub siedzeniem przy niedopasowanym biurku) w okresie dzieciństwa i dojrzewania przyczynia się do powstania bólu kręgosłupa lędźwiowego u osób w wieku dorosłym.
Jeśli chodzi o podejmowanie konkretnych działań, zdaniem Komisji powinno to leżeć w gestii państw członkowskich. W zakresie kompetencji dotyczących zdrowia publicznego przyznanych Wspólnocie na mocy Traktatu WE, Wspólnota nie ma uprawnień do ustanawiania przepisów dotyczących dopuszczalnej wagi tornistrów lub plecaków noszonych przez dzieci.
Komisji nie są znane żadne europejskie instrukcje czy zalecenia, które nakładałyby na szkoły obowiązek zagwarantowania dzieciom szafek, w których mogłyby one trzymać podręczniki i materiały, zamiast nosić je codziennie do szkoły i z powrotem.