To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rusza projekt „Cztery Talie Roku”    -   23/2/2011
Duże pieniądze dla Teatru
Ponad dwa miliony złotych – to wartość projektu „Cztery Talie Roku”, realizowanego przez Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, a mającego trwać do 2013 roku. Z sumy tej aż milion złotych udało się pozyskać z środków unijnych. -To najwyższa dotacja w historii tarnowskiego teatru, jaką dyrekcja kiedykolwiek zdobyła na działalność artystyczną - podkreśla dyrektor Edward Żentara. W miniony poniedziałek marszałek województwa Roman Ciepiela przekazał umowę na dofinansowanie projektu. Szacuje się, że we wszystkich towarzyszących mu wydarzeniach weźmie udział ponad 20 tysięcy osób. Obok festiwalu komedii Talia pojawią się jeszcze trzy projekty artystyczne.

Posłuchaj, co o projekcie, sukcesach finansowych, ale też i o osiągnięciach artystycznych Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego mówią: dyrektor Edward Żentara oraz jego zastępca Rafał Balawejder :

Ogloszenie
>

Obecny podczas podpisania umowy prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała podkreślał zaangażowanie miasta w projekt. -Złożyliśmy deklarację zapewnienia wkładu własnego w niebagatelnej kwocie miliona złotych. W ten sposób stwarzamy okazję, by dotychczasowy festiwal stał się jeszcze bardziej prestiżowym spotkaniem polskich teatrów - mówił. Dyrektor Edward Żentara zwracał z kolei uwagę na ogrom przedsięwzięcia i możliwość realizowania projektu w świeżo zmodernizowanym teatrze. -To dowód, że remont Solskiego był niezbędny. Zakładamy, że realizacja projektu znacznie zwiększy zainteresowanie samym teatrem i wydarzeniami artystycznymi mającymi w nim miejsce - stwierdził dyrektor.

Cały projekt składa się z czterech elementów: „Talii bez barier” - warsztatów dla dzieci, „Małej Talii” - przeglądu spektakli dziecięcych, Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia oraz „Talii korzenie” przeglądowi regionalnych grup artystycznych. Głównym celem jest zwiększenie popularności teatru jako formy spędzania wolnego czasu w postaci uczestnictwa odbiorcy w charakterze widza i twórcy-amatora. Planuje się powtórzenie cyklu czterech imprez w kolejnym roku. Przez dwa lata trwać będą eliminacje, po to, aby w trzecim roku wszyscy wygrani mogli przystąpić do wspólnej pracy i przy koordynacji działań ze strony Tarnowskiego Teatru oraz wsparcia merytorycznego zawodowych aktorów i twórców mogli wyprodukować wspólny spektakl. Dzięki temu zrealizuje się kolejny cel tj. łączenie działań artystycznych o wymiarze amatorskim, nieformalnym z teatrem instytucjonalnym.
Pierwszym wydarzeniem będzie „Talia bez barier”. Wydarzenie to adresowane jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzieży pełnosprawnej. Celem przedsięwzięcia jest integracja tych osób poprzez organizację warsztatów o różnej tematyce, w których uczestniczyć będą pary dzieci (dziecko z niepełnosprawnością i dziecko pełnosprawne), a w których efekcie powstanie wspólna prezentacja wybranych uczestników. Założono realizację warsztatów: ODDAJ TO TYLKO SŁOWEM – recytatorskie ; ZAMKNIJ OCZY I ZAŚPIEWAJ – warsztaty śpiewu; ODKRYJ MOŻLIWOŚCI SWOJEGO CIAŁA – ruchowe; OBWIEŚĆ TO CAŁEMU ŚWIATU – warsztaty środków ekspresji; MOŻESZ MNIE UBOGACIĆ oraz POKAŻ MI SWÓJ ŚWIAT – warsztaty plastyczne. Nabór na zajęcia prowadzić będzie Pałac Młodzieży oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie.

Łączna wartość projektu wynosi ponad dwa miliony złotych: połowa z tego to środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego natomiast druga to wkład Gminy Miasta Tarnowa w ramach dotacji dla teatru.

OPIS PROJEKTÓW

Talia bez barier - adresowana do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz dzieci i młodzieży pełnosprawnej. Przedmiotem Talii bez barier będzie organizacja warsztatów, w których uczestniczyć będą pary dzieci. W ramach każdego warsztatu wyłoniona zostanie para dzieci, które po zakończeniu warsztatów wystąpią we wspólnej prezentacji kończącej daną Edycję.
Mała Talia - adresatami tej części Projektu są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W projekcie na zasadzie współpracy uczestniczyć będą zatem szkoły i przedszkola. Założono udział kilkuset osób z Tarnowa i z terenu okolicznych gmin. Zaplanowano, iż każdy spektakl będzie przedstawiany w trybie objazdowym jeden raz w następujących miejscowościach: Oświęcim, Krynica, Dąbrowa Tarnowska, Myślenice. Ponadto dodatkowa prezentacja będzie mieć miejsca w Teatrze Solskiego i będzie to premiera Teatru. Przedstawiciele szkół, przedszkoli i opiekunów zasiądą wraz z dziećmi we wspólnym jury, które wybierze najlepszy spektakl. Wykonaniem statuetki zajmą się uczestnicy warsztatów plastycznych realizowanych przy uczestnictwie Liceum Sztuk Plastycznych. Planowane są warsztaty plastyczne, w wyniku których powstanie cztery statuetki. Z każdego warsztatu wyłoniona zostanie jedna wygrana osoba - łącznie 4 osoby będą nagrodzone możliwością uczestnictwa we wspólnej produkcji w roku 2013.
Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA - przedmiotem Festiwalu jest organizacja konkursu różnorodnych gatunków i form spektakli komediowych. Spośród zgłoszonych i rekomendowanych przez członków Komisji selekcyjnej spektakli, dokonany zostanie wybór. Ponadto prezentowana będzie premiera Teatru oraz spektakl międzynarodowy. Spektakle konkursowe oceni jury. Planuje się, że w Festiwalu uczestniczyć będzie ok. 126 artystów oraz osób zaangażowanych oraz kilka tysięcy widzów. Wydarzenie zakończy gala finałowa, na którą zaproszony będzie teatr.
Talia - Korzenie - w ramach ostatniego wydarzenia przeprowadzony zostanie przegląd zespołów amatorskich o charakterze regionalnym. W ramach wydarzenia planowana jest selekcja grup i indywidualnych wykonawców podczas przeglądów i konkursów o zasięgu regionalnym. Osiem najlepszych zespołów i indywidualnych wykonawców zostanie zakwalifikowanych do udziału w Festiwalu Talia - Korzenie, który odbędzie się na przełomie listopad/grudzień. Jury Festiwalu dokonano wyboru 2 zespołów i /lub/ indywidualnych wykonawców do udziału we wspólnej produkcji końcowej .

  Powyższe cztery wydarzenia będą realizowane w dwóch edycjach - w roku 2011 i 2012. Założeniem jest wyłonienie zwycięzców w łącznej liczbie ok. 72 osób. Osoby te wraz z profesjonalnymi twórcami przygotują wspólną produkcję w roku 2013. Łącznie odbędzie się 9 dużych imprez kulturalnych (w każdym roku po 4 wyżej wymienione oraz w roku 2013 wspólna produkcja). W ramach tych wydarzeń odbędzie się 79 mniejszych warsztatów, spektakli, prezentacji czy wystaw. We wszystkich wydarzeniach będzie uczestniczyło 20.132 osób (w tym widzowie oraz artyści). Projekt w takim zakresie realizowany jest po raz pierwszy. Dotychczas był realizowany jako odrębny projekt Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA oraz, również jako odrębny projekt Mała Talia. Definiując zakres Projektu poszerzono dotychczasową ofertę, gdyż dwa odrębne wydarzenia stały się częścią jednej dużej imprezy kulturalnej. Ponadto dotychczasowe wydarzenia nie były zintegrowane ze sobą i nie miały na celu wyłonienie zwycięzców do wspólnej produkcji.

Partnerami Projektu są:
1. Miasto Tarnów, którego obowiązki w zakresie realizacji Projektu wykonywać będą:
a. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie (SOSW),
b. Pałac Młodzieży w Tarnowie,
c. Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie,
2. Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu (MCK Sokół).
MP

Na zdjęciu: podpisanie umowy
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 15:55:02
IP          : 3.146.65.205
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html