To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tuchowski kościół za kilka dni stanie się Bazyliką Mniejszą    -   29/9/2010
Bazylika Mniejsza w Tuchowie
W pierwszych dniach października odbędą się uroczystości zakończenia obchodów 670-lecia miasta Tuchowa. W uroczystości te wpisuje się podniesienie tuchowskiego Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny do godności Bazyliki Mniejszej – co nastąpi podczas mszy świętej, 2 października o godz. 10:30. Tytuł ten nadany został Kościołowi p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Tuchowie przez Papieża.

Posłuchaj, co o uroczystościach w Tuchowie mówią: ojciec Kazimierz Pelczarski, przełożony tuchowskiej wspólnoty OO. Redemptorystów, starosta tarnowski Mieczysław Kras oraz burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś :

Ogloszenie
>
W Specjalnym Komunikacie Biskupa Tarnowskiego czytamy :
" Przyznanie tytułu Bazyliki Mniejszej tej czcigodnej, tuchowskiej świątyni, w szczególny sposób wzmacnia jej więź ze Stolicą Apostolską, z Ojcem Świętym i Pasterzem Kościoła tarnowskiego, który jest zwornikiem jedności ze Stolicą Świętą. Papieska decyzja czyni ją ponadto miejscem szczególnego duchowego oddziaływania, tym bardziej, że kościół w tuchowskim sanktuarium jest od niedawna miejscem całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu Pokuty i Pojednania.
Pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany około 1079 roku. Miał on być – jak głosi tradycja – poświęcony przez biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego. Od początku historii kościoła czczona w nim była Najświętsza Maryja Panna. Od 1597 roku miały tam miejsce nadzwyczajne zjawiska. Cuda, jakie dokonywały się za wstawiennictwem Matki Bożej przyczyniły się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego. W związku z tym podjęto budowę nowego kościoła, który powstał w latach 1665-1682. W tym też czasie został sprowadzony do Tuchowa obraz Matki Bożej, zwanej Tuchowską. Dnia 8 września 1687 roku odbyła się konsekracja nowego kościoła pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kościół ten z biegiem czasu zyskał miano sanktuarium. W roku 1893 troska o to sanktuarium została powierzona ojcom redemptorystom."


Proklamacja tytułu Bazyliki dla tuchowskiego Sanktuarium odbędzie się w sobotę 2 października br. podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30. Warto przypomnieć, że w tym dniu przypada 106. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej.

Tuchowowi prawa miejskie nadał 2 listopada 1340 roku król Kazimierz Wielki – w efekcie rozwoju gospodarczego Tuchowa, który nastąpił po odkryciu tu soli około 1315 roku. Miasto znane jest dzisiaj przede wszystkim dzięki Cudownemu Obrazowi Matki Bożej, przed który każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów z kraju i spoza jego granic. Obraz ten znajduje się w ołtarzu głównym kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który zostanie podniesiony do tytułu Bazyliki Mniejszej.
Za najbardziej wiarygodny czas budowy tuchowskiego kościoła pod tym wezwaniem przyjmuje się przełom wieku XI I XII. W 1687 konsekrowany został murowany kościół, który podziwiać możemy do dnia dzisiejszego. Konsekrował go ksiądz biskup Mikołaj Oborski.

Warto zapoznać się z warunkami, jakie kościół musi spełnić, aby uzyskać tytuł bazyliki mniejszej – prezentujemy je poniżej:
1. Kościół, dla którego podejmuje się starania o nadanie tytułu bazyliki, winien być Bogu poświęcony specjalnym obrzędem oraz stanowić w diecezji ośrodek życia liturgicznego i działalności duszpasterskiej, zwłaszcza poprzez sprawowanie Najświętszej Eucharystii, pokuty i innych sakramentów. Powinien być wzorem dla innych kościołów pod względem przygotowania i przebiegu tych celebracji, nacechowanych wiernym przestrzeganiem zasad liturgicznych oraz czynnym uczestnictwem ludu Bożego.
2. Dla zapewnienia godnej i przykładnej celebracji kościół winien posiadać obszerne prezbiterium. Różne elementy wymagane do sprawowania liturgii (ołtarz, ambona, miejsce przewodniczenia) winny być usytuowane zgodnie z wymogami odnowy liturgicznej (por. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 253-280).
3. Kościół winien się cieszyć w całej diecezji pewnym uznaniem, dlatego że został zbudowany i poświęcony Bogu z okazji jakiegoś wydarzenia o szczególnym znaczeniu historyczno-religijnym albo z tej racji, że znajduje się w nim ciało lub znacznej wielkości relikwie jakiegoś świętego, lub też jakiś obraz otaczany szczególną czcią. Należy również brać pod uwagę znaczenie kościoła jako pomnika historycznego oraz jego walor jako obiektu sztuki.
4. Aby w ciągu roku liturgicznego mogły być sprawowane obrzędy związane z poszczególnymi jego okresami, winna być odpowiednia liczba prezbiterów przeznaczonych do posługi liturgiczno-pastoralnej w tym kościele, zwłaszcza do sprawowania Eucharystii i pokuty (wystarczająca liczba spowiedników, którzy byliby do dyspozycji wiernych w ustalonych godzinach). Wymagany jest ponadto odpowiedni zespół ministrantów oraz dobrze przygotowana schola śpiewaków (chór), która by mogła ożywiać uczestnictwo wiernych także przez muzykę i śpiew sakralny.

A oto obowiązki i zadania w dziedzinie liturgiczno-duszpasterskiej bazyliki mniejszej:
1. W bazylice mniejszej winna być zapewniona stała liturgiczna formacja wiernych: przez kształcenie zespołów ustanowionych dla sprawowania czynności liturgicznych, specjalne kursy dokształcające, serie konferencji i inne tego rodzaju inicjatywy. Do głównych zadań wspólnoty związanej z bazyliką należy studiowanie i upowszechnianie dokumentów papieża i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza odnoszących się do świętej Liturgii.
2. Z wielką starannością winny być przygotowywane i sprawowane obrzędy związane z rokiem liturgicznym, zwłaszcza z okresem Adwentu, Narodzenia Pańskiego, Wielkiego Postu i Wielkanocy. W Okresie Wielkiego Postu, tam gdzie zachowuje się tradycję zgromadzeń Kościoła lokalnego na wzór rzymskich stacji (por. Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, rubryka na początku Okresu Wielkiego Postu, s. 61; Ceremoniał Biskupów, 260-262), bardzo się zaleca, aby bazylika została wybrana jako miejsce tego rodzaju zgromadzeń. Starannie winno być głoszone słowo Boże zarówno w formie homilii, jak i kazań nadzwyczajnych.
Należy rozwijać czynne uczestnictwo wiernych tak w sprawowaniu Eucharystii, jak Liturgii Godzin, zwłaszcza jutrzni i nieszporów. Ponadto niech będą pielęgnowane zatwierdzone formy pobożności ludowej.
3. Ponieważ czynność liturgiczna przyjmuje wznioślejszą postać, kiedy jest sprawowana z zastosowaniem śpiewu, należy troszczyć się o to, aby zgromadzenia wiernych uczestniczyły w śpiewie różnych części Mszy świętej, zwłaszcza Ordinarium (por. Konstytucja o Liturgii, 54; Instrukcja Świętej Kongregacji Obrzędów o muzyce w liturgii, Musicam sacram z 5 marca 1967).
Wypada, aby w bazylice, w której częściej gromadzą się wierni pochodzący z różnych narodów lub mówiący różnymi językami, mogli oni śpiewać razem w języku łacińskim i przy zastosowaniu łatwiejszych melodii gregoriańskich, właściwych dla liturgii rzymskiej, wyznanie wiary i Modlitwę Pańską (por. Konstytucja o Liturgii, 116; Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 19).
4. Celem uwydatnienia szczególnej więzi komunii łączącej bazylikę mniejszą z rzymską stolicą św. Piotra, niechaj co roku będą obchodzone:
a) święto Katedry św. Piotra (dnia 22 lutego);
b) uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (dnia 29 czerwca);
c) rocznica wyboru Ojca Świętego lub inauguracji jego pontyfikatu.

Tak zaś prezentują się przywileje związane z tytułem Bazyliki Mniejszej:
1. Dzień, w którym publicznie ma zostać ogłoszony tytuł bazyliki przyznany jakiemuś kościołowi przez Stolicę Apostolską, winien być przygotowany i przeżywany w świątecznej atmosferze. Należy przewidzieć w związku z tym odpowiednie homilie, modlitwy, czuwania i inne celebracje, zarówno w dniach poprzedzających ogłoszenie tytułu, jak i po nim następujących. W tych dniach można sprawować Mszę świętą i Liturgię Godzin o tytule kościoła albo o Świętym, względnie o misterium przedstawionym na obrazie szczególnie czczonym w danym kościele; może też być sprawowana Msza święta Za Kościół lokalny lub Za Papieża, z wykluczeniem dni wymienionych w tabeli pierwszeństwa w nn. I, 1-4 i II, 5-6 (por. Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza, 59).
W dniu ogłoszenia tytułu bazyliki mniejszej należy sprawować, zgodnie z przepisami, albo Mszę z dnia, albo jedną z Mszy wyżej wymienionych. Na początku celebracji, przed hymnem "Chwała na wysokości Bogu", odczytuje się w przekładzie na język ojczysty Breve Apostolskie lub dekret, na mocy którego kościół został podniesiony do godności bazyliki.
2. Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyznanie wiary, mogą, pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego w następujących dniach:
1) w rocznicę poświęcenia tejże bazyliki;
2) w dniu liturgicznego obchodu uroczystości jej tytułu;
3) w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła;
4) w rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej;
5) raz w roku, w dniu ustalonym przez miejscowego ordynariusza;
6) raz w roku, w dniu dowolnie wybranym przez każdego z wiernych.
3. Znak papieski, to jest "skrzyżowane klucze", może być używany jako ornament na chorągwiach, sprzętach liturgicznych oraz na pieczęci zarządu bazyliki.
4. Zarządca (rektor) bazyliki podczas sprawowanych przez siebie funkcji może nosić na sutannie lub na habicie zakonnym i na komży - czarny mucet przyozdobiony czerwonym obramowaniem oraz takiegoż koloru guzikami i obszyciem dziurek.

Zapraszamy także do zapoznania się z programem zakończenia obchodów 670-lecia Tuchowa:

1 października
godz. 10:00
- Msza św. w kościele Św. Jakuba Apostoła.
godz. 11:30
- Uroczystość nadania Publicznemu Gimnazjum w Tuchowie imienia Kazimierza Wielkiego oraz przekazanie sztandaru szkole.
godz. 11:45
- Program artystyczny.
godz. 19:30
- Muzyka w tuchowskim Sanktuarium – koncert zespołów sanktuaryjnych: chóru mieszanego i orkiestry dętej.

2 października
godz. 10:30
- Uroczysta msza św. – podniesienie tuchowskiego Sanktuarium NNMP do godności Bazyliki Mniejszej.

3 października
godz. 10:00
- Msza św. w kościele Św. Jakuba Apostoła.
godz. 11:15
- Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Króla Kazimierza Wielkiego i nadanie praw miejskich Tuchowowi – Rynek w Tuchowie.
godz. 11:45
- Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, zakończenie obchodów roku Jubileuszowego 670-lecia Tuchowa – Dom Kultury w Tuchowie.
- Koncert zespołu “Pokolenia”
- Recital fortepianowy Barbary Gładysz
godz. 16:30
- Koncert Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk
- Koncert Zespołu “Pakaband” Domu Kultury w Tuchowie.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 06:20:53
IP          : 18.117.184.125
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html