To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jest projekt połączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury    -   13/11/2009
Biblioteki protestują
Bibliotekarze i bibliotekoznawcy protestują przeciwko nowemu „Projektowi założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw” z dnia 16 września 2009, opracowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ów zakłada stworzenie możliwości łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury, co może bardzo negatywnie odbić się na działalności bibliotek. Żeby było śmieszniej, samo ministerstwo ponad rok temu, w odpowiedzi na interpelację kilku posłów domagających się stworzenia możliwości dokonywania takich połączeń, pisało: ”Fakt połączenia biblioteki z inną instytucją w wielu wypadkach skutkował silnym ograniczeniem, a nawet praktyczną likwidacją działalności bibliotecznej w gminie.”. Wystarczył rok MkiDN zmieniło zdanie o sto osiemdziesiąt stopni. Co takiego się stało? Sprawę tą, w odpowiedzi na interwencje od dłuższego czasu usiłuje wyjaśnić poseł PiS Józef Rojek. Kilka dni temu wystosował pismo do Przewodniczącej Komisji Kultury.

Ogloszenie
>

Ustawa o bibliotekach z 1997 roku zezwalała na łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury. Jednak kilkuletnie niedobre doświadczenia w tym zakresie, doprowadziły do zmiany ustawy w roku 2001. Jeszcze niedawno stanowisko Ministerstwa Kultury było w tej sprawie jednoznaczne, o czym świadczy odpowiedź ministerstwa na interpelację posła Gowina domagającego się ponownego zezwolenia na dokonywanie takich połączeń. Jednak w ostatnim czasie w ministerstwie powstał projekt będący przeciwieństwem stanowiska, jakie to samo ministerstwo wyraziło jeszcze rok wcześniej. Wzbudziło to gwałtowny sprzeciw specjalistów, w tym prof. Jacek Wojciechowski z Instytutu Bibliotekoznawstwa UJ, który napisał list m.in. do posła PiS Józefa Rojka. Rzecz w tym, że włodarz gminy mając w ręce tego rodzaju narzędzie, chętnie, z przyczyn ekonomicznych, dokona połączenia biblioteki np. z Gminnym Ośrodkiem Kultury, wykorzystując pracowników biblioteki do innych zajęć np. organizowania dożynek, festynów i innych imprez, co ostatecznie może wykończyć biblioteki. Tak stało się, dzięki złej ustawie, w jednym tylko kraju Europy – w Rosji, w której po wiejskich bibliotekach pozostała już tylko pustynia.

Nie przesądzając, po której stronie znajduje się racja, jakie mogą być realne skutki proponowanych zmian i czyje „racje” są ważniejsze” - za to pozostawiając ocenę czytelnikom, zdecydowaliśmy się zamieścić poniżej ostatni (z kilku) listów posła J. Rojka, wysłany kilka dni temu do Przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury:

”W opracowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Projekcie założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw” z dnia 16 września 2009 roku, w pkt. 3.1.10 zapowiedziano możliwość łączenie bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury oraz bibliotekami szkolnymi - pedagogicznymi. Obecnie wiele wskazuje na to, że wspomniany projekt wkrótce trafi pod obrady kierowanej przez Panią Poseł Komisji. W związku z tym chciałbym przypomnieć, że na identyczne łączenie zezwalała Ustawa o bibliotekach z 1997 roku, która wobec bardzo złych doświadczeń dla bibliotek i interwencji naszych najlepszych bibliotekoznawców, została znowelizowana w 2001 roku.
Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze nie tak dawno, bo ponad rok temu, gdy kilku posłów, w interpelacji skierowanej do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego domagało się przywrócenia możliwości łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury, resort udzielił na nią odpowiedzi negatywnej. Jej treść dobitnie świadczy o wówczas dobrym rozumieniu problematyki bibliotecznej w Ministerstwie. Oto charakterystyczny fragment: „Powodem wprowadzenia przepisu, który uniemożliwia włączanie bibliotek publicznych w strukturę innej jednostki, była ochrona instytucji bibliotecznych. Fakt połączenia biblioteki z inną instytucją w wielu wypadkach skutkował silnym ograniczeniem, a nawet praktyczną likwidacją działalności bibliotecznej w gminie. Zmiana ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, umożliwiająca łączenie bibliotek publicznych z innymi instytucjami, wymaga uprzedniego przeprowadzenia konsultacji zarówno z przedstawicielami samorządów, jak i środowisk bibliotekarskich”
Przede wszystkim Ministerstwo Kultury zaskoczyło mnie i środowiska bibliotekarskie tak zasadniczą zmianą zdania w przedmiotowej sprawie, a ponadto wiele wskazuje na to, że najprawdopodobniej przeprowadzono konsultacje ale tylko jednostronne, z przedstawicielami samorządów, ponieważ do mnie, jako parlamentarzysty zaangażowanego w sprawy biblioteczne, zaczęły trafiać wnioski o interwencję od przedstawicieli środowisk bibliotekarskich. Ponadto z podobnymi interwencjami do Ministra Kultury w tej sprawie już wystąpiły niektóre biblioteki wojewódzkie.

Przeciw łączeniu bibliotek są najwybitniejsi polscy bibliotekoznawcy. Powszechnie znany jest głos rozsądku profesora Jacka Wojciechowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoimi działaniami w przeszłości obronił niejedną bibliotekę przed połączeniem z różnymi instytucjami, a obecnie tłumaczy, że pozwolenie na łączenie „oznacza zniszczenie tego, co udało się w swoim czasie osiągnąć. W rzeczywistości jest to krok ku zagładzie bibliotek wiejskich. Nikt - poza Rosjanami - tego na świecie nie zrobił˝.
Co oznacza przyjęcie proponowanego przez Ministerstwo aktu prawnego, znakomicie wyjaśniła w swoim piśmie skierowanym na ręce Ministra Zdrojewskiego Dyrektor WBP w Krakowie:
„1. Łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury prowadzi do:
- ograniczenia realizacji zadań i rozwoju jednej placówki kosztem drugiej lub nawet do likwidacji jednej z nich;
·- spadku nakładów na zakup nowości wydawniczych dla bibliotek inkorporowanych przez inne instytucje kultury;
- włączenia bibliotekarzy do kadry pracowniczej innej instytucji kultury, co skutkuje destabilizacją w świadczeniu usług bibliotekarskich – praktyka wskazuje na rozszerzenie obowiązków bibliotekarzy o działania niebiblioteczne (nie mylić z okołobibliotecznymi).

2. Łączenie biblioteki publicznej z biblioteką szkolną - pedagogiczną:
·- nie przekłada się na zsumowanie budżetów, jeśli decydent i-lub dysponent środków finansowych jest ten sam, np. wójt-burmistrz;
·- prowadzi do przemieszania zadań, potrzeb, struktury księgozbioru i specyfiki odbiorców obu bibliotek;
·- wywołuje rozbieżności w poziomie wykwalifikowania personelu w bibliotekach szkolnych i publicznych.

Przy połączeniu biblioteki publicznej z inną instytucją kultury będziemy mieli do czynienia właśnie ze zróżnicowanymi zadaniami bibliotecznymi w obrębie jednej i tej samej jednostki (połączenie biblioteki publicznej i szkolnej-pedagogicznej) lub wtopieniu jej zadań w działalność „ogólnokulturalną” (przy połączeniu z instytucją kultury).”
Na zakończenie pragnę wyrazić nadzieję, że zaprezentowane przeze mnie pokrótce argumenty oraz opinie specjalistów - bibliotekoznawców będą dostatecznie przekonujące dla Pani Poseł i Szanownej Komisji, która, jak oczekują polscy bibliotekarze, nie podejmie jakichkolwiek decyzji wbrew interesom bibliotek publicznych oraz ich czytelników.”

Poseł Józef Rojek

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 04:56:22
IP          : 3.149.255.239
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html