To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dziś w Pałacu Młodzieży koncert jubileuszowy Zespołu Szkół Muzycznych    -   24/6/2010
65 lat "Muzyka"
Dziś w Pałacu Młodzieży, podczas uroczystego koncertu, dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie świętować będą jubileusz 65-lecia swej Szkoły. Początek koncertu o godzinie 17:00, w w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Tarnowie przy ul. Piłsudskiego 24. Trzeba jednak zauważyć, że tradycje kształcenia muzycznego w Tarnowie są o wiele dłuższe i sięgają II połowy XIX wieku. Przy okazji pięknego Jubileuszu, warto tę historię przypomnieć ...

Ogloszenie
>

Już w 1869 roku powstało w naszym mieście Towarzystwo Muzyczne. Oprócz kształcenia, towarzystwo przygotowywało liczne koncerty uczniów i nauczycieli, a nawet wystawiało operetki i opery. Dzięki Towarzystwu Muzycznemu do Tarnowa przyjeżdżali i koncertowali tutaj tacy artyści jak Ignacy Jan Paderewski czy Władysław Żeleński.
Idea utworzenia w mieście szkoły muzycznej została zrealizowana w 1912 roku, kiedy to powołano Instytut Muzyczny, w którym kształcono młodzież w klasach fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i śpiewu solowego.
I wojna światowa przerwała na kilka lat działalność instytucji kulturalnych, ale po jej zakończeniu zarówno Towarzystwo Muzyczne jak i Instytut Muzyczny wznowiły działalność. Profesorowie i uczniowie szkoły organizowali koncerty, popularyzując edukację muzyczną.

Po II wojnie światowej podjęto starania o utworzenie szkoły muzycznej w Tarnowie. Pomysłodawcą i zapalonym entuzjastą tego zamierzenia był Stanisław Rzepecki.
20 kwietnia 1945 roku rozpoczął funkcjonowanie Instytut Muzyczny o typie szkoły muzycznej niższej i średniej, naukę rozpoczęło 45 uczniów.. Dyrektorem został Stanisław Rzepecki. Była to szkoła prywatna, która zajęła początkowo budynek przy ulicy Żołnierskiej 3 (dziś Goldhammera), a następnie przyznany przez Urząd Miejski lokal przy ulicy Mickiewicza 6. Zajęcia prowadzone były w klasie fortepianu, skrzypiec i śpiewu solowego.
17 kwietnia 1946 roku placówka przyjęła nazwę Szkoła Muzyczna Zawodowa i Umuzykalniająca Związku Zawodowego Muzyków. W kolejnych latach w szkole nastąpiły zmiany organizacyjne, powstała klasa akordeonu, organów, a następnie klarnetu, trąbki, saksofonu. Pierwszymi nauczycielami byli: Stefania Izdebska, Wiktoria Płoszewska, Emilia Rzepecka, Janina Rybczyńska, Maria Węgrzyńska, Kazimiera Lang, Stansław Rzepecki, Feliks Kęcki, Józef Cichocki, Janina Mularczyk, Krystyna Żabska, Stanisław Sierosławski, Stefan Rolewicz, Roman Masztalerz, Krystyna Kociołkowska, Maria Piechnik. Organizowano liczne koncerty i występy artystyczne, uświetniające rocznice i święta państwowe, a przede wszystkim prezentujące muzyczne osiągnięcia uczniów i nauczycieli. Z roku na rok rosła liczba uczniów.
W 1948 roku placówka przemianowana została na Szkołę Umuzykalniającą i Niższą Szkołę Muzyczną, Powiatowej Rady Związków Zawodowych.
W 1952 roku Minister Kultury i Sztuki dokonał - dzięki staraniom dyrektora Masztelarza - upaństwowienia szkoły, która od 1 września zaczęła działać jako Państwowa Szkoła Muzyczna w Tarnowie. Dyrektorem został Roman Masztelarz, który pełnił tę funkcję do 1968 roku. Ówczesne władze częściej ingerowały w treści nauczania, charakter i repertuar koncertów organizowanych przez nauczycieli i uczniów. Działania te jednak nie hamowały rozwoju szkoły i napływu kandydatów.
Aby dać szansę utalentowanej muzycznie młodzieży, która nie dostała się do szkoły, dyrektor Masztelarz utworzył w 1953 roku, istniejące do dziś Ognisko Muzyczne. Coraz częściej uczniowie odnosili sukcesy w przeglądach i przesłuchaniach regionalnych. Było to efektem zarówno pracy uczniów,jak i nauczycieli m.in. Mariana Początko czy Emilii Rzepeckiej.
W roku 1964 szkoła nabyła budynek przy ulicy Mickiewicza 7.
W roku 1968 ze stanowiska dyrektora odszedł człowiek kierujący placówką w najtrudniejszym okrasie po II wojnie światowej, Roman Masztelarz. Dzięki niemu szkoła nie tylko poprawiła swoje warunki lokalowe, warunki pracy, ale przede wszystkim utrwaliła swoja pozycję w Tarnowie, stała się i do dziś jest placówką elitarną
Od września 1968 funkcję dyrektora przejął Roman Zubek. Nowy dyrektor swą pracę rozpoczął od przeprowadzenia koniecznego kapitalnego remontu, który potrwał do 1971 r. Nie chcąc przerywać zajęć, nauczyciele prowadzili je we własnych mieszkaniach.
Nowy dyrektor rozszerzył także sekcję instrumentów dętych i w ten sposób w późniejszych latach powstała orkiestra symfoniczna.
W 1973 r. Minister Kultury i Sztuki nadał Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia imię Ignacego Jana Paderewskiego. W roku 1976 powołano Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia , a następnie obie szkoły otrzymały nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie. Dzięki staraniom dyrektora Zubka następują dalsze przemiany administracyjne i w 1979 roku powołana do życia zostaje Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna. Młodzi muzycy w tej szkole mogli uczyć się nie tylko przedmiotów artystycznych, ale także ogólnokształcących. Pierwsza w historii klasa Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej liczyła 23 uczniów, a jej wychowawcą była Zofia Krawiec, następnie Maria Chwistek.
W 1987 roku utworzono Liceum Muzyczne. Administracyjnym ukoronowaniem działalności szkoły była decyzja wojewody tarnowskiego z 1 września 1989 roku o powołaniu Państwowego Zespołu Szkól Muzycznych, w skład którego weszły cztery istniejące szkoły muzyczne.
Na lata kierowania szkołą przez Romana Zubka przypada rozkwit szeroko zakrojonej działalności koncertowej.
Od 1978 działała Szkolna Orkiestra Symfoniczna, w skład której wchodzili uczniowie i pedagodzy .Na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych w Oświęcimiu w 1979 roku zajęła ona I miejsce.
W styczniu 1983 roku założona została Dziecięca Orkiestra Kameralna Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, która wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w e Francji, Belgii, Czechosłowacji, Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie, w RFN. Odbywały się plenery muzyczne w Jeżowie, a następnie w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Wielokrotnie nagrywano koncerty orkiestry w Polskim Radio i Telewizji. Jej działalność koncertowa została wielokrotnie nagrodzona i doceniona. Wojciech Kilar obecny na koncercie w Zakopanem był zachwycony poziomem artystycznym i interpretacją jego „Orawy” w wykonaniu Dziecięcej Orkiestry Kameralnej. W ówczesnym składzie orkiestry można znaleźć nazwiska wielu obecnych nauczycieli szkoły.
W tym czasie działalnością koncertową zasłynęły również : zespół akordeonowy Kazimierza Jarosza i Antoniego Guśtaka, zespół smyczkowy pod kierunkiem Mariana Początko. Szeroko zakrojoną działalność artystyczną prowadzi również nauczycielski kwartet smyczkowy w składzie: Roman Zubek, Walenty Kwapniewski, Marian Początko, Józef Kwapniewski.
W roku 1992 po 24 latach pełnienia funkcji dyrektora ,na emeryturę odszedł Roman Zubek. Nowym dyrektorem został Włodzimierz Siedlik, absolwent szkoły muzycznej, człowiek, który w roku 1991/92 prowadził chór i orkiestrę szkolną i jednocześnie był dyrektorem Centrum Paderewskiego, z którym szkoła utrzymywała ścisły kontakt. Na stanowiskach zastępców dyrektora pozostali; Marian Początko – zajmujący się sprawami muzycznymi i Marta Mikuła do spraw ogólnokształcących.
Wielu zasłużonych nauczycieli odeszło na emeryturę, w ich miejsce dyrektor Siedlik zatrudniał młodych nauczycieli, głownie dawnych absolwentów szkoły.
Efekty pracy uczniowie i nauczyciele prezentowali podczas licznych koncertów, m.in. koncerty dla dzieci „ Zielona półnutka” prowadzone przez Marzennę Strach i Annę Knapik, koncerty zespołów szkolnych w Tarnowskim Centrum Kultury, Sali Lustrzanej, Centrum Paderewskiego.
W roku szkolnym 1993/94 na emeryturę odszedł Marian Początko. Jego funkcję przejęła Marzenna Strach, a zastępcą do spraw ogólnokształcących została Maria Prokopowicz- Zawadzka.
Dyrektor Włodzimierz Siedlik wyremontował budynek szkoły, powiększył jej bazę ,kupując instrumenty muzyczne, nuty, książki. W tym czasie również oraz większą rolę odgrywa Orkiestra Kameralna dyrygowana przez Stanisława Krawczyńskiego. Powstała również prężnie działająca Orkiestra rozrywkowa - dzieło Andrzeja Komorowskiego. Orkiestra ta została zaproszona na festiwal młodzieżowy do Danii, gdzie dała szereg koncertów. Zdobyła brązową strunę na Międzynarodowych Bydgoskich Impresjach Muzycznych oraz drugą nagrodę na festiwalu orkiestr w Neerpelt, w Belgii, skąd pierwsze nagrody przywieźli: Orkiestra dziecięca Romana Zubka oraz orkiestra Kameralna Zbigniewa Musiała pod kierunkiem Włodzimierza Siedlika.
W 1996 roku stanowisko dyrektora objęła Maria Prokopowicz- Zawadzka, która kierowała placówką do 2008 roku.
W 1998 roku szkoły tworzące Państwowy Zespół Szkół Muzycznych uzyskały status samorządowych, a roku następnym w związku z reformą systemu edukacji utworzono Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia i Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia, które zastąpiły szkołę podstawową i liceum.
W roku 2003 ,dzięki staraniom dyrekcji i nauczycieli Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie otrzymał imię Ignacego Jana Paderewskiego oraz prawo do posiadania sztandaru. Dzięki zaangażowaniu uczniów, Rady Rodziców i nauczycieli udało się ufundować sztandar, który został przekazany społeczności szkolnej podczas uroczystości w Tarnowskim Teatrze.
Uczniowie i nauczyciele przez cały ten okres prowadzą szeroką działalność koncertową, odnoszą sukcesy w konkursach i przesłuchaniach regionalnych i ogólnopolskich.
Uczniowie uczęszczający do szkół ogólnokształcących osiągają znakomite wyniki w egzaminach zewnętrznych, szkoła muzyczna znajduje się zawsze w grupie szkół o wynikach przewyższających średnie w gminie i mieście Tarnowie.
Bolączką szkoły są jednak niewystarczające od lat warunki lokalowe. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i staraniom dyrektor Marii Prokopowicz – Zawadzkiej, zastępców Marzenny Strach i Wacława Smolińskiego, Rady Rodziców z przewodniczącym Henrykiem Chrobakiem na czele oraz rodziców: Ryszarda Wrony, Marty Kołodziejczyk, Katarzyny Jankowskiej oraz Jacka Chrobaka, od 2006 roku szkoła ma w użytkowaniu nowy budynek przy ulicy Lippóczy`ego 4.
W roku, szkolnym 2008/09 obowiązki dyrektora pełnili kolejno Wacław Smoliński i Marzenna Strach. Od 1 września 2009 szkołą kieruje Andrzej Komorowski.

- Zaczynaliśmy edukację od 45 uczniów, obecnie w Zespole Szkół Muzycznych kształci się ich 550, pod kierunkiem blisko 130 nauczycieli. Uczymy gry niemal na wszystkich instrumentach muzycznych oraz na wydziale wokalnym, nasi uczniowie grają w kilkunastu różnorodnych zespołach kameralnych, mamy 2 chóry i 2 orkiestry smyczkowe prowadzone przez Joannę Duras i Agnieszkę Stańczyk a także big-band pod kierunkiem Andrzeja Komorowskiego. Nasi uczniowie prezentują się rokrocznie na kilkudziesięciu koncertach, biorą także udział w wielu konkursach i przesłuchaniach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, często zdobywając czołowe lokaty.
Mamy stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Starosty powiatowego. Współpracujemy z wieloma instytucjami w mieście i regionie współtworząc kulturalny wizerunek miasta
- podkreśla, wymieniając niezaprzeczalne sukcesy Szkoły, jej obecny dyrektor.
- To 65 lat tworzenia tradycji, historii, zmian, przeobrażeń, setki nagród, wyróżnień, koncertów w kraju i za granicą. To kolejni dyrektorzy przyczyniający się do rozwoju placówki, ogromna rzesza nauczycieli, emerytów, wybitni absolwenci, kolejne pokolenia uczniów – młodych muzyków. To oni i my wszyscy tworzymy tę historię - z dumą dodaje dyrektor Komorowski.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:32:24
IP          : 18.218.50.170
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html