Będą rozwiązywać problemy...
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie uchwalona została, licząca ponad 220 stron Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
„Ten ważny dla mieszkańców dokument chcemy jeszcze mocniej przybliżyć mieszkańcom” - pisze magistrat w swoim komunikacie.
Ogloszenie |
|
Jak czytamy, Strategia składa się z części wprowadzającej, diagnostyczno - analitycznej i programowej. W tym dokumencie uwzględnione zostały w szczególności programy pomocy społecznej, pomocy dziecku i rodzinie, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii, przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony ofiar przemocy, zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego, wspierania osób niepełnosprawnych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka.
„Przy realizacji Strategii konieczna będzie współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, działającymi na polu pomocy społecznej w celu wszechstronnego objęcia pomocą i poradnictwem osób i rodzin dla wskazania dróg wyjścia z kryzysu, czy z grupy ryzyka. Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Tarnowa obejmuje okres dziesięciu lat i zakłada ciągłość realizacji zaplanowanych działań” - czytamy.
Przyznaję, że nie udało mi się przebrnąć przez cały dokument. Moją uwagę przyciągnął natomiast taki akapit:
”Do problemów najczęściej występujących w szkole i w domu rodzinnym dzieci i młodzieży ankietowani zaliczyli: nadużywanie używek w rodzinach i sięganie przez uczniów po papierosy i alkohol, zaniedbanie przez dom oraz stosowanie agresji i przemocy w grupie rówieśniczej, a także problemy wymagające nadzoru kuratora sądowego. Warto zauważyć, iż niektóre problemy, w zależności od wieku uczniów, występowały z różnym natężeniem. U dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych odnotowano większą intensywność zjawisk autoagresji, agresji i przemocy w grupie rówieśniczej, przestępczości ujawnionej i zaniedbania przez dom, natomiast u młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej częściej ujawniano przypadki niszczenia mienia szkolnego, udziału w grupach negatywnych oraz problemów wymagających nadzoru kuratora sądowego.”
Z przedstawionych statystyk wynika, że największym liczbowo problemem jest palenie papierosów (1015 przypadków), zaniedbanie przez dom (504), sięganie po alkohol (393), czy problemy wymagające nadzoru kuratora sądowego (344).
MP