To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Forum przenosi się na Pomorze   -   08/9/2004
Dziś rano z dworca kolejowego w Tarnowie odjechała na Pomorze blisko 200 osobowa grupa uczestników XII Światowego Forum Mediów Polonijnych. Zanim nastąpił wyjazd dziennikarze polonijni z 27 krajów świata przeżyli bardzo intensywny dzień. Przed południem w Auli MUW odbyła się uroczysta inauguracja Forum, podczas której wręczono tegoroczne nagrody Fidelis Poloniae oraz tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs literacki "Powroty do do źródeł" oraz konkurs na reportaż z ubiegłorocznego forum. Popołudniu Forum przeniosło się do Ratusza.

Ogloszenie

Tu odbyło się m.in. spotkanie z Prezydentem Miasta, wicemarszałek Senatu Jolantą Danielak oraz redakcją TEMI. Redakcja tygodnika obchodzącego w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia zaprosiła następnie uczestników Forum na uroczysty bankiet do restauracji "Pasaż".

Uroczystej inauguracji XII Światowego Forum Mediów Polonijnych „Tarnów-Gdańsk-Gdynia-Sopot’2004” w sali konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dokonała Wicemarszałek Senatu RP JOLANTA DANIELAK.
W imieniu organizatorów 150 dziennikarzy polonijnych z 27 krajów świata przywitał STANISŁAW LIS, dyrektor Biura Organizacyjnego Światowego Forum Mediów Polonijnych. Mówił m.in. takie słowa :
" Chińczycy wynaleźli proch, papier i flagi, a także wprowadzili do słownika pierwsze terminy polityczne. Grecy wnieśli do cywilizacji sztukę prowadzenia sporów – erystykę i sztukę dziwienia się – filozofię. Rzymianom zawdzięczamy łacinę, fundamenty prawa i wzory organizacji państwa. Kolumb odkrył nowy kontynent, a Kopernik w zasadniczy sposób odwrócił perspektywę poznawczą ludzkości. Polska wywiodła ze swej tradycji „Za wolność waszą i naszą” ideę Solidarności, która wpłynęła na pokojowe i polityczne przemiany w Europie i stała się jednym z nielicznych, optymistycznych znaków XX wieku. I ta symbolika ma szczególne znaczenie w kontekście tegorocznego forum, które zaczynamy dzisiaj w Tarnowie, ale od 8 września gościć będziemy na Pomorzu w Trójmieście.

W inauguracji XII ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH wzięli udział, poza Panią Wicemarszałek, m.in. minister Ryszard ULICKI, reprezentujący Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Ryszard KLEMM, przedstawiciel Departamentu Konsularnego i Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Jerzy ADAMIK, wojewoda małopolski, Michał WOJTKIEWICZ, starosta powiatu tarnowskiego, Mieczysław BIEŃ, prezydent Tarnowa, uczestniczyli w inauguracji również – Antoni BARTKIEWICZ – dyrektor TELEWIZJI POLONIA, Michał MALISZEWSKI, dyrektor RADIA POLONIA a także Wojciech BIAŁASIEWICZ, redaktor naczelny „Dziennika Związkowego” w Chicago i Czesław DONDZIŁŁO, reprezentujący POLSKĄ AGENCJĘ PRASOWĄ.
Jolanta DANIELAK, wicemarszałek Senatu RP w swoim wystąpieniu programowym – „Polityka państwa wobec polskiej diaspory w świecie” powiedziała m.in.
”Zgodnie z przedwojenną tradycją w wielkim dziele opieki i współdziałania z Polonią i Polakami za granicą zasadniczą rolę odgrywa Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (...) Materialnym wyrazem tej ważnej misji Senatu jest umieszczanie w budżecie jego Kancelarii środków budżetowych na cele polonijne. Senat nadal utrzymuje priorytet kierowania pomocy do środowisk polskich na Wschodzie, bo tam wciąż nasi rodacy znajdują się w najtrudniejszym położeniu materialnym i mają największe potrzeby. Z roku na rok jednak notujemy coraz więcej wystąpień o wsparcie finansowe także z innych stron świata. W miarę możliwości, przy współpracy naszych społecznych partnerów, staramy się uwzględniać te oczekiwania. W ostatnich latach wysokość środków pozostających w dyspozycji Prezydium Senatu kształtowała się na poziomie ok.47 milionów zł. Jest to kwota znaczna, pomimo to pokrywa zaledwie trzecią część potrzeb zgłaszanych organom Senatu. O przeznaczeniu tych środków decyduje Prezydium Senatu, uwzględniając każdorazowo liczebność środowiska i specyfikę jego potrzeb. W tym kontekście niezwykle istotna jest rola Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sieci polskich placówek dyplomatyczno – konsularnych na całym świecie. W przyjętej w Senacie procedurze decyzyjnej w sprawach polonijnych stale uczestniczą z głosem doradczym przedstawiciele resortu spraw zagranicznych. Prezydium Senatu, rozpatrując wnioski organizacji pozarządowych o zlecenie zadań państwowych zapoznaje się ze stanowiskiem urzędniczego zespołu międzyresortowego, a także z opinią Senackiej Komisji Emigracji i Polaków za Granicą.
W bieżącym roku
– dodała Danielak – Prezydium Senatu rozpatrzyło 324 wnioski o zlecenie zadań o charakterze programowym i inwestycyjnym. Prezydium Senatu podjęło 133 uchwały w sprawie zlecenia zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2004 r., wyczerpując niemalże w całości tegoroczny budżet polonijny.

Obecność wicewojewody śłąskiego na inauguracji Forum była jakby zapowiedzią przyszłorocznego, trzynastego Światowego Forum Mediów Polonijnych. To właśnie Śląsk odwiedzą w 2005 r. polscy dziennikarze pracujący poza granicami kraju. Antoni BARTKIEWICZ, dyrektor TV POLONIA, Michał MALISZEWSKI, dyrektor Radia POLONIA oraz Zbigniew BAJKA z krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych wypowiadali się na temat roli mediów polskich w budowie więzi pomiędzy Polonią a krajem i promocji Polski.
- Jedenaście lat temu, kiedy powstawała Telewizja Polonia, nikt nie przypuszczał, że będzie taką stacją telewizyjną jak dzisiaj – powiedział A. BARTKIEWICZ. Naszą misją jest budowanie więzi pomiędzy Polonią a krajem. Telewizja Polonia nie jest jedyną telewizją, która dociera za Atlantyk, to pozwoliło nam odpowiedzieć czym ma być Telewizja Polonia. Jeszcze parę lat temu nazywano nas „cepelią”, ale z czasem domagano się od nas informacji z Polski. Temu próbujemy sprostać.
- Służymy promocji Polski –
podkreślił M. MALISZEWSKI – chcemy pokazywać kraj – atrakcyjny, do którego warto przyjechać i robić tu interesy. Potrzebujemy promować Polskę w Europie, ale również Europę w naszym kraju. Naszym zadaniem jest kreowanie polskiej marki narodowej. Jesteśmy stacją radiową programową, misyjnie nastawioną na docieranie do Polaków.
- Prasa polska - zaakcentował Z. BAJKA – nie dociera na Wschód w takiej ilości jak kiedyś. Wielu ludzi na Wschodzie mówiło dawniej, że kontakt z kulturą europejską miało przez polską prasę. Na przykład „Przekrój” docierał tam kiedyś w 170 tys. egzemplarzy. Dziś w krajach wschodnich mamy blisko 100 tytułów pism polskich, tam wydawanych – piętnaście tytułów wydawanych jest np. w Rosji, i dwadzieścia cztery tytuły na Ukrainie.

Miłym akcentem inauguracji było przekazanie przez red. JANUSZA SZLECHTĘ z „NOWEGO DZIENNIKA” (z Nowego Jorku) kwot pieniężnych od Polonii amerykańskiej, dotacji zebranych w stanie NEW JERSEY - dla Polskiego Radia Lwów i redakcji „WOŁANIE Z WOŁYNIA”. Janusz Szlechta przekazał też od chóru „Echo”, który rozwiązał się po 100 latach działalności na terenie USA, w imieniu Eugeniusza Argasińskiego, sekretarza zarządu chóru „Echo” dotacje: ks. Stanisławowi Syworydzkiemu z Husiatynia, w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie, Polskiej Macierzy Szkolnej – Centrum Kultury Polskiej w Grodnie na Białorusi, ks. Alojzemu Kossobudzkiemu z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz Polskiemu Radiu Lwów.

Podczas inauguracji Forum wręczono NAGRODY – STATUETKI „FIDELIS POLONIAE 2004”. W KATEGORII I – OSOBA Statuetkę FIDELIS POLONIAE ‘2004 otrzymała:
Halina Subotowicz-Romanow (Rosja)
W KATEGORII II – ORGANIZACJA, INSTYTUCJA, FIRMA – Statuetkę FIDELIS POLONIAE ‘2004 otrzymała nagrodę:
Redakcja „Dziennika Związkowego” (USA).
Natomiast Dyplomy Honorowe otrzymali:
w kategorii – organizacja, instytucja „Za wkład w dzieło umacniania więzi pomiędzy Polonią a krajem i promocję Polski w świecie” - Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie
Redakcja „Magazynu Wileńskiego”
Radio Polonia Program dla Zagranicy Polskiego Radia S.A.
Redakcja TEMI –Galicyjskiego Tygodnika Informacyjnego
Redakcja „Kuriera Dąbrowskiego”

Rozstrzygnięto podczas inauguracji konkurs na reportaż z XI Światowego Forum Mediów Polonijnych.
Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali:
Martyna Obruśnik-Radłowska za cykl artykułów opublikowanych w „Głosie Ludu”. W tym wypadku jury wyróżniło odważne próby definiowania obaw, kondycji i nadziei Polonii, kreślone na marginesie wydarzeń imprezy oraz interesujące przedstawienie wybranych zagadnień np. turystycznych walorów wielickiej żupy.

Dariusz Witold Kulczyński za teksty opublikowane w „Nowym Kurierze”. Jury zwróciło tutaj uwagę na drobiazgowość relacji, połączenie osobistych przygód z cyklu „historia nieprzespanej hotelowej nocy” z zamiarem diagnozowania stanu polskiej gospodarki czy życia społecznego z transatlantyckiego dystansu. Doceniono konsekwentne, posunięte do granic własnego tytułu w poczynaniach kanadyjskiego pisma na Forum.

Rozstrzygnięto również XII KONKURS LITERACKI „POWROTY DO ŹRÓDEŁ”: Jury postanowiło Główną Nagrodę i Statuetkę „Powrotów do źródeł” w tegorocznej edycji konkursu przyznać pracom opatrzonym godłem „Skalbmierzanka”, autor: Agnieszka Buda-Rodriguez z Kanady, zatytułowanym Trzeci ślub i Moje powroty ze wskazaniem na pierwszy utwór, będący bardzo pięknym powrotem do rodzinnej historii, opowiadającej o przemijaniu i niezwykłych zrządzeniach losu. Autorce udało się przedstawić niepowtarzalny klimat minionej epoki poprzez odczytanie starej rodzinnej fotografii.

Nagrodę „Powrotów do źródeł” otrzymała praca opatrzona godłem „Melania Bardachowska”, autor: Renata Olczykowski z Austrii za utwór pt. Nowe drzwi. I w tym przypadku mamy do czynienia z oryginalnym pomysłem formalnym, powrotem do kamienicy dzieciństwa, w której pozostały jedynie stare drzwi w mieszkaniu ulubionej polonistki. Drzwi jako motyw i pomysł literacki są znakomitą metaforą relacji pomiędzy światem dzieciństwa a życiem już bardzo dorosłym. Wyróżnieniem „Powrotów do źródeł” Jury uhonorowało pracę opatrzoną godłem „Niedźwiedź”, autor: Marek Mańkowski z Kanady, pt. Nowa Polska – za bardzo osobisty pozytywny obraz przemian w III Rzeczypospolitej, napisany barwną, potoczystą polszczyzną.

W godzinach popołudniowych w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza odbyło się spotkanie z Panią Wicemarszałek J.Danielak, Prezydentem Tarnowa M.Bieniem oraz redakcją i wydawcą tygodnika TEMI, który reprezentowali redaktor Tomasz A.Żak oraz Prezes T.Bałchanowski.
Redakcja TEMI zaprosiła następnie wszystkich uczestników Forum na uroczysty bankiet do Restauracji "Pasaż", gdzie świętowano m.in. 25-lecie istnienia tygodnika, tak chętnie czytanego przez tarnowskich emigrantów w wielu krajach świata.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:24:19
IP          : 3.145.40.234
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html