To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Z serwisu informacyjnego Muzeum Okręgowego    -   03/12/2010
Co odkryli tarnowscy archeolodzy?
Spadł śnieg a to znak, ze kolejny sezon archeologicznych badań terenowych się zakończył. Archeolodzy z tarnowskiego Muzeum prowadzili badania wykopaliskowe w kilku miejscach. Najciekawsze wyniki tych badań prezentujemy poniżej.

Ogloszenie
>

Badania na terenie parku w Nagawczynie pod Dębicą. Celem badań było znalezienie śladów XVI-wiecznego dworu na terenie zabytkowego parku. Badania finansowała firma Olimp Laboratories Sp. z.o.o. z Nagawczyny. Odsłonięto relikty dworu w postaci kamiennego filara oraz ślady po ścianie i piecu kaflowym. Szczególnie interesujące były rozwaliska pieca ulokowanego w narożniku dawnego budynku. Z wypełniska wydobyto liczne fragmenty kafli. Udało się, w żmudnym procesie rekonstrukcji, skleić kilka kafli i odtworzyć ich pierwotny wygląd. Kafle płytowe manierystyczne z centralnie umieszczonym wizerunkiem gryfa były na pewno ozdobą pieca i wnętrza dawnego dworu.

W ramach prac remontowych prowadzonych przy tarnowskim Ratuszu przeprowadzono eksploracje wnętrza kamiennej budowli pierwotnie nazywanej studnią. Głęboka na ponad 3 metry od obecnego poziomu rynku tarnowskiego kamienna cembrowina o średnicy około 2 metrów wypełniona była ziemią i przedmiotami, które „wpadły” do środka. Głównie były to fragmenty dachówek – widoczny dowód na to, że pierwotny Ratusz tarnowski przykryty był dachówka ceramiczną. Znaleziono także przedmioty żelazne oraz naczynia gliniane w tym niektóre prawie w całości. Prace nad wydobytymi zabytkami pozwoliły zrekonstruować kilkanaście naczyń średniowiecznych o rozmaitych formach: od garnków, patelni po „sosjerkę” i skarbonkę glinianą. Mamy więc w zbiorach Muzeum glinianą zastawę stołową mieszczan tarnowskich z wieków średnich.
Po licznych dyskusjach i analizach ustalono, ze tajemnicza budowla pod murami Ratusza jest tzw. kabatem czyli wiezieniem miejskim. Jeżeli interpretacja ta jest prawidłowa jest to jedyny taki obiekt miejski w Małopolsce (zwykle takie więzienia występowały na zamach, głownie w dolnych partiach wież zamkowych). Kabat jest odrestaurowany i przykryty szklaną pokrywą, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można zajrzeć do wnętrza dawnego więzienia.

Cmentarzysko ciałopalne w Gosławicach – starożytna, licząca ponad 2500 lat nekropola, badana jest od kilku lat. W 2010 roku przebadano kolejny fragment cmentarzyska odkrywając cztery groby ciałopalne. Popielnice są częściowo zniszczone przez orkę, która „ścięła” ich górne części. Zachowane dolne części naczyń wydobyto z ziemi i ich wnętrze eksplorowano już w Muzeum w Dziale Archeologii.
Zastosowano tu nowatorską metodę polegającą na wcześniejszym wykonaniu zdjęć rentgenowskich wnętrza popielnic. Dzięki tym zdjęciom ustalono, że miedzy przepalonymi kośćmi znajdują się m.in. szpile żelazne, sprzączka wykonana z brązu, brzytwa, nożyk i inne przedmioty metalowe. Zdjęcia pozwoliły delikatnie wydobyć te przedmioty z popielnic.
Przeprowadzona przez antropologa analiza przepalonych kości z wcześniej wydobytych kości pozwala stwierdzić, że najstarszy pochowany na cmentarzysku człowiek był wieku około 45 lat.

Badania finansował Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, January 2, 2025 19:51:17
IP          : 18.119.135.67
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html