To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pomoc na rekultywację zdegradowanych gleb w powodzi 2009 roku    -   04/6/2010
500 tys. zł pomocy
Dziesięć gmin z terenu Małopolski otrzyma od Samorządu Województwa Małopolskiego w sumie 500 tysięcy złotych na rekultywację gleb zdegradowanych przez powódź w 2009 roku – informuje „Kurier Borzęcki”. W poniedziałek, 17 maja, nomen omen w sytuacji, kiedy przez Małopolskę przetaczała się kolejna powódź, marszałek Marek Nawara podpisał umowy z przedstawicielami pięciu gmin. Spotkanie było również okazją do przedstawienia, jak wygląda sytuacja na terenach zagrożonych podtopieniami i powodzią.

Ogloszenie
>

-Powódź, która nawiedziła nasz region w 2009 roku największe straty wyrządziła na terenie powiatów dąbrowskiego, tarnowskiego i brzeskiego – podkreślał Marek Nawara. Dlatego też Samorząd Województwa postanowił wesprzeć rolników najbardziej dotkniętych skutkami powodzi przekazując kwotę w wysokości 500 000 złotych dla gmin: Radgoszcz, Olesno, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Radłów, Bolesław, Żabno i Borzęcin. Wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak nie wziął udziału w podpisaniu umowy ze względu na trwającą akcję powodziową w gminie. Umowa z gminą Borzęcin została podpisana korespondencyjnie w terminie późniejszym.
Jak podkreśla Janusz Kwaśniak, środki finansowe rekultywację gleb trafiają do gminy w odpowiednim momencie. -W sytuacji, kiedy kolejna powódź przetoczyła się przez miejscowości gminy Borzęcin powodując spustoszenie w uprawach rolnych i degradację gleb, środki na ich rekultywację są niezwykle potrzebne. W bieżącej powodzi zalaniu uległo znacznie większe połacie gminy. Wg wstępnych szacunków ponad 2,5 tysiąca hektarów gruntów rolnych, w tym grunty, które ucierpiały w 2009 roku - mówi wójt Janusz Kwaśniak.

Podstawą do wskazania samorządów, którym udzielona została pomoc, była zweryfikowana przez wojewodę lista gmin wraz z wykazem szkód stanowiących powyżej 30% powierzchni gospodarstwa. Wielkość dotacji jest proporcjonalna do powierzchni gleb zdegradowanych. Dodatkowa kwota 500 tysięcy złotych jest zarezerwowana również dla tych samych gmin w analogicznych wysokościach w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Intensywne opady w ubiegłym roku spowodowały długotrwałe stagnacje wody i lokalne powodzie. To przyczyniło się do skażenia sanitarnego gleb poprzez wprowadzenie do nich nieczystości z szamb, instalacji oczyszczalni ścieków, śmieci i nieczystości z licznych nielegalnych wysypisk odpadów. Przyczyną degradacji gleb było również wymywanie i zakwaszanie.
W tym roku było podobnie. Wskutek intensywnych deszczy powodzie wystąpiły m.in. w tych samych miejscach, co w 2009 roku.

fot. Agata Złonkiewicz (UMWM)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 05:56:05
IP          : 3.144.1.100
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html