To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Urodzony w Tarnowie – sławny w świecie    -   09/9/2010
Z okazji jubileuszu TFK...
Tarnowska Fundacja Kultury w ramach obchodów Jubileuszu 20-lecia swojej działalności realizuje którym jest seminarium nt. sylwetki Salomona Salo Wittmayera Barona „URODZONY W TARNOWIE – SŁAWNY W ŚWIECIE”. Seminarium odbędzie się 24 września o godz:10.00 w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli - oddział w Tarnowie, przy ul. Nowy Świat 30. Celem głównym projektu jest zaprezentowanie sylwetki jednego z najwybitniejszych historyków społecznych XX wieku urodzonego w Tarnowie – Salomona Salo Wittmayera Barona.

Ogloszenie
>

SALOMON SALO WITTMAYER BARON (1895 – 1989)
Urodził się w 1895 roku w Tarnowie. Jego rodzice, Elias Baron i Minna Wittmayer Baron, byli ortodoksyjnymi Żydami. Elias Baron był bankierem i przywódcą społeczności żydowskiej. Salo Baron miał dwie siostry: Gisa (1892-1943) i Tanya (Tania, „Toni”) (1898 -?). Zarówno Gisa jak i rodzice Barona zginęli w Holokauście w roku 1943. Studiował na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł doktora w zakresie historii (1917), politologii (1922), prawa (1923). Baron ukończył również studia rabiniczne w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Wiedniu w 1920 roku. Po okresie nauczania w Juedisches Paedagogium w Wiedniu 1919 - 1926, Baron wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę na wydziale Żydowskiego Instytutu Religii w Nowym Jorku.
W 1930 roku Baronowi zaoferowano stanowisko wykładowcy w utworzonej przez Coloumbia Uniwesity Katedrze Historii i Literatury Żydów, gdzie pozostał do końca swojej kariery (emerytowany po 1963). W 1936 Baron i R. Morris Cohen założyli Conference on Jewish Relations (później Conference on Jewish Social Studies), która wydaje czasopismo żydowskie Social Studies. Był twórcą Studiów Żydowskich jako dyscypliny akademickiej w Stanach Zjednoczonych.
Baron odgrywał wyjątkową rolę w życiu organizacji amerykańskich Żydów. Autor ponad kilkunastu monografii oraz ponad 500 artykułów na temat historii Żydów. Jego dziełem życia była 18 tomowa Społeczna i Religijna Historia Żydów. Celem Barona było odejście od tego co nazwał „zapłakaną koncepcją żydowskiej historii”. W swojej pracy koncentrował się na historii społecznej i kulturalnej Żydów, ich osiągnięciach, a nie na cierpieniu i pogromach.
Baron aktywnie udzielał się również w międzynarodowych organizacjach, podejmując już w 1925 roku pracę w Komisji Mniejszości Ligi Narodów. Był założycielem Żydowskiej Odbudowy Kulturalnej, której celem było określenie i odzyskiwanie żydowskiego dziedzictwa kulturowego zrabowanego przez nazistów. Na zaproszenie Ben Guriona, Baron zeznawał na procesie Eichmanna w 1961 roku. Był zapraszany przez wiele instytucji akademickich i organizacji międzynarodowych jako wykładowca, ekspert i doradca.

PROGRAM SEMINARIUM:

godz.: 10:00 - Uroczyste powitanie gości Seminarium
Wystąpienia:
godz. 10.30-11.00 - „Wybitne postaci w historii. O potrzebie biografistyki” - prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński
godz. 11.00-12.00 - „Tarnów Salomona Barona na przełomie XIX i XX wieku” - dr hab. Leszek Hońdo

godz. 12.00-12.30 - „Nauczanie o historii Żydów z perspektywy regionalnej” - dr Piotr Trojański.

Seminarium towarzyszy wystawa edukacyjna pt. „ Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy?”, zorganizowana we współpracy z Domem Anny Frank w Amsterdamie, przy wsparciu finansowym holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Program MATRA).
Wystawa adresowana jest do młodzieży i nauczycieli. Jej celem jest dostarczenie podstawowych informacji o historii i kulturze Żydów mieszkających w Polsce od tysiąca lat. Składa się z 24 tablic, przedstawiających historię Żydów polskich od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. Była dotąd prezentowana w kilkudziesięciu miastach polskich. Dzięki wsparciu polskiego MSZ i Fundacji Konrada Adenauera wystawa ma również od roku 1999 wersję niemieckojęzyczną, którą można było do tej pory obejrzeć w kilkudziesięciu miastach Niemiec (Berlin, Lipsk, Drezno, Monachium, Düsseldorf, Akwizgran). Towarzyszy jej katalog, zawierający cały materiał ilustracyjny.

Seminarium organizowane jest przy współpracy: Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Oddział w Tarnowie, Pracowni Historii i Kultury Mniejszości Etnicznych i Narodowych, Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Niepublicznego Niepłatnego Gimnazjum „U Konarskiego” w Tarnowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 18:19:05
IP          : 18.227.105.110
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html