To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czternasty numer "Intuicji" już do nabycia    -   18/1/2010
Wiara, sztuka, Polska ...
Ukazał się kolejny, już czternasty numer "Intuicji przydrożnych" - czasopisma wydawanego przez Stowarzyszenie Nie Teraz. Na ponad stu stronach starannie wydanej publikacji znajdziemy teksty nawiązujące, jak zawsze, do trzech stałych tematów, uwidocznionych już w podtytule pisma (WIARA-SZTUKA-POLSKA). Numer otwiera znakomity, acz obszerny tekst Jana Maniaka "Wernyhora - widun szukający prawdy w globalnej wiosce". Kilku autorów zastanawia się z kolei nad przyczynami degradacji współczesnej sztuki i przeciwstawianiem jej religii. W tym kontekście nie mogło zabraknąć m.in. żywo komentowanej "sprawy" Romana Polańskiego. W "Intuicjach" przeczytamy także ważne teksty dotyczące teatru w PRL-u. Znajdziemy również niezwykle ciekawą rozmowę z Marią Witkowską - współtwórcą niezwykłego Amatorskiego Teatru w Niecieczy. Jeden z bloków tekstowych poświęcono Władysławowi Hasiorowi, jednemu z największych rzeźbiarzy XX wieku, wybitnemu artyście, związanemu z Teatrem Nie Teraz.

Ogloszenie
>

Przewodnim tematem numeru są deformacje i zagubienie celów przez współczesną sztukę. W najnowszych "Intuicjach" przeczytamy m.in. tekst "Zmierzch sztuki" ks. Karola Stehlina, o "Symbolice religijnej w sztuce współczesnej jako broni przeciwko Kościołowi" pisze także Mateusz J.Roper. Znajdziemy też interesującą próbę interpretacji twórczości Romana Polańskiego, którą kilka lat temu przedstawił Krzysztof Kłopotowskiego w tekście "Nasz Mefisto". Tekst wtedy i teraz przeszedł prawie niezauważony, albo wręcz przemilczany przez największe publikatory w kraju.
W numerze znajdujemy także dwa duże syntetyczne teksty, dotyczące polskiej sceny teatralnej w czasach w PRL. Jeden ("Totalitarna alternatywa"), o przeobrażeniach teatru off-owego w drugiej połowie XX wieku, napisał Tomasz A.Żak, twórca Teatru Nie Teraz a drugi ("Dramaturgia PRL-u po Październiku") Aneta Maniecka. W artykule "Prawdziwy teatr" wydawcy czasopisma przypominają z kolei niezwykłe a nieznane szerzej losy Amatorskiego Teatru w Niecieczy, założonego jeszcze przed wojną (tradycje od roku 1904 !). Szczególnie interesująca jest rozmowa z nieciecką "siłaczką" - panią Marią Witkowską, współtwórczynią (m.in. wraz z mężem i szwagrem) największych sukcesów grupy.
W bloku poświęconym Władysławowi Hasiorowi przeczytamy nie tylko o jego związkach z Teatrem Nie Teraz, ale też zapoznamy się z historią (po części sensacyjną !) jego słynnych "Organów" - rzeźby stojącej na przełęczy Snozka nad Czorsztynem, której próby ratowania podjął się w ostatnich miesiącach samorząd gminny oraz wielu wybitnych artystów, podkreślających niezwykłe walory kontrowersyjnego ( z powodów polityczno-historycznych) monumentu.
W sekcji "WIARA" przeczytać można także dwa ważne teksty o powołaniu do życia konsekrowanego, którego sens jest w czasach współczesnych podważany w różnych kontekstach.
Tradycyjnie, w numerze nie mogło zabraknąć poezji (wiersze Barbary Komorowskiej i Iśki Rogozińskiej) oraz korespondencji z podróży (tym razem do Wiednia).

Najnowszy numer "Intuicji" nabyć można m.in. w redakcji inTARnet.pl. Prosimy o kontakt telefoniczny (692 282 970, 014 655 97 97) lub e-mailowy: redakcja@intarnet.pl.
Cena publikacji to 12 złotych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 11:55:12
IP          : 3.146.206.117
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html