To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wiedzieć o mieście i regionie jak najwięcej...    -   11/1/2011
Szkice Tarnowskie, tom drugi
Tarnowianie pragną o swoim mieście i regionie wiedzieć jak najwięcej. Poświadcza to zainteresowanie towarzyszące spotkaniu zespołu redakcyjnego „Szkiców Tarnowskich” z czytelnikami, które odbyło się 21 grudnia 2010 w Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, a do którego to spotkania powracamy za sprawą artykułu Krystyny Drozd zamieszczonego w „Dzienniku Polskim”. Każda bowiem inicjatywa dotycząca szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego naszego miasta i regionu warta jest pielęgnowania. Wkrótce zamieścimy zapis kilku rozmów z opiekunami merytorycznymi pisma oraz redaktor naczelną, a także artykuł Krystyny Drozd poświęcony autorom „Szkiców...”.

Ogloszenie

Niecierpliwa ciekawość i radość gościła na twarzach tak redaktorów, autorów, przedstawicieli Starostwa Tarnowskiego, członków tarnowskiego oddziału Towarzystwa Historycznego jak i przyszłych czytelników. Recenzent - dr Radosław Bień na równi z prof. Edmundem Juśko, dr Andrzejem Niedojadło, Małgorzatą Budzik i Lucyną Bielatowicz, dostojną powagą nie przysłonił zadowolenia z faktu pojawienia się na tarnowskim rynku księgarskim kolejnego numeru „Szkiców Tarnowskich”. Zgodnie podkreślali, że periodyk jest ciekawą i pożyteczną inicjatywą nie tylko z racji popularyzacji wiedzy historycznej, ale i scalania miejscowego środowiska naukowego.
(…) Zachęcam do przeczytania pasjonujących artykułów, zgromadzonych w czterech działach periodyku: „In memoriam”, „Kronika”, „Regionalia” i „Varia”.

IN MEMORIAM
upamiętnia nietuzinkowe postaci: Janinę Kanię, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Także postać dra Bronisława Jaśkiewicza oraz Zofii Mańkowej, pełniących przed Panią Janiną funkcję dyrektora Biblioteki. Znajdziemy również materiał wspomnieniowy, poświęcony pamięci ks. dra Kazimierza Szwargi oraz dra n. med. Stefana Słowińskiego.

KRONIKę
otwiera artykuł Małgorzaty Budzik „60 lat mediów zakładowych w Azotach Tarnów”, będący próbą charakterystyki Zakładowego Studia Radiowego, biuletynu „Tarnowskie Azoty” oraz oficjalnej firmowej witryny internetowej lat 1950-2010.
Mieczysław Czosnyka w „Prywatnej Średniej Szkole Zawodowej Żeńskiej w Tarnowie i jej pracownikach w latach 1925-39” nawiązuje do czasu sprzed 85 lat, gdy Ludwika Rozsay- dyrektor Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej w Tarnowie, zdecydowała się otworzyć Prywatną Szkołę Zawodową Żeńską o kierunku krawiectwo i modniarstwo. Szkoła wkrótce zmieniła swój prywatny charakter i stała się Średnią Szkołą Zawodową Żeńską. Pan Mieczysław jest również autorem szkicu o „Janie Szczepaniku – ambasadorze miasta Tarnowa”, uwzględniającym tarnowski okresu biografii polskiego Edisona.
Artykuł Elżbiety Rogozińskiej-Bień: „ Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego Instytucja Kultury Miasta Tarnowa w latach 1992–2010”, stanowi formę kalendarium tarnowskiej książnicy, a Antoni Lis sprawozdaje z jubileuszowych obchodów Solidarności w Małopolsce.
Ciekawym przyczynkiem są dzieje Tarnowskiego Klubu Filatelistów autorstwa Marka Smoły. Dowiadujemy się m.in. że Marian Haydzicki – był wybitnym teoretykiem filatelistyki, tworzącym obowiązujące w całym świecie tezy analogofilskie, stanowiące podstawę jednej z dziedzin filatelistyki - maksymafilii. Dorobkiem tarnowskich filatelistów jest branżowe czasopiśmiennictwo, które w Tarnowie pojawiło się już w 1919 roku.

REGIONALIA
Obszerny ten dział prezentuje m.in. historię najpopularniejszego w międzywojennym Tarnowie klubu sportowego „Tarnovia”, jego rozwój i świetność oraz spór w datowaniu. Autorka, Agnieszka Dulian, przywołuje znane nazwiska sportowców i ważne wydarzenia z udziałem „Tarnovii”. Z kolei Krzysztof Jasiński przedstawia historię Sztandaru Związku Zawodowego Kolejarzy Węzła PKP i dzieje Związku Kolejarzy, który rozpoczął legalną działalność organizacyjną już w 1918 roku.
Edmund Juśko opisuje bazę materialną szkół powszechnych w Tarnowie okresu międzywojennego, a Janusz Kądziołka dzieje tarnowskiej straży pożarnej od XIX wieku do dzisiaj.
Wiesław Kutek w cyklu „Gdzie są chłopcy z tamtych lat?” - prezentuje postać Cichociemnego porucznika Zbigniewa Matuli oraz dramatyczną śmierć dowódcy oddziału„Radomyśl” i trzech jego współtowarzyszy broni w miejscowości Słona koło Zakliczyna.
Natrafimy również na kontynuację historycznego zapisu Mieczysława Menżyńskiego, tym razem o inżynierach i technikach sanitarnych.

VARIA
Wiktoria Knapik-Czosnek „Do skarbczyka tarnovianów” dorzuca postać Bolesława Łazarskiego. Znanego w Tarnowie matematyka, amatora fotografii, a także miłośnika krajobrazu gór polskich, zwłaszcza Tatr. Zapis Pani Wiktorii powstał za sprawą karty pocztowej przedstawiającej panoramę polskich Tatr.
„Miłość ojczyzny według o. Bocheńskiego” w opracowaniu ks. Zbigniewa Wolaka – to nie tylko norwidowskie i filozoficzne odwołania.
Ciekawostkę stanowi przywołanie przez Jarosława Zbrożka taryfy opłat jazdy dorożkami w obrębie miasta Tarnowa oraz wymiaru podatku osobisto-dochodowego podług ustawy z dnia 25 października 1896 r. Te przeciekawe informacje pochodzą z kalendarza „Tarnowianin” z roku 1913.
Odnajdziemy również komunikaty i noty o Autorach i Redaktorach „Szkiców Tarnowskich”. Przypomnę : wydawcą jest tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Numer drugi składali, adiustowali : Małgorzata Budzik –redaktor naczelna, Lucyna Bielatowicz, Józefina Bociek, Marta Boryczka, Mieczysław Czosnyka, Agnieszka Dulian, Irena Faltyn-Pokrywka, Janusz Kozioł, Agnieszka Kurnik, Wiesław Kutek, Aleksandra Małek, Jarosław Brożek. Merytorycznego, ze strony PTH, wsparcia udzielali: dr Andrzej Niedojadało, Marcin Borys. Tom drugi „Szkiców” można kupić w księgarni „Pan Tadeusz”, Muzeum Okręgowym oraz TCI.

Krystyna Drozd
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:25:10
IP          : 18.224.45.82
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html