To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zalipie, Pola Dwurnik i „Alfabet polski”    -   23/10/2009
Malarka w Zalipiu
Akcja „Malarka w Zalipiu” to finał projektu „Alfabet polski” realizowanego przez tarnowskie BWA. Dzień po wieczorze promującym podsumowujący projekt katalog, w czwartek 29 października o godz. 12:00 z wystawy zdjęty zostanie obraz Poli Dwurnik „Malarka”, który o godz. 14:00 ma być zawieszony w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. Przewiezienie obrazu jest małą interwencją, wtrętem sztuki współczesnej w inną rzeczywistość, na tle której zyskuje nowe znaczenie. Obraz „Malarka” odnosi się do historii sztuki. Pola Dwurnik przedstawia samą siebie ukrytą w gąszczu bujnej roślinności, siedząc w kucki, w obawie czy nikt jej nie widzi, artystka oddaje się twórczemu zajęciu. Jak na ironię, nie jest to zajmowanie się „poważną” sztuką, ale zajęcie bardzo błahe – artystka-malarka maluje… paznokcie, oddając się ozdabianiu samej siebie. W Zalipiu – malowanej wsi, od lat 30. XX wieku kobiety ozdabiają swoje domostwa kolorowymi kwiatami, sztuka jest ornamentem. Dekorowanie i upiększanie jest jedną z podstawowych estetycznych potrzeb człowieka. Efemeryczny gest przewiezienia obrazu Poli Dwurnik do Zalipia będzie udokumentowany w formie zdjęć i zapisu wideo, które staną się śladem wydarzenia kończącego cykl „Sekcja Sztuki Nowoczesnej – Alfabet polski”, będąc konceptualnym i realnym wyjściem sztuki z Galerii.

Ogloszenie
>

Akcja „Malarka w Zalipiu” jest częścią projektu Sekcja Sztuki Nowoczesnej – Alfabet polski. Sekcja Sztuki Nowoczesnej – Alfabet polski - projekt prezentujący najnowszą sztukę polską. Na część pierwszą złożyły się spotkania z artystami, każdorazowo zakończone otwarciem szkicowych wystaw w Galerii Sekcji. Podsumowaniem jest wystawa zbiorowa, wydanie katalogu - książki-przewodnika po twórczości zaproszonych artystów, wykłady i koncerty towarzyszące. Szczegóły i materiały archiwalne na www.gm.tarnow.pl/sekcja. Kurator: Ewa Łączyńska / laczynska@gm.tarnow.pl.
Projekt finansowany ze środków: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Tarnowa Patroni medialni: ArtBazaar, Bęc Zmiana, Gazeta Krakowska, inTARnet, Obieg, Temi, TVP Kraków.
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie, Pasaż Tertila, Rynek 4. Czynna od poniedziałku do piątku od 10-17, w soboty od 10-14. www.gm.tarnow.pl.

Pola Dwurnik – (ur. 1979 w Warszawie) rysuje, maluje, kuratoruje wystawy, projektuje, ilustruje książki, kręci filmy, jest jednocześnie artystką i animatorką sztuki. Rysunku i malarstwa uczyła się w pracowniach rodziców Edwarda Dwurnika, art. malarza oraz Teresy Gierzyńskiej, art. fotografika. W latach 1998-2003 studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 i 2005 r. była rezydentką i stypendystką Stiftung Laurenz-Haus, w Bazylei. W 2008 r. była nominowana do Henkel Art Award for Contemporary Drawing w Wiedniu. Od 2007 r. prowadzi przenośną, miniaturową, anarchistyczną antygalerię Apolonia Art Gallery. Mieszka i pracuje w Warszawie i Berlinie.
Studiując historię sztuki zainicjowała pismo „Sekcja” (www.sekcja.org) i galerię Zakręt założoną na klatce schodowej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Oba projekty stały się ważnymi i opiniotwórczymi platformami sztuki współczesnej i są kontynuowane do dziś. W galerii Zakręt debiutowali m.in. Adam-X, Agata Groszek, Marzena Nowak, Anna Okrasko, Igor Przybylski, Karol Radziszewski i inni, a swoje pierwsze wystawy organizowało wielu obecnych kuratorów.
Jako artystka zadebiutowała w 2000 r. serią obrazów przedstawiających powiększone banknoty, choć znane są obrazy, które jako dziecko wykonywała wspólnie z ojcem, sygnowane podwójnie Edward i Pola Dwurnik. Jej własne prace malarskie to często autoportrety, z których najbardziej znany - „I Am Married to Painting” przedstawia artystkę stylizowaną na portret Królowej Anglii Elżbiety I, w sukni dekorowanej motywami z historii sztuki XX w. Podobny motyw gry z przedstawieniami kobiet-artystek pojawi się w obrazie „Malarka”, na którym artystka przewrotnie przedstawiła samą siebie malującą paznokcie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 18:39:17
IP          : 3.146.107.152
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html