To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozpoczęło się III Europejskie Forum Kultury   -   14/10/2004
150 uczestników z kraju oraz wielu krajów Unii Europejskiej - z Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwecji a także z kandydującej do wspólnoty - Rumunii, rozpoczęło dziś w Tarnowie obrady trzeciego już Europejskiego Forum Kultury. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Kultura w Europie Regionów”. Forum potrwa do niedzieli. Jutro zawita jeszcze do Ciężkowic i Kąśnej Dolnej a w ostatnim dniu do Dębicy.

Ogloszenie

Uroczyste otwarcie Forum odbyło sie dzisiaj w sali Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, m.in. z udziałem Konsula Generalnego Niemiec w Polsce - Hermine Poppeller. Pani Konsul powiedziała m.in. :"Zagraniczna polityka kulturalna i edukacyjna w Niemczech stanowią integralną część niemieckiej polityki zewnętrznej. Jej długookresowe, dalekosięźne cele zawrzeć można w takich ramach jak zapewnienie pokoju, popozumienie między narodami, zapobieganie konfliktom oraz urzeczywistnianie praw człowieka. Do powyższego katalogu należy dodać także dialog międzykulturowy. Międzynarodowe konflikty minionych lat, szczególnie atak na WTC w Nowym Jorku są wyraźnym dowodem na potrzebę porozumiewania się między różnymi kulturami i narodami. Dla niemieckiej zagranicznej polityki kulturalnej dialog stał się zadaniem centralnym.(..) Niemieckie kontakty kulturalne z Polską cechują tak gęste powiązania jak z żadnym innym krajem Europy Środkowo-wschodniej."

Popołudniu odbyła się sesja inauguracyjna, której tematem przewodnim był podtytuł imprezy "Kultura w Europie regionów". Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego - Stanisław Lis w ten sposób wprowadzał uczestników w tę tematykę : "Współcześnie kultura jest jednym z podstawowych czynników rozwoju regionu - w odniesieniu do kapitału intelektualnego, wyrównywania szans rozwoju ekonomicznego, w tym szczególnie zwiększenia atrakcyjności jednostek terytorialnych, dla wspólnoty lokalnej oraz turystów. Kultura należy do podstawowych punktów odniesienia w określeniu metropolitalnych funkcji i znaczenia miast w układach przestrzennych, ekonomicznych i społecznych".
Prof. dr hab. Jerzy Mikułowski Pomorski mówił o miejscu kultury w rozwoju Europy a także o relacjach między tożsamością narodową a integracją europejską. Interesujące były rozważania prof. dr. hab. Haralda Weydta z Niemiec na temat cywilizacji i kultury – konfliktu czy integracji. Natomiast na temat relacji między tożsamością narodową a integracją europejską wypowiadał się dr Eugenie von Trützschler z Thüringer Landtagu z Niemiec. Stanisław Lis przedstawił też priorytety, obszary wsparcia i działania kultury objęte funduszami strukturalnymi i programami wspólnotowymi UE do 2013 roku.
Jak zwykle bardzo ciekawie opowiadał uczestnikom o europejskich podróżach Warneńczyka po bitwie warneńskiej - historyk i publicysta Zbigniew Święch . Dla uczestników Forum wystąpił zespół pieśni i tańca „Świerczkowiacy”, a wieczorem w Tarnowskim Teatrze rozpoczęły się artystyczne prezentacje. Wśrod nich m.in. spektakl pt. "Krynicki ostaniec. Rzecz o Nikiforze” wg utworów i pomysłu Henryka Cyganika w reżyserii dyrektora Tarnowskiego Teatru i w wykonaniu tarnowskich aktorów.

Jutro, w drugim dniu III Europejskiego Forum Kultury odbędzie się kilkugodzinna sesja panelowa „Kultura w Polsce i Europie” na której podjęta zostanie tematyka związana z organizowaniem i finansowaniem kultury, europejską integracją kulturalną, wykorzystaniem mediów dla potrzeb kultury, relacjami pomiędzy kulturą a rozwojem społeczno gospodarczym Europy. Po południu uczestnicy III EFK zwiedzą Pogórze Ciężkowickie, zaś wieczorem w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej wysłuchają koncertu artystów – Teresy Kaban Błażej i Henryka Błażeja.

16 października br., trzeciego dnia Forum uczestnicy zwiedzą rano Tarnów, później przejadą do Dębicy, gdzie po występie zespołu „Igloopolanie” rozpocznie się sesja dyskusyjna „DĘBICA - MIEJSCE KULTURY W ROZWOJU LOKALNYM: przykłady dobrych praktyk, możliwości współpracy europejskiej”. Na ten temat będzie mówił burmistrz Dębicy – Edward Brzostowski, z kolei rolę i zadania instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych w zakresie integracji europejskiej , niekomercyjnej wymiany kulturalnej i przedsięwzięć o europejskim znaczeniu przedstawi Wanda Górska, prezes Stowarzyszenia Polskie Forum Kultury Samorządowej. Forum zakończy się przyjęciem programu współpracy instytucji kultury i organizacji pozarządowych z Polski i krajów UE oraz przesłania i rezolucji III EFK. Wieczorem, w Dębicy o godz. 18, dla uczestników Europejskiego Forum Kultury, w kościele Ducha Świętego odbędzie się koncert światowej sławy kompozytora – Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Sinfonia Varsovia, którą dyrygować będzie mistrz Penderecki wykona trzy utwory – „AGNUS DEI” Pendereckiego, „Suitę w dawnym stylu (z czasów Holberga” op. 40 Griega i „VII Symfonię A-dur” op.92 Beethovena.
Organizatorem Forum jest Tarnowska Fundacja Kultury.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:25:16
IP          : 18.218.189.11
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html