To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Dźwięk i światło” – spektakl zespołu Krzysztof Herdzin Trio    -   29/9/2011
Zaproszenie do Kąśnej
Przypominamy: w Kąśnej Dolnej szykuje się kolejne wydarzenie muzyczne konsekwentnie poszerzające obszar stylistycznych doświadczeń Centrum Paderewskiego. 1 października o godz. 20:30 w Stodole – Letniej Sali Koncertowej wystąpi znakomity zespół jazzowy, Krzysztof Herdzin Trio, w spektaklu „Dźwięk i światło”. Będzie to jednocześnie prapremiera projektu i nowej płyty K. Herdzina „Capacity”. Wydarzenie odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Ogloszenie

Nazwisko Krzysztofa Herdzina pojawia się w ostatnich latach w mediach nader często – a to za sprawą jego pracy jako dyrygenta, aranżera czy kompozytora. Ten wszechstronny artysta ma w swoim dorobku wieloletnią współpracę i liczne nagrania z takimi wykonawcami, jak, m.in.: Anna Maria Jopek, Maryla Rodowicz, Irena Santor czy Ryszard Rynkowski.
Dawno jednak nie było okazji, by spotkać się z Herdzinem-jazzmanem w jego autorskim projekcie. Przez ostatnie lata ukochany skład instrumentalny Krzysztofa Herdzina, jakim jest trio, funkcjonował od przypadku do przypadku. Nagrywając z Cezarym Konradem i Zbigniewem Wegehauptem płytę „Live in Tygmont” w 2004 roku stworzył własne klasyczne jazzowe trio – jedno z najciekawszych w naszym kraju, wszędzie wywołujące zachwyt słuchaczy i podziw krytyków muzycznych. Ale ponieważ, podobnie jak w jazzowej pianistyce, jest równie cenionym mistrzem na wielu innych muzycznych płaszczyznach, siłą rzeczy właśnie dyrygowanie, komponowanie czy praca aranżerska i producencka zepchnęły na margines funkcjonowanie zespołu Krzysztof Herdzin Trio.
Jesteśmy właśnie świadkami powrotu do najbliższej sercu artysty formy uprawiania muzyki, tym razem w odnowionym składzie, z fantastycznym basistą młodszego pokolenia, Robertem Kubiszynem.
Herdzin, Konrad i Kubiszyn znają się od lat, współpracowali ze sobą po wielokroć przy okazji najróżniejszych stylistycznie projektów, prywatnie utrzymują serdeczne relacje inspirując się tymi samymi gatunkami jazzu. Zespół ten jest więc jak jeden organizm, „nadający i odbierający na tych samych falach”, rozumiejący się bez słów i reagujący błyskawicznie na wszelkie zwroty akcji.

Muzyka wykonywana przez Krzysztof Herdzin Trio to nowoczesny jazzowy mainstream. Jest skomponowana wyłącznie przez lidera, zaś całości dopełnia specjalnie wyreżyserowany spektakl świateł uwypuklający muzyczny przekaz – zespół pod tym względem na polskiej scenie jazzowej jest prekursorem i ewenementem. Niemniej to muzyka pozostaje najważniejszym elementem koncertu.

Koncert planowany w Stodole – Letniej Sali Koncertowej kompleksu dworsko-parkowego w Kąśnej Dolnej 1 października 2011 r. (sobota) godz. 20.30 związany jest z premierą najnowszej płyty zespołu, „Capacity”. To już dziesiąta autorska płyta w dorobku Krzysztofa Herdzina.
Krzysztof Herdzin Trio wystąpi w składzie: Krzysztof Herdzin – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja. Dorota Wieczorek wyreżyserowała szczególny układ świateł, który nadaje koncertowi wyjątkowy klimat i charakter.

Krzysztof HERDZIN – ur. 1970, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, wykładowca akademicki.
Jest w naszym kraju jednym z nielicznych tak wszechstronnych artystów, z tak olbrzymim dorobkiem. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną, jazz i pop, a także jest jednym z najbardziej obecnie cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Autor orkiestracji nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel” (2005).
Absolwent Bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń, współpracownik działającej w Niemczech Fundacji Yehudi Menuhina „Live Music Now”, laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1993, Jazz Juniors 1989, „Klucza do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1990, Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2005, Nagrody Gazety Wyborczej „Feliks 2006”. Jako aranżer zdobył dwie Platynowe i osiem Złotych Płyt. Wielokrotnie nominowany w różnych kategoriach do nagrody Fryderyka, nominowany do nagrody Programu 3 PR „Mateusz” 2009 w kategorii „Całokształt”.
Wziął udział w nagraniu ponad 150 CD (!), w tym dziewięciu autorskich: „Chopin”, „Being Confused”, „Seriale, seriale”, „Almost After”, „Dancing Flowers”, „Live in Tygmont”, „Belcanto Semplice”, „Fantazja na tematy IV Kwartetu Grażyny Bacewicz”, „Symphonicum”. Jesienią 2011 ukażą się dwie kolejne: Krzysztof Herdzin Trio „Capacity” i Krzysztof Herdzin & Gregoiret Mariet „Looking For Balance”.
Ma na swoim koncie ponad 2000 (!) partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.
Koncertował z wybitnymi kameralistami: Jadwigą Kotnowską, Vadimem Brodskim, Wojtkiem Mrozkiem, kwartetami Royal String Q., Prima Vista, Camerata.
Był pianistą kwartetów saksofonistów Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka. W latach 1997-2001 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Pracował prawie ze wszystkimi liczącymi się w Polsce gwiazdami ze świata piosenki i jazzu, koncertował w Kanadzie, USA, Meksyku, Indiach oraz prawie wszystkich krajach Europy. Współpracował jako pianista i aranżer przy Festiwalach Piosenki w Opolu i Sopocie, był szefem muzycznym programów telewizyjnych: „Tata Show” w TVP 1, trzeciej edycji programu „Idol”, „Jak oni śpiewają” w TV Polsat, „MC2 Maszyna Czasu Manna i Materny” oraz „MaMa” w TVP 2; był kierownikiem muzycznym musicali: „Pięciu Braci Moe” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie i „Na końcu tęczy” w krakowskim Teatrze Stu; dyrygentem orkiestr i szefem artystycznym galowych koncertów telewizyjnych i prestiżowych widowisk plenerowych.
Skomponował muzykę do filmu Marcina Pieczonki „Kilka fotografii”, zorkiestrował muzykę Janusza Stokłosy do musicali „Piotruś Pan” i „Romeo i Julia”, muzykę Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel” („Finding Neverland” – Oscar 2005 !), muzykę Grzegorza Daronia do filmów: „Pierwszy milion” i „6 dni Strusia”, muzykę Henri Seroki do filmu „U Pana Boga w ogródku” i serialu „Halo, Hans”, muzykę Roberta Jansona do filmu „Świadectwo”, muzykę Adama Skorupy do animacji Tomasza Bagińskiego „Kinematograf” i „Historia Polski” . Jest również autorem muzyki do reklam i kompozytorem pierwszego w Polsce oficjalnie wybranego przez sejmik wojewódzki – „Muzycznego logo” województwa kujawsko-pomorskiego.
W latach 2006-2008 prowadził autorską audycję „Kalambury z Partytury” w Radiu Jazz.

Robert KUBISZYN – ur. 1977, kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny.
Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wirtuoza kontrabasu, prof. Jacka Niedzieli. W swojej dyskografii posiada ponad 70 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem (od roku 1997), Anną Marią Jopek (od roku 2002), Dorotą Miśkiewicz (od roku 2002), Henrykiem Miśkiewiczem (od roku 2003 – zespół Full Drive), Markiem Napiórkowskim (od roku 2003).
Wśród muzyków, z którymi współpracuje bądź współpracował, są m.in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Jacek Królik, Krzysztof Herdzin, Maria Schneider (z orkiestrą Krzysztofa Herdzina), Michał Tokaj, Gary Husband, Cezary Konrad, Krzysztof Zawadzki, Walk Away, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Grzegorz Karnas. Wziął udział w szeregu projektów z Anną Marią Jopek: w 2001 roku Pat Metheny & Anna Maria Jopek „Upojenie” (dwa koncerty w Sali Kongresowej, wersja światowa płyty, gdzie występuje w utworach live, wydana została przez Nonesuch 2008), w 2006 roku trasa Niebo z gościnnym udziałem Mino Cinelu, w tym samym roku koncert z Oscarem Castro-Nevesem, w roku 2007 trasa ID z udziałem Mino Cinelu i Dhafera Youseffa, w tym samym roku koncert African Moods z udziałem Richarda Bony i Dhafera Youseffa.
Zajmuje się również produkcją muzyczną oraz aranżacją. Był współproducentem dwóch albumów gitarzysty Marka Napiórkowskiego, „NAP” i „Wolno”, nagranych dla Universal Music.
W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album, zatytułowany „Before Sunrise”, wydany przez Proa Records i Universal Music. Płyta ta otrzymała nagrodę Fryderyka 2011 za najlepszy jazzowy debiut płytowy.

Cezary KONRAD – ur. 1967, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego; oryginalny kompozytor, wielbiciel Allana Holdswortha, lider swojego kwartetu i autor płyty „One mirror... many reflections”. Najlepszy polski perkusista od wielu lat nieprzerwanie zajmujący I miejsce w tej kategorii według miesięcznika „Jazz Forum”. Karierę rozpoczynał w zespole Central Heating Trio, zdobywając I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (1990).
Grał prawie ze wszystkimi: Randy Brecker, Susan Weinert (1995 – współautorska płyta „Meeting in Krakow”, wydana w 1996), Didier Lockwood, Karrin Allyson, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Omar Hakim, Paul Imm, Pat Metheny, Nippy Noya, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko. Najdłużej związany był z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami: trio Włodzimierza Pawlika, trio Andrzeja Kurylewicza, trio Filipa Wojciechowskiego, trio Krzysztofa Herdzina, grupami Anny Marii Jopek i Edyty Górniak.
Na swoim koncie ma ponad 90 nagranych płyt.
Jest uniwersalnym muzykiem, współpracującym zarówno z gwiazdami pop, jazz , piosenki aktorskiej, jak i muzyki klasycznej (występował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz Orkiestrze Sinfonia Varsovia).
Od roku 2006 Cezary Konrad występuje również z koncertami solowymi, podczas których w sposób niezwykle widowiskowy prezentuje publiczności magiczny świat instrumentów perkusyjnych. Projekt koncertów solowych wywodzi się z wieloletnich doświadczeń Konrada jako pedagoga, wykładowcy i prowadzącego zajęcia na wielu warsztatach muzycznych zarówno na terenie Polski jak i Europy.
Wśród wielu nagród i wyróżnień Cezarego Konrada, na uwagę zasługują: Nagroda „Mateusza” im. Mateusza Święcickiego przyznana przez Program III Polskiego Radia oraz Stypendium im. Krzysztofa Komedy przyznane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, wyróżnienia dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii „Perkusista Jazz / Latin / Funk” według ankiety czytelników czasopisma „Top Drummer”.

Zapraszamy również po szczegóły na stronę internetową Centrum Paderewskiego: www.paderewski.tarnow.pl.

Na zdjęciu: Krzysztof Herdzin Trio. Fot: Krzysztof Wierzbowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 14:05:58
IP          : 3.138.137.212
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html