To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  PCC blisko zakupu pakietu większościowego ZAT ?    -   18/2/2010
Dla kogo "Azoty" ?
Do 22 marca potrwają negocjacje ministerstwa skarbu i Nafty Polskiej tylko z jednym już inwestorem, który pozostał na placu boju o zakup m.in. większościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie. Początkiem lutego do wyłącznych negocjacji na temat sprzedaży większościowych pakietów akcji spółek wchodzących w skład tzw. I grupy chemicznej (obok ZAT, jeszcze ZAK i Ciech SA) dopuszczono PCC SE. Ministerstwo nabrało wody w usta. Minister Grad nie chce komentować żadnych doniesień prasowych na temat toczących się negocjacji. Resort deklarował dotychczas, że priorytetem Skarbu Państwa jest znalezienie jednego inwestora dla wszystkich trzech spółek. Takie rozmowy prowadzone są teraz z niemieckim konsorcjum, które już raz, 4 lata temu, przechodziło podobny proces negocjacyjny, zakończony w ostatniej chwili odstąpieniem ministerstwa skarbu od sprzedaży. Wówczas niemiecka grupa chemiczna była zainteresowana zakupem Kędzierzyna i Tarnowa. Inwestora branżowego w "Azotach" mamy poznać do końca marca.

Ogloszenie

We wrześniu ub.r. Nafta Polska poinformowała, że otrzymała wstępne oferty na kupno akcji spółek z I grupy chemicznej - 36,7% akcji Ciechu, 52,6% akcji Zakładów Azotowych Tarnów i 86,3% akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, zarówno od inwestorów finansowych jak i strategicznych, krajowych i zagranicznych.
W połowie grudnia napłynęły oferty na zakup akcji wszystkich trzech spółek tzn. ZAK SA, Azotów Tarnów SA oraz Ciech SA. Wtedy to właściciel grupy PCC Waldemar Preussner poinformował, że PCC złożyła oferty na zakup wszystkich trzech firm z I grupy chemicznej.
Z wywiadu, jakiego udzielił portalowi "Wirtualny Nowy Przemysł" przed tygodniem Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby przemysłu Chemicznego, wynika, że negocjacje są trudne dla obu stron i głównym problemem jest cena. - Po pierwsze kupujący musi wziąć pod uwagę wiele ryzyk towarzyszących tej prywatyzacji. Nie dziwi mnie, że na placu boju pozostało PCC. Spółka ta zna nasz rynek, działa tu od wielu lat. Wie więc lepiej, co się tu dzieje i czego należy spodziewać. Problem w tym, że biorąc wszystkie czynniki pod uwagę, z pewnością nie da wysokiej ceny - uważa rozmówca "WNP".
Jak twierdzi z kolei dziennik "Puls Biznesu", odżywająca w chemii koniunktura może osłabić pozycję negocjacyjną PCC w rozmowach w sprawie kupna ZAK i tarnowskich Azotów. Według dziennika PCC przygotowało swoją skromną ofertę w oparciu o dane, które są już historyczne. Powoli jednak wraca koniunktura w chemii, co ma pozytywny wpływ na wyniki firm. Jak pisze dziennik IV kwartał ubiegłego roku był dla Azotów lepszy niż poprzednie. Rosną ceny głównych produktów firmy, w tym kaprolaktamu i nawozów. Lepsze mają też być wyniki ZAK.
Lepsze wyniki polskich spółek prawdopodobnie zmuszą PCC do przedstawienia atrakcyjniejszej oferty.
Jak zapewnia minister Aleksander Grad, do sprzedaży spółek dojdzie tylko wtedy, gdy warunki będą korzystne dla wszystkich.

Tymczasem AZOTY Tarnów zakupiły niemiecką firmę Unylon Polymers (100 % udziałów) i już obsadziły jej zarząd swoimi ludźmi. Łączne zaangażowanie ZAT w przejęcie niemieckiej spółki może sięgnąć do 10 mln euro, z czego 4 mln to cena za przejęcie, a pozostała kwota przeznaczona będzie na pożyczkę dla spółki - informował Andrzej Skolmowski, wiceprezes AZOTów.
1 mln euro Tarnów zapłaci za kupno niemieckiego zakładu, a pozostałe 3 mln euro wyda na dokapitalizowanie spółki poprzez podwyższenie kapitału. Z podwyższenia znaczna część przeznaczona zostanie na spłatę wierzycieli niezabezpieczonych i pokryje koszty powstałe w związku z postępowaniem naprawczym.
Unylon Polymers jest jednym z wiodących niezintegrowanych producentów poliamidu 6 (PA6) w Europie. Przejęcie przez AZOTY Tarnów będzie oznaczało dla niemieckiej spółki połączenie z producentem kaprolaktamu, który jest surowcem do produkcji PA6. Unylon Polymers GmbH posiada 5 linii polimeryzacyjnych o zdolności produkcyjnej do 47 tys. ton PA6 rocznie, ale zdolność tę można dzięki modernizacjom podnieść do 58 tys. ton rocznie. Zdolność produkcyjna Azotów Tarnów dla PA6 wynosi obecnie około 45 tys. ton rocznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 05:03:00
IP          : 3.145.88.101
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html