To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozpoczynają się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich    -   16/6/2010
Już jutro „Galicjaner Sztetl”
Uroczystą modlitwą duchownych żydowskich i katolickich w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu kaźni tarnowskich Żydów, w czwartek 17 czerwca o godz. 12:00 rozpoczną się tegoroczne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl” organizowane są przez tarnowskie Muzeum Okręgowe oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Głównym celem przedsięwzięcia jest utrwalanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Tarnowa oraz licznych „sztetl” galicyjskich, w których do 1939 roku tętniło wspólne polskie i żydowskie życie. W kolejnych dniach nie zabraknie również koncertów pod tarnowską bimą.

Ogloszenie

Inauguracja wydarzeń odbywa się w czerwcu, w zbylitowskim lesie Buczyna, gdzie wczesnym latem 1942 roku Niemcy, zamordowali niemal dziesięć tysięcy Żydów przebywających w Tarnowie. Najistotniejszą częścią podniosłej uroczystości jest wspólna modlitwa duchownych: żydowskiego i katolickiego, za ofiary pogrzebane w Buczynie oraz wszystkich, którzy utracili życie w czasie holokaustu.
„Koncerty pod bimą” są najpopularniejszą częścią „Galicjaner Sztetl”. Dotychczas przed tarnowską publicznością wystąpili najlepsi i najpopularniejsi przedstawiciele poruszający się swobodnie w tradycyjnej żydowskiej stylistyce muzycznej.

PROGRAM:

17 czerwca (czwartek)
godz. 12.00
uroczysta modlitwa duchownych żydowskich i katolickich w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, miejscu kaźni tarnowskich Żydów
godz. 19.30
Otwarcie wystawy fotograficznej Dariusza i Wojciecha Kobylańskich pt. „Chasydzi-powrót”,Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Galeria Piwnica
godz. 21.00
„Koncert pod Bimą”, grupa Chmielnikers
Zespół klezmerski „Chmielnikers” powstał w lutym 2004 roku w Chmielnickim Centrum Kultury. Jest pewnego rodzaju unikatem na skalę regionu. Ta wyjątkowość wynika z faktu, że jako jedyny na Kielecczyźnie wykonuje ten rodzaj muzyki i robi to zarówno doskonale warsztatowo, ale i interpretacyjnie. Członkowie kapeli to wyszkoleni muzycy z bogatym doświadczeniem artystyczno-estradowym. Grają nie tylko w tej formacji, ale również występują na koncertach w roli solistów, a nawet zasilają składy innych zespołów. Repertuar zespołu Chmielnikers stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające obyczajowość i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz o miłości, ważnych wydarzeniach rodzinnych, historycznych, kołysanki i utwory żartobliwe, ale również kompozycje czysto instrumentalne, stylizowane, powstające pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej. Świętokrzyscy klezmerzy nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII wiecznych zespołów muzycznych, grających na „świętych instrumentach” – z hebr. klej zemer. Dziś wszakże zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.
Skład zespołu:
Krzysztof Korban – akordeon - lider zespołu - z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale instrumentalnym, specjalność akordeon. Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych m.in. w Castelfidardo we Włoszech oraz w Sanoku, Gdańsku, Szczecinie, Chełmie, Bydgoszczy i Przemyślu. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Opery Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Warszawską Orkiestrą Młodych „Sinfonia Artis”.
Marzena Sadłocha - wokal. W ubiegłym roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkolę Muzyczną II stopnia w Kielcach w klasie wokalnej. Solistka wielu koncertów z udziałem Filharmonii Świętokrzyskiej i innych zespołów kameralnych. Obecnie studentka Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalno-aktorskim.
Beata Misztal - skrzypce - manager zespołu. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach w klasie skrzypiec oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach na kierunku muzycznym. W 2009 roku ukończyła Studia Podyplomowe - Zarządzanie Placówkami Kultury i Oświaty w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nauczyciel gry na skrzypcach w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.
Michał Siemieniec - klarnet. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Kielcach w klasie klarnetu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach, kierunek muzyczny.
Karol Książ - perkusja. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek jazz i muzyka estradowa, specjalność perkusja.
Adam Szymkiewicz - gitara basowa, puzon, kontrabas. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek instrumentalny, specjalność puzon. Występował m.in. z Filharmonią Świętokrzyską w oratorium Tu Es Petrus Piotra Rubika.

20 czerwca (niedziela)
godz. 10.00-13.00 - „Otwarta brama przeszłości” – zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w Tarnowie

24 czerwca (czwartek)
godz. 21.00 „Koncert pod Bimą”, kantor Benzion Miller, Nowy Jork
Kantor Benzion Miller urodził się w Dachau, swoją karierę rozpoczął bardzo wcześnie, w wieku 5 lat. Jako bardzo młody człowiek był wielokrotnie proszony o uświetnienie śpiewem spotkań i zgromadzeń, takich jak melawe malke czyli pożegnanie szabatu, czy uroczystości bar micwa wprowadzającej chłopca w świat dorosłego judaizmu. Pełnił funkcję solisty w chórze jesziwy oraz występował samodzielnie. W wieku 18 lat Benizon Miller przyjął funkcję naczelnego kantora w Hillside Jewish Center w stanie Nowy Jork. Podobną rolę spełniał także w Bronxie, Montrealu oraz Toronto. Prezentując olbrzymie możliwości wokalne został wybrany na kantora prestiżowej Kongregacji Bet-El w Borouh Park, znanej dzisiaj pod nazwą Young Israel of Borough Park, gdzie pełnił rolę szlijach cibur czyli prowadzącego modlitwy. Funkcja ta przyniosła olbrzymi pociągnęła za sobą sukcesy artystyczne oraz szacunek jakim ten wybitny śpiewak obdarzany jest w każdej społeczności żydowskiej na świecie.
Benizon Miller jest absolwentem Bobower Jesziwa w Brooklynie oraz Bobower Jesziwa Keduszat Cijon w izraelskim Bat Jam. Otrzymał staranne wykształcenie w zakresie klasycznego śpiewu chazanut od swojego ojca, popularnego kantora Aarona Millera, ponadto studiował teorię muzyki i solfeżu pod kierunkiem kantora Samuela B. Taubego w Montrealu oraz emisję głosu w Champagne School w tym samym mieście. Okrzyknięty jednym z najlepszych interpretatorów muzyki liturgicznej ma w swoim repertuarze także tradycyjne żydowskie i chasydzkie pieśni. Występował z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Riszon LeZion, Orkiestrą Symfoniczną miasta Hajfa, współpracował także z londyńską filharmonią. Nagrywał z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie.
Kantor Benzion Miller był jednym z pierwszych artystów najwyższego światowego poziomu, którzy odwiedzili i występowali w krajach Europy Wschodniej m.in. w Rumunii, Polsce i na Węgrzech gdzie śpiewał z orkiestrą budapesztańską. Na swoim koncie ma wiele nagrań zawierających przede wszystkim tradycyjną muzykę żydowską i chasydzką. Od kilku lat Benzion Miller regularnie odwiedza Polskę będąc gościem specjalnym największego na świecie festiwalu kultury żydowskiej, który odbywa się w Krakowie, uświetniając go koncertami oraz prowadząc warsztaty śpiewu.
2 września 2009 roku, podczas obchodów 65 rocznicy likwidacji getta łodzkiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Kaczyński, Benzion Miller został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas koncertu pod Bimą usłyszeć będzie można także akompaniament Daniela Gildara, który towarzyszy Beznizonowi Millerowi uzupełniając znakomicie jego śpiew. Pianista jest rodowitym mieszkańcem Cleveland, studiował w tamtejszym Instytucie Muzycznym pianistykę oraz teorię śpiewu, które ukończył z najlepszą lokatą. Kantor Gildar jest uznanym w świecie instrumentalistą. Uczestniczył w historycznych wyjazdach artystów żydowskich do Europy Wschodniej, które odbyły się pod auspicjami Chaim and Gila Werner Society for Advanced of Cantorial Art. Jest nauczycielem śpiewu chazanut, szanowanym członkiem Cantorial Council in America. Sławny kantor Mosze Ganchoff określa Daniela Gildara mianem geniusza akompaniamentu.

27 czerwca (niedziela)
Synagoga w Bobowej
godz. 19.00 koncert kantora Eliezera Mizrachi z Wrocławia
Eliezer Mizrachi (śpiew) prezentuje muzykę pełną uduchowienia, poezji i mistyki oraz pozornie dalekiego, ale przecież bardzo znajomego klimatu. Niecodzienne brzmienie – to wypadkowa wyjątkowej linii melodycznej śpiewu operującego stosunkowo prostym układem interwałowym, bogatą harmonią instrumentów towarzyszących. Rytmika z całym bogactwem instrumentów perkusyjnych nawiązuje do najpiękniejszych wzorców kultur muzycznych Bliskiego Wschodu. Muzyka Żydów sefardyjskich nie jest monolitem – czerpie garściami z sąsiadujących kręgów kulturowych – hiszpańskiego, arabskiego, cygańskiego. Językiem pieśni sefardyjskich jest ladino (dialekt języka hiszpańskiego), w odróżnieniu do jidysz, jakim posługiwali się aszkenazyjczycy, spośród których wyłonił się najbardziej rozpowszechniony w Europie nurt klezmerski.
Kompozycje Eliezera Mizrachi – to subiektywne, płynące z serca, nawiązanie do tej mało znanej jeszcze w Polsce tradycji (na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie wystąpiło kilku wykonawców odwołujących się do muzyki sefardyjskiej). Wspomniana na wstępie poetyckość i mistycyzm wynikają z jednej strony z hiszpańskiego romantyzmu, żydowskiego mistycyzmu (kabała – to przecież owoc kultury sefardyjskiej) ale i słowiańskiego temperamentu.
W swojej karierze wokalnej Eliezer Mizerachi występował na wielu festiwalach kultury żydowskiej, m.in: w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w Lelowie (Święto Ciulimu – Czulentu), na Etno (Brno) „Divadlo 29” w Pardubicach, Etno (Warszawa), „ Pacovsky Polednik” w Pacowie, Dniach Kultury Żydowskiej w Łodzi, we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem.
Elizerowi Mizrachi towarzyszyć będzie Władysław Kwaśnicki - absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, aranżer, multi-instrumentalista ( Duduk, Sax Sopran, Clarinet, Daf, Tabla, keyboards).

Projekt dofinansowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego - w ramach programu "Mecenat Małopolski". Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym budżetu Miasta Tarnowa.
Współpraca: Miasto Tarnów, Gmina Tarnów, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Spondsorzy: S-Can Wydawnictwo s.c., Hotel Eden, HORTAR.
Imprezę wspiera Mecenas Muzeum: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Patronat medialny:
TVP3 Kraków, RDN Małopolska, Gazeta Krakowska, Małopolska Telewizja Kablowa, TeMI, www.tarnowskieinfo.pl , www.intarnet.pl , www.tarnow.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:26:14
IP          : 3.15.10.117
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html