Dąbrowa Tarnowska i Borzęcin docenione
Dąbrowa Tarnowska trzecia w kraju (w kategorii gmin miejsko-wiejskich), powiat bocheński czternasty a gmina Borzęcin na 19. miejscu. To największe sukcesy samorządów z subregionu tarnowskiego w "Rankingu Dziesięciolecia Gmin i Powiatów" zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich. ZPP opracował zestawienie obejmujące sumaryczne wyniki wszystkich dotychczasowych rankingów prowadzonych w latach 2003 - 2008 w czterech kategoriach samorządów: powiaty, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Jednocześnie przygotował także analogiczne zestawienia w odniesieniu do poszczególnych województw co pozwoliło na wyłonienie liderów samorządowych w poszczególnych regionach kraju.
Ogloszenie |
|
Niekwestionowanymi liderami w swoich kategoriach zostali Powiat Jędrzejowski, Miasto na prawach powiatu Słupsk, Miasto Polanica Zdrój oraz Gmina Kobylnica.
Wysoko, bo na 19 miejscu w kraju i 5 w Małopolsce, sklasyfikowana została gmina Borzęcin w kategorii gminy wiejskie dziesięciolecia "Rankingu Dziesięciolecia Gmin i Powiatów" zorganizowanego przez Związek Powiatów Polskich. W rankingu za rok 2009 Borzecin zajął 11 pozycje w kraju.
W rankingu krajowym, jak i wojewódzkim kategorii "gminy wiejskie dziesięciolecia" gminę Borzęcin wyprzedziło zaledwie pięć małopolskich gmin: Limanowa, Korzenna, Łukowica, Zielonki oraz Wielka Wieś. Te dwie ostatnie w klasyfikacji wojewódzkiej zajęły ex eaquo 4 miejsce. Wśród najlepszych gmin województwa małopolskiego na kolejnych pozycjach sklasyfikowano gminy: Oświęcim, Rzepiennik Strzyżewski, Laskową, Koszyce i Poronin.
- Wysoka pozycja w rankingu 10 - lecia gmin i powiatów to nie tylko dobra wiadomość, ale przede wszystkim potwierdzenie znaczących przemian jakie na terenie naszej gminy w ostatnich latach miały miejsce - mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin
- To sukces, na który pracuje wiele osób od radnych rady gminy, przez sołtysów, pracowników Urzędu i podległych jednostek po mieszańców wspierających i wspomagających podejmowane przez samorząd działania i inicjatywy. Bez zgodnej i konstruktywnej pracy, nie byłoby tak dynamicznego rozwoju gminy, kolejnych sukcesów i dobrych wyników w rankingach. .
Jeszcze większy sukces ma na swoim koncie Dąbrowa Tarnowska - w kategorii "gminy miejsko-wiejskie" plasująca się na trzecim miejscu w kraju i pierwszym w Małopolsce !
Powiat bocheński, najwyżej notowany w rankingu powiatów naszego regionu zajął 14. pozycję w kraju. W Małopolsce palmą pierwszeństwa podzielił się wraz z powiatem dąbrowskim, na trzecim miejscu w Małopolsce uplasował się powiat ziemski tarnowski.
W kategorii "miasta na prawach powiatu" sukcesem nie może się poszczycić Tarnów, który w rankingu wojewódzkim uplasował się za Nowym Sączem i Krakowem.
Ogólnopolski Ranking Związku Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco w trybie on-line. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w ośmiu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań ekoenergetycznych, proekologicznych i prozdrowotnych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne.