To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Interaktywna wystawa familijna    -   17/6/2011
BWA: „Berek! Szukam!”
Przypominamy: 20 czerwca o godz. 9:00 – oraz o godz. 19:00 w Galerii Miejskiej BWA na Dworcu PKP otwarta zostanie niezwykła, interaktywna wystawa familijna, prezentująca prace młodych artystów i projektantów, które inspirują do twórczego odkrywania potencjału przestrzeni i podjęcia wspólnej gry w chowanego. Wystawa, na której zobaczymy prace następujących artystów: Dinie Besems, Cynthia Hathaway, Guy Keulemans, Bartosz Mucha, Leonard van Munster, Eric von Robertson, Suzuki Affice – zorganizowana została we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, gdzie była prezentowana po raz pierwszy. ”Powiedz "berek!" albo "szukam!" i każde miejsce na ziemi może zamienić się w plac zabaw!” - piszą organizatorzy.

Ogloszenie
>

Podczas dziecięcej gry w berka, w jednej chwili przedmioty mogą stracić swoje pierwotne przeznaczenie i stać się przeszkodami albo kryjówkami. Nawet najbardziej trywialny przedmiot może zostać zamieniony w bezpieczną bazę, w demokratyczny sposób stając się najważniejszym elementem zabawy. Miejsce staje się doświadczeniem, zdefiniowanym przez graczy, nie zaś przez architektów, designerów czy urbanistów. Gra w berka czy zabawa w chowanego to prawdopodobnie najbardziej bezpretensjonalny sposób odkrywania kreatywnego potencjału przestrzeni.
Improwizowane kryjówki pomagają też odzyskać prywatność w czasach, gdy wszystko staje się coraz bardziej otwarte i publiczne. Monitoring przestrzeni miejskiej zmusza nas do odkrywania i tworzenia nowych rodzajów osobistych schronień. Swobodna zabawa poza domem, na wolnym powietrzu, jest dziś coraz trudniejsza, gdyż przepisy regulujące przestrzeń publiczną określają drobiazgowo położenie niemal każdego kamienia, a czujne obiektywy kamer obserwują każdy nasz ruch. W tym kontekście zabawa i chowanie się, które pamiętamy z dzieciństwa, stanowią raczej formę miejskiego aktywizmu niż niewinną grę.

Międzynarodowy projekt BEREK! SZUKAM! jest pretekstem do odkrywania miejsc do zabawy w obrębie formalnych, instytucjonalnych reguł, próbą ucieczki od zasad zwiedzania wystaw w ciszy i biernego podążania za narracją zaproponowaną przez kuratora. Wystawa zachęca zwiedzających do ruchu, działania, obserwowania, szukania połączeń i komunikowania się inaczej, do ustalania własnych reguł. BEREK! SZUKAM! podejmuje też problem rosnącej potrzeby tworzenia przestrzeni prywatnych i azylów. W jaki sposób odnoszą się do niej współcześni artyści, designerzy i architekci? Co się dzieje z twoją prywatnością, gdy sportretuje cię Google Street View? Co dzieje się z bezdomnymi, gdy parki są zamykane na noc? Czy są alternatywne sposoby ukrywania się?

BEREK! SZUKAM! inspiruje do ustalania własnych zasad gry, do stawiania pytań i podążania tropami pozostawionymi przez artystów i projektantów o nieskrępowanej wyobraźni. Zapraszamy do gry! - piszą organizatorzy.

Artyści: Dinie Besems, Cynthia Hathaway, Guy Keulemans, Bartosz Mucha, Leonard van Munster, Eric von Robertson, Suzuki Affice
kuratorki: Joanna van der Zanden, Agnieszka Pindera
projekt graficzny: Rafał Jara & Urszula Jara

JOANNA VAN DER ZANDEN
Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie w Utrechcie i wydziału mody na Hogeschool voor de Kunsten, również w Utrechcie. Od 1996 do 2001 była członkiem pionierskiego zespołu agencji komunikacji KesselsKramer. Do stycznia 2010 dyrektorka artystyczna Platform21 – inkubatora dla planowanego centrum designu w Amsterdamie, gdzie zainicjowała projekty takie jak m.in. Me and My Character, Platform21 = Folding, Platform21 = Hacking IKEA i Platform21 = Repairing (z tego projektu pochodzi słynny Repair Manifesto). Interesują ją głównie poszukiwania nowych formatów kulturowych, w ramach których publiczność włączana jest w proces zarówno planowania, jak i tworzenia projektów przestrzeni i wdrażanych do produkcji przedmiotów. Uważa, że współczesne instytucje kulturalne powinny funkcjonować jako katalizatory stymulujące krytyczne i kreatywne myślenie i tworzenie. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektorki firmy Throwing Snowballs – zajmuje się tworzeniem koncepcji kuratorskich i edukacyjnych bazujących na designie i przemyśle modowym. W tym roku została dyrektorem artystycznym prestiżowej imprezy Rotterdam Design Prize.

Wystawa organizowana dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie. Mecenas wystawy: Restauracja SOPRANO. Kuratorki: Joanna van der Zanden, Agnieszka Pindera. Projekt graficzny: Rafał Jara & Urszula Jara. Wystawa czynna będzie do 20 lipca .
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:57:18
IP          : 3.139.67.157
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html