To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Europejskie spotkania rycerskie    -   16/9/2011
Turniej na Zamku
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza w niedzielę, 18 września do Zamku w Dębnie na niepowtarzalne pokazy walk konnych i pieszych średniowiecznego rycerstwa i wojsk zaciężnych, uświetnione kanonadą artylerii oraz na pokazy historycznych rzemiosł a także igrce kuglarzy i muzykantów. Dynamiczne, przykuwającą uwagę widowisko zapewnią bractwa rycerskie z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji.

Ogloszenie

Węgrzy przybędą w wielkiej liczbie z piechotą, łucznikami, końmi, doboszami, i gromadą muzykantów. Oprócz rycerstwa pod zamkiem w Dębnie zaprezentuje swoje pokazy grupa z Solnok, która pokaże jak wyglądały gry i zabawy średniowieczne dla dzieci i dorosłych. Zaś ponad zamkiem pofruną sokoły łowne. Rzemieślnicy z Miszkolca będą prezentować swoje piękne rękodzieło, które przetrwało przez wieki.
Czeska grupa zbrojnych rycerzy pokaże tak pojedynki rycerskie, jak i walki grupowe.
Rycerze ukraińscy przybędą zaś z zamków kresowych w Łucku i Lwowie. Oprócz walk pokażą tańce oraz walkę połączoną z bezlitosnym podpalaniem przeciwnika.
Liczne rycerstwo polskie dopełni pokazy walk rozmaitych formacji. Przybędą zatem bractwa z Sandomierza, Lublina, Baranowa Sandomierskiego, Zamościa.
Publika i reszta gawiedzi oprócz walk ciężkozbrojnego rycerstwa i zaciężnych rot piechoty podziwiać będzie mogła pojedynki na kopie, walki landsknechtów, pokazy łucznicze. A wszystko to przy ogłuszającym huku wystrzałów artylerii.

Obok bractw bojowych na podzamczu rozstawią swe kramy i warsztaty rzemieślnicy, stanowiący niegdyś zaplecze gotującej się na wojnę armii. Odbędą się zatem pokazy kowalstwa historycznego, płatnerstwa, produkcji kolczug nitowanych, przeszywanic i ubioru historycznego, bednarstwa, kołodziejstwa, tkactwa i garncarstwa.

Impreza organizowana w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno - naukowych”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowany jest też ze środków Województwa Małopolskiego.
Europejskim Spotkaniom Rycerskim patronuje sam pan Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa, przy wsparciu Starosty Powiatu Brzeskiego - Andrzeja Potępy i Wójta Gminy Dębno - Grzegorza Bracha.

Rycerskie walki i parady i pokazy rozpoczną się w samo południe a zakończą nie wcześniej jak o zmroku około godziny 20.
Będzie to widowiskowe przedsięwzięcie o charakterze spektaklu historycznego z udziałem grup rekonstrukcyjnych odtwarzających czasy panowania Jagiellonów oraz rządy pierwszych królów elekcyjnych w Polsce. W odróżnieniu od formuły „Turnieju o Złoty Warkocz Tarłówny”, którego piętnaście edycji odbyło się dotychczas na Zamku w Dębnie, organizatorzy proponują dużą zmianę jakościową, która będzie zauważalna dla każdego widza. Grupy rekonstrukcji historycznej występować będą wedle opracowanego scenariusza, który jest adekwatny do czasów i wydarzeń mających miejsce na terenie Polski XV i XVI wieku. Dodatkowym założeniem jest przybliżenie funkcjonowania obozowiska rycerskiego, jako jednego z podstawowych elementów życia codziennego wyruszającego na wojnę wojska a także możliwość interakcji widzów z wykonawcami.
Wśród grup rekonstrukcyjnych zaprezentują się bractwa rycerskie z Polski, Słowacji, Węgier, Czech i Ukrainy. /

Turnieje rycerskie, które wykształcił tzw. etos rycerski, były formą zawodów i sprawdzianu umiejętności bojowych rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych.
Sama nazwa turnieju pojawiła się w już w 1066 roku w jednej z kronik. Wówczas to w okolicy Angers zabito kilku rycerzy, wśród nich Gotfryda z Preuilly („torneamenta invenit” jak napisał kronikarz). Jest to pierwszy znany nam przypadek symulowanej walki rycerskiej. Jednak być może już w IX wieku podczas spotkania Karola Łysego z Ludwikiem Niemieckim, doszło do tego rodzaju „turniejowych zabaw". Z czasem stały się one ogólnie panującym zwyczajem. Od momentu swego powstania turnieje najszybciej zyskały popularność we Francji, Flandrii, Niderlandach i Anglii, a następnie w pierwszej połowie XIII wieku dotarły do Niemiec.
W Polsce propagatorami tego nowego zjawiska, podobnie jak innych sfer zachodniej kultury rycerskiej stali się Piastowie śląscy – pierwszy turniej zorganizował w 1243 we Lwówku Śląskim Bolesław Rogatka, pierworodny syn Henryka Pobożnego. Spośród Piastów Śląskich powszechnie znany z zamiłowania do walki w szrankach był Henryk IV Probus, przedstawiony jako tryumfator w tzw. Kodeksie Manesse.
Istniało kilka przyczyn rosnącej popularności turniejów. Jako nadrzędne można wymienić zamiłowanie do walki, które znalazło przełożenie na naturalną potrzebę spełnienia się w „sportowej rywalizacji”. Inne przyczyny to kościelne zakazy walki w określone dni tygodnia (tzw. rozejm Boży – treuga Dei) oraz zakazy walki w pewnych miejscach (tzw. pokój Boży, pax Dei). Kościół potępił turnieje już w 1130 roku. Podczas soboru w 1279 roku uchwalono, że rycerze, którzy zginą podczas turniejowych walk, nie dostąpią komunii i pogrzebu kościelnego. Kościół z całą mocą potępiał bezsensowną śmierć „rycerzy Chrystusa" w turniejowych potyczkach. Mimo, że zakaz kościelny obowiązywał, turnieje rozkwitały i miały się coraz lepiej, choć forma ich mocno ewoluowała i przybierała bardziej sportowy, mniej krwawy charakter. Przede wszystkim jednaki walki turniejowe stanowiły doskonały trening dla rycerzy i przygotowywały ich do prawdziwej walki. Turniej był też swoistym „wentylem bezpieczeństwa" dla ambitnych, żądnych władzy i zwycięstw rycerzy. Symulowane walki dawały rycerstwu zajęcie, kanalizowały ich energię i agresję, wreszcie zapewniały też doskonałą rozrywkę dla widzów wszystkich niemal warstw społecznych, stając się integralną częścią europejskiej kultury rycerskiej.
Dopiero na przełomie XIV i XV wieku, zatem u schyłku średniowiecza, pojawiły się turniejowe walki na kopie. Wówczas naprzeciw siebie stawali dwaj konni, ciężkozbrojni rycerze, którzy pojedynkowali się w specjalnie przygotowanych do tego celu zbrojach turniejowych. Taki obraz turnieju rycerskiego funkcjonuje dziś najczęściej w powszechnej świadomości. Pamiętać jednak należy iż turniej jest pojęciem niezwykle szerokim i przybrać mógł różnorodną formę. Od turnieju grupowego (melee), przez wspomniany turniej walki na kopie aż po XVI wieczne turnieje stanowiące w pełni zaplanowane i wy inscenizowane widowisko, zupełnie odbiegające swą formą od właściwego turnieju rycerskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Mon, December 30, 2024 15:58:06
IP          : 18.226.186.153
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html