To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Odkryto unikatowe groby całopalne    -   17/8/2009
Cmentarzysko w Gosławicach
Ekipa archeologów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie odkryła w Gosławicach kolejne zespoły grobowe, datowane na V wiek p.n.e. W roku 2006 odkryto tu 5 takich grobów - obecność w popielnicach żelaznych szpil uściśliło chronologię cmentarzyska na wczesny okres żelaza 700 – 500 p. n.e. Cmentarzysko kultury pomorskiej w środkowym biegu Dunajca jest zjawiskiem unikatowym.

Ogloszenie

Stanowisko w Gosławicach zostało odkryte w trakcie badań powierzchniowych prowadzonych w ramach programu AZP w 1982 roku przez ekipę archeologów z Pracowni Archeologiczno Konserwatorskiej PKZ w Tarnowie w składzie Andrzej Cetera, Andrzej Szpunar, Jerzy Okoński (AZP 103-65 KESA 35). Było weryfikowane wykopaliskowo przez Marka Cwetscha w 1996. Założono wówczas kilka wykopów sondażowych w których odkryto jeden grób ciałopalny i jeden obiekt – jamę. Grób został określony jako pochówek kultury pomorskiej (J. Okoński, A. Szpunar „Najdawniejsza przeszłość Wojnicza”, Wojnicz 2002, s. 245), zaś materiały osadowe zaliczono do materiałów z okresu wpływów rzymskich.
W tym samym roku stanowisko było weryfikowane przez ekipę archeologów w składzie Andrzej Cetera i Jerzy Ginalski - potwierdzono istnienie stanowiska. (A. Cetera, J. Ginalski „Sprawozdanie z Badań weryfikacyjnych i powierzchniowych na trasie planowanej budowy autostrady A-4 w zachodniej części województwa tarnowskiego(km.451-502).” Tarnów 1996 KESA 68.).
Ponieważ w środkowym biegu Dunajca cmentarzysko kultury pomorskiej jest zjawiskiem unikatowym a także w związku z tym iż, znaczna jego część leży poza pasem autostrady A-4 i nie będzie badana w ramach prac ratowniczych autostradowych zaproponowano je do badań ratowniczych w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe priorytet Ochrona Zabytków Archeologicznych. W 2006 roku odkryto 5 grobów ciałopalnych, obecność w popielnicach żelaznych szpil uściśliło chronologię cmentarzyska na wczesny okres żelaza 700 – 500 p. n.e.
Ekipa archeologów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie pod kierownictwem Andrzeja Szpunara (w składzie: Andrzej Szpunar, Barbara Szpunar, Andrzej Michta oraz zespół pracowników zatrudnionych ramach programu „Konserwator”) także w tym roku podjęła badania wykopaliskowe finansowane z budżetu Muzeum. Odkryto, na razie, 3 zespoły grobowe, niestety mocno zniszczone (zachowały się jedynie przepalone kości i przydenne części popielnic) 14 sierpnia rozpoczęła się eksploracja i wydobywanie następnych grobów.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:42:45
IP          : 3.12.146.153
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html