To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Czy powstanie unikalny ogólnopolski Szlak Frontowy I wojny światowej ?    -   20/10/2010
Szlakiem cmentarzy Wielkiej Wojny
W ubiegłym tygodniu gościliśmy w Tarnowie i regionie uczestników międzynarodowej konferencji popularno-naukowej "Szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej w Małopolsce". Przedsięwzięcie, na które złożyły się sesja w Sali Lustrzanej i - dzień później - studyjny wyjazd szlakiem istniejących, odrestaurowanych cmentarzy wojennych zlokalizowanych na Pogórzu (na terenie powiatów tarnowskiego i gorlickiego), zorganizowały Starostwa Powiatowe w Tarnowie i Gorlicach oraz Oddział "Ziemi Tarnowskiej" PTTK. Andrzej Łabno, prezes tej ostatniej instytucji, we współpracy z samorządowcami, głównie z Małopolski Zachodniej, od kilku lat zabiega nie tylko o opiekę nad istniejącymi nekropoliami z okresu I wojny, ale też odnawianiem kolejnych cmentarzy i przedłużenie szlaku, w Małopolsce budowanego systematycznie i konsekwentnie, aż do ... Bałtyku.

Posłuchaj rozmowy o idei szlaku I wojny światowej na terenie Polski. Z prezesem Andrzejem Łabno rozmawia Piotr Dziża :

Ogloszenie
>

Prelegenci ubiegłotygodniowej sesji, w tym goście z Austrii, Rosji i Słowacji, przypominali bowiem, że główne działania militarne na wschodnim froncie Wielkiej Wojny toczyły się na terenach środkowej i wschodniej Polski. Jedno z przełomowych wydarzeń tego światowego konfliktu, wiosenna operacja gorlicko- tarnowska i poprzedzające ją działania militarne pozostawiły na naszych ziemiach, głównie na terenie Małopolski Zachodniej i Podkarpacia, ale też po słowackiej stronie, ponad 400 cmentarzy. Powstały one wzdłuż linii frontu działań wojennych, na mocy decyzji wojskowych władz austriackich podjętej wiosną roku 1915. Akcję budowy cmentarzy wojennych nadzorował Wydział Grobów Wojennych w Ministerstwie Wojny w Wiedniu a przy ich projektowaniu pracowali najznakomitsi architekci.
Austriacy nie czynili też żadnego rozróżnienia wśród grzebanych na cmentarzach poległych. Godny i szybki pochówek należał się wszystkim żołnierzom, bez względu na narodowość i przynależność do armii. Pochówek odbywał się także z pełnym uszanowaniem dla wyznania. Stąd obecność na wielu cmentarzach, dwuramiennych prawosławnych krzyży. Żołnierzy wyznania mojżeszowego starano się z kolei chować w specjalnych kwaterach na żydowskich kirkutach.

Częściowo zniszczone w trakcie II wojny światowej, zapuszczone w okresie PRL, od wielu lat cmentarze te odnawiane są z dużym pietyzmem, między innymi dzięki środkom pochodzącym z Austriackiego Czarnego Krzyża. Swoisty prym wiodą w tym konsekwentnym planie renowacji samorządy powiatowe z Tarnowa i Gorlic. Powstał w ten sposób szlak, który powoli staje się jedną z wielkich atrakcji turystycznych regionu. W oparciu o te doświadczenia i niemały już dorobek, kilka lat temu powstała idea przedłużenia szlaku wzdłuż linii frontu, która w początkowym okresie I Wojny biegła od Warmii i Mazur aż do Karpat.
Podobny szlak funkcjonuje wzdłuż zachodniej linii frontu Wielkiej Wojny i od lat przyciąga na Zachód Europy tysiące pasjonatów historii i innych turystów.
Prezentacji szlaku istniejącego w Małopolsce i perspektywom jego rozwoju w innych regionach kraju poświęcona była dwudniowa konferencja w Tarnowie. W drugim dniu jej uczestnicy mogli wziąć udział w specjalnym wyjeździe studyjnym - wycieczce szlakiem wybranych cmentarzy pod przewodnictwem Romana Frodymy, przewodnika beskidzkiego, autora m.in. znakomitego opracowania- podręcznika "Cmentarze wojenne z I wojny światowej na Ziemi Tarnowskiej". Uczestnicy odwiedzili m.in. cmentarz w Dąbrówce Szczepanowskiej (cmentarz nr 193), Cmentarz Legionistów w Łowczówku (cmentarz nr 171) oraz gorlicki Cmentarz Główny nr 91. Zwiedzono też specjalną ekspozycję poświęconą Bitwie Gorlickiej w Muzeum Regionalnym w Gorlicach.
Posłuchaj, jak dwudniowe przedsięwzięcie ocenia jeden z organizatorów, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Ryszard Żądło :

PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 18:45:18
IP          : 18.117.72.24
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html