To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  W Tarnowie zakończyła się kilka dni temu bodaj najciekawsza impreza kulturalna roku    -   27/10/2009
Festiwal młody, ale już wielki
Znienacka, bez wielkiego rozgłosu w Tarnowie pojawiła się wybitna muzyczna impreza. Zaledwie druga edycja zakończonego parę dni temu festiwalu „Tarnów International Jazz Contest” wprost oszałamiała bogactwem i wysokim poziomem. Na program imprezy złożyły się warsztaty muzyczne, koncerty, wystawa fotografii, a nawet panel naukowy dotyczący źródeł nowoczesnego jazzu w twórczości Lestera Younga. Poszczególne koncerty odbywały się w Pałacu Młodzieży, natomiast koncert finałowy w Mościckim Centrum Kultury. Jazz rozbrzmiewał również na jam sessions w klubach i restauracjach położonych wokół tarnowskiej Starówki. Festiwal uświetniły występy polskich i zagranicznych gwiazd światowego formatu, takich jak Karen Edwards, John Betsch, Jarek Śmietana, Wayne Dockery, Reggie Moore, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Wojtek Groborz i Piotr Baron. Rzadko w Tarnowie możemy obejrzeć i posłuchać jazzmanów z pierwszej linii, w dodatku jeszcze obcując z nimi tak blisko. Toteż festiwal, którego pomysłodawcą jest Piotr Pociask (na zdjęciu), jest okazją niebanalną.

Ogloszenie

Inauguracyjny, środowy koncert był bez wątpienia muzycznym wydarzeniem roku w Tarnowie. Karen Edwards, Ed Shuller, John Betsch (prawdziwy król perkusji, który w swych etnicznych strojach śmiało mógłby też uchodzić za króla afrykańskiej wioski) i Jarek Śmietana - takiej kumulacji jazzowych znakomitości na lokalnym gruncie wcześniej nie było. Karen Edwards to jedna z najbardziej interesujących amerykańskich swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Jej piękne, mocne fortepianowe solówki w dialogu z gitarą genialnego Jarka Śmietany olśniewały wirtuozerią. Ten międzynarodowy dream team, choć ogólnie zaszufladkowany jako jazz, na szczęście nie zamknął się w getcie jazzowych purystów i gdy w finale koncertu Karen Edwards zaśpiewała kilka rockowo podrasowanych utworów, m.in. "Purple Rain" z repertuaru Prince`a publiczność szalała z zachwytu. Wyrafinowane kompozycje, świetnie rozumiejąca się, perfekcyjna sekcja rytmiczna i nienaganne nagłośnienie, sprawiły, że koncert był niezapomnianym wydarzeniem muzycznym.

W kolejnych dniach można było posłuchać takich wykonawców jak Piotr Schmidt Michał Wierba Quintet, Grooving High Octette - Wojtka Groborza, Big Contest Band i nasza rodzima duma - MONK. Natomiast zwieńczeniem festiwalu był niezwykły Koncert Finałowy: Lonely Town - Piotra Wojtasika feat. Wayne Dockery, Reggie Moore, John Betsch, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron z towarzyszeniem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Połączenie jazzu z muzyką klasyczną zaowocowało projektem szalenie atrakcyjnym. Muzykom udało się osiągnąć maksymalne porozumienie w pełnym składzie. W zaprezentowanym repertuarze wyczuwało się subtelność i elegancję, doświadczenie i świadomy wybór, a przy tym wszystkim wolę i wielką radość grania. Na ten momentami wyciszony, choć wypełniony instrumentalną ekwilibrystyką koncert złożyły się z całą pewnością kompozycje rozbudowane i zróżnicowane. Piękne, choć bynajmniej nie łatwe – ale wymagający i skupiony słuchacz na pewno je docenił. W rezultacie na ten ciekawy artystyczny eksperyment publiczność mogła odpowiedzieć tylko długimi owacjami na stojąco.

Równie szczytne, jak muzyczne, są edukacyjne założenia imprezy: od swej ubiegłorocznej inauguracji festiwal ma za zadanie tworzyć platformę promującą najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia. Organizatorzy umożliwiają młodym adeptom jazzu porównanie swoich umiejętności z umiejętnościami starszych uczestników oraz zdobycie wiedzy i szlifowanie kompetencji u największych autorytetów w tej dziedzinie. W tym roku poziom finalistów konkursu był bardzo wyrównany. W zasadzie wszystkie zespoły spełniały wymagania, jakie stawia się dziś młodym muzykom grającym jazz, zarówno jeśli chodzi o poziom techniki, jak i współpracę w grupie. Grand Prix festiwalu zdobył Jarosław Bothur Quartet. Założyciel grupy, choć jest młodym muzykiem już zdążył zdobyć wiele nagród, m. in. Grand Prix „XX Jazz Standards Festival” w Siedlcach, „III Jazzowych Nadziei w Warszawie”, a także wyróżnienie za kompozycje na „I Europejskich Integracjach Muzycznych”.Oprócz działalności we własnym zespole Jarosław Bothur współpracuje z takimi muzykami jak: Zbigniew Wegehaupt, Janusz Muniak, Paweł Kaczmarczyk czy Jakub Cichocki.

Słowa uznania należą się organizatorom festiwalu, przede wszystkim jego pomysłodawcy i dyrektorowi Piotrowi Pociaskowi.
Mamy nadzieję, że nadal będzie on skutecznie czuwać nad poziomem i rangą imprezy, która – naszym skromnym zdaniem i mimo sporej przecież konkurencji – choć jeszcze młoda, już dziś urasta do miana najciekawszego, a może nawet najważniejszego festiwalu w Tarnowie.
Agnieszka Setlik

fot. TOPOL
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 19:47:13
IP          : 18.222.179.96
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html