To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   W oświacie można inaczej ...   -   28/10/2004
Od miesiąca trzy szkoły na terenie gminy Tuchów, w Trzemesnej, Buchcicach i Mesznej Opackiej, działają według zupełnie nowych zasad. Placówki, które pierwotnie miały zostać zlikwidowane przekształcono w szkoły niepubliczne. Tuchowscy samorządowcy uważają, że decyzje o przekształceniu były słuszne, a szkoły dobrze służą uczniom i rodzicom.

Ogloszenie

Do reorganizacji tuchowskiej oświaty i zmian w sieci szkół przymierzano się od wiosny ubiegłego roku. W ramach szkolenia, przygotowanego i finansowego przez Bank Światowy, opracowano „Strategię racjonalizacji i rozwoju oświaty w gminie”. Współautorami dokumentu byli urzędnicy miejscy, radni, pracownicy szkół i przedstawiciele związków zawodowych. Dyskutowano przez cały ubiegły rok. Najważniejszym owocem tej debaty była propozycja stworzenia trzech szkół niepublicznych, którym gmina przekazuje subwencje na dotychczasowych zasadach, co uchroniło małe, wiejskie szkoły podstawowe przed likwidacją.

W lutym bieżącego roku tuchowscy radni podjęli uchwałę zmieniającą mapę oświatową gminy. Projekt został zaakceptowany przez Małopolskie Kuratorium Oświaty, a od września trzy niepubliczne szkoły podstawowe rozpoczęły działalność. - Sądzę, że można już dziś, po miesiącu działalności, powiedzieć, iż podjęliśmy słuszne decyzje – mówi Kazimierz Kurczab, sekretarz gminy, odpowiedzialny za realizację programu rozwoju oświaty w Tuchowie. – Pieniądze na pewno są racjonalniej wydawane, a mieszkańcy nie mają problemów z dojazdami dzieci do innych miejscowości na terenie gminy. Podobnego zdania jest ksiądz Andrzej Wojciechowski z Trzemesnej, który, ponoć osobiście nakłaniał dyrektora Eugeniusza Krupę do przejęcia szkoły. - Zawsze uważałem, że likwidacja szkoły w Trzemesnej nie jest konieczna - mówi ks. Wojciechowski. - Cieszę się, że życie potwierdza nasze przewidywania.

Trzemesna

Szkołą w Trzemesnej, w której uczy się obecnie 44 uczniów, kieruje Eugeniusz Krupa, były dyrektor, który po przejściu na emeryturę zdecydował się nie tylko nadal kierować szkołą, ale także być jej „organem założycielskim”. - Z perspektywy uczniów czy rodziców zmiany nie są rewolucyjne, nie ma mowy o czesnym czy innych opłatach. Jedyną istotną modyfikacją jest rezygnacja nauczycieli z pewnych przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela. Zwiększyliśmy pensum godzin do 22 tygodniowo, dzięki temu mamy w szkole zaledwie pięć i pół etatów nauczycielskich, a zatrudniamy 12 nauczycieli. Większość z nich dojeżdża zresztą z Tarnowa - mówi Eugeniusz Krupa .

Rzeczywiście, pozornie w Trzemesnej niewiele się zmieniło, budynek szkoły nadal jest własnością gminy, publiczne pieniądze nadal trafiają do placówki, sposób ich wydawania samorząd może kontrolować, nawet ta sama osoba kieruje szkołą. Zmiany jednak są, i to na lepsze. Mieszkańcy, którzy poczuli się teraz bardziej odpowiedzialni za „swoją” szkołę, podjęli na zebraniu wiejskim decyzję o przekazaniu na jej rzecz kilkunastu tysięcy złotych z funduszu sołectwa. Za te pieniądze rozpoczęto remont budynku, wymieniono część okien… Zmienili się także nauczyciele - ci, którzy wcześniej w szkole pracowali nie zdecydowali się na rezygnację z branżowych przywilejów .

Meszna Opacka

Szkołę podstawową w Mesznie Opackiej, największą z trzech niepublicznych szkół w gminie Tuchów (56 uczniów), prowadzi również była dyrektorka, Urszula Hajduga. - Zdecydowałam się na zmianę statusu po 12 latach kierowania szkoła publiczną głównie po to, by szkoła mogła nadal istnieć, a dzieci nie musiały być dowożone do innych miejscowości - mówi - Podnieśliśmy pensum do 22 godzin, utrzymane natomiast zostały stawki ministerialne jeśli chodzi o płace. Najważniejsze jednak, że mogłam i nadal mogę liczyć na pomoc rodziców i mieszkańców. Gdyby było inaczej, na pewno szkoła niepubliczna nie miałaby racji bytu. Z dawnego grona pedagogicznego i tutaj pozostało jedynie dwie osoby, w szkole pracuje 11 nauczycieli, z czego pięciu na pełnych etatach. Dyrektorka planuje poszerzanie oferty o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, uruchomienie przedszkola, co powinno przyciągnąć do szkoły również uczniów z innych miejscowości. - Musimy być przygotowani na prowadzenie dobrej szkoły i nie ma znaczenia, że jest to szkoła w niewielkiej wiosce - mówi Urszula Hajduka. - Miejsce urodzenia nie jest niczyją „winą” ani „zasługą”. Dzieci z małych miejscowości nie mogą z tego tracić szans życiowych.

Buchcice

Inaczej nieco potoczyły się wydarzenia w najmniejszej szkole niepublicznej, w Buchcicach, do której uczęszcza obecnie 32 uczniów. Tam szkołę prowadzi Towarzystwo Oświatowe. - Nie znaleźliśmy nikogo, kto chciałby poprowadzić szkołę, w kilkanaście osób założyliśmy więc stowarzyszenie - mówi prezes Towarzystwa Oświatowego w Buchcicach, Bogdan Stefan. - Dzięki temu szkoła nie została zlikwidowana, co może w przyszłości owocować tym, że młodzi ludzie nie będą uciekać ze wsi, w której ich dzieci nie miałyby się nawet gdzie uczyć. Rodzice mają wpływ na to, co dzieje się w szkole, a jeśli chodzi o przyszłość, jestem optymistą. W najbliższych latach liczba uczniów w naszej szkole raczej wzrośnie niż spadnie.

W Buchcicach nauczyciele, którzy zdecydowali się podjąć pracę w szkole niepublicznej pracują po 24 godziny tygodniowo, prezes Stefan nie ukrywa również, że zarabiają nieco mniej niż ich koledzy w szkołach gminnych. Ze starej kadry zdecydowała się pozostać w Buchcicach dwójka nauczycieli, na pełnych etatach szkoła zatrudnia obecnie cztery osoby.

***

To dopiero początek pionierskiej inicjatywy w Tuchowie. Na razie nie widać jednak powodów do pesymizmu. - Nie widzę niebezpieczeństwa na najbliższą przyszłość - konkluduje Kazimierz Kurczak. - Dwa czynniki mogą zdestabilizować pracę niepublicznych szkół, spadek liczby uczniów poniżej 30 lub zmiana zasad naliczania subwencji oświatowej. Na obydwie te sprawy władze gminy nie mają jednak wpływu.

Piotr Filip
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:28:26
IP          : 18.224.70.133
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html