To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Porcelana miśnieńska – 300 lat manufaktury    -   28/6/2010
Wystawa na Zamku w Dębnie
Przez trzy najbliższe miesiące w Sali Rycerskiej na dębińskim Zamku można podziwiać bogatą kolekcję porcelany, pochodzącą z Manufaktury w Miśni. Jubileusz 300-lecia Królewskiej Manufaktury w Miśni, stał się pretekstem do pokazania jej wyrobów na specjalnie zorganizowanej wystawie, otwartej, jak pisaliśmy, podczas minionej Świętojańskiej Nocy Muzealnej.

Ogloszenie

Po raz pierwszy w powojennej historii tarnowskiego Muzeum tak bogata kolekcja porcelany opuściła swoje stałe miejsce ekspozycji - tarnowski Ratusz i została zaprezentowana w innym obiekcie muzealnym. „Jednak ranga tego jubileuszu i trwający remont Ratusza, są wystarczającym pretekstem do takich działań” - czytamy w nadesłanej informacji.

Zbiór porcelany tarnowskiego Muzeum, liczy ponad 3.000 przedmiotów, z czego aż 807 pochodzi z Manufaktury w Miśni. Muzeum od lat gromadzi i systematycznie uzupełnia ten cenny zbiór, jednak jego zasadniczy trzon stanowią zbiory - depozyt księżnej Claude i księcia Pawła Sanguszków.
Wśród ponad 300 wystawianych eksponatów, na wystawie można zobaczyć te najstarsze - datowane na 1710 rok, jak i późniejsze, aż do pochodzących z końca XIX wieku.
Prezentowane wyroby, pozwalają prześledzić, na podstawie najbardziej reprezentatywnych eksponatów, kolejne etapy działalności Manufaktury. Każdy okres w działalności wytwórni, ma na wystawie swój odpowiednik, co możecie Państwo zobaczyć sami na tej wystawie.
Znaleźć tu można różnorodne formy naczyń: od czajników, imbryków, filiżanek, spodków, po talerze i porcelanowe figurki. Od małych przedmiotów, po eksponaty znacznie większych rozmiarów. Wystawa pozwala także na pokazanie najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych stosowanych przez całe lata w Miśni. Część z nich wykonywanych jest nadal. Pozostałe często naśladowano i podrabiano w innych manufakturach porcelany.

Ciekawostką na wystawie jest tzw. „Serwis Ptaszkowy”, liczący około 500 sztuk, który daje wyobrażenie o skali i masowości zamawianych i produkowanych wyrobów, w tym przypadku tylko dla jednej rodziny książęcej. Sanguszkowie, w miarę jego używania, systematycznie dokupywali – uzupełniali brakujące części serwisu. Jego nazwa została przyjęta od motywu zdobniczego – ptaków, ręcznie malowanych na naczyniach.
Niektóre eksponaty, po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności.
Oprócz tego na wystawie można zobaczyć także wizerunki elektorów saskich – założycieli miśnieńskiej Manufaktury i podobizny przedstawicieli książęcego rodu Sanguszków, przedwojennych właścicieli znacznej części prezentowanej porcelany.
Wystawa, do oglądania której zaprasza Muzeum Okręgowe – oddział w Dębnie jest wyjątkową, okazją zapoznania się z tak dużym zbiorem porcelany miśnieńskiej, o niezwykle wysokim poziomie artystyczny w kraju.

Honorowy patronat nad wystawą objął dr Heinz Peters, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.
Główny Sponosor: Enion S.A. - Grupa Tauron
Sponsorzy: Hortar, Sad-Mar Gospodarstwo Sadowniczo-Winogradnicze  Marta i Marcin Ostręga Wystawę wspiera Mecenas Muzeum: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:00:51
IP          : 13.59.58.68
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html