To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wieści z Sejmiku Województwa Małopolskiego    -   03/11/2011
Sejmik: interpelacje radnych
Nasza redakcja otrzymała nadesłaną przez Piotra Saka (PiS) informację o interpelacjach radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego z regionu tarnowskiego (w jednym przypadku radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości składali interpelację wspólnie z radnym PO), złożonych podczas ostatniej sesji Sejmiku, w dniu 28 października b.r. Nasi reprezentanci niepokoili się planami dotyczącymi Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie, planami likwidacji filii bibliotek pedagogicznych, czy zasadami przeprowadzania egzaminów w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Interpelowano również w sprawie pilnej potrzeby wykonania robót regulacyjnych potoku Radlanka w gminie Tarnów oraz w sprawie dotyczącej zbiornika Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice. Szczegóły zamieszczamy poniżej w przekonaniu, że warto od czasu do czasu poinformować, czym zajmują się nasi reprezentanci, niezależnie od ich przynależności partyjnej, zwłaszcza że praktyka bieżącego informowania mediów o własnej, niekoniecznie medialnej działalności – ze strony radnych i parlamentarzystów wciąż pozostaje rzadkością.

Ogloszenie

Interpelacja w sprawie planów dotyczących likwidacji filii bibliotek pedagogicznych
Jak się dowiadujemy z interpelacji, na posiedzeniu Zarządu Województwa Małopolskiego w dniu 25 sierpnia b.r. ustalono, iż należy podjąć działania zmierzające do likwidacji filii bibliotek pedagogicznych. W konsekwencji zagrożony jest dalszy byt 10 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie zlokalizowanych w Wadowicach, Suchej Beskidzkiej, Chrzanowie, Krakowie, Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Proszowicach, Słomnikach; 5 filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu mieszących się w Gorlicach, Limanowej, Rabce Nowym Targu i Zakopanem oraz 3 filii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie znajdujących się w miejscowościach Bochni, Brzesku i Dąbrowie Tarnowskiej.
W tej sprawie Klub Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” wyraził stanowczy sprzeciw wobec tych planów, w następstwie których m.in. nauczyciele „zostaną pozbawieni dostępu do nowoczesnej myśli pedagogicznej”. Radni PiS podkreślali przy tym, że według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP we współpracy z Pracownią Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, czytelnictwo w Polsce dramatycznie spada od początku lat 90 i obecnie kształtuje się na poziomie około 44 %, gdyż taki odsetek badanych zadeklarował kontakt w ciągu roku z choć jedną książką.
”Czy Zarząd Województwa Małopolskiego zrewiduje swoje stanowisko i wycofa się z planów likwidacji filii bibliotek pedagogicznych? Jakie przyczyny legły u podstaw podjęcia starań zmierzających do likwidacji filii bibliotek pedagogicznych? Czy Zarząd posiada jakieś szczegółowe opracowania czy decyzja zapadła ad hoc? W wypadku podtrzymania swojego stanowiska i kontynuacji planów ukierunkowanych na likwidację bibliotek pedagogicznych – jaka będzie skala likwidowanych jednostek i jakie będą kryteria i koncepcje dotyczące ich unicestwiania?” - pytali radni.

Interpelacja w sprawie pilnej potrzeby wykonania robót regulacyjnych potoku Radlanka w gminie Tarnów
Interpelację w tej sprawie złożyli radni PiS: Lucyna Malec i Piotr Sak, a powstała ona w związku z informacjami uzyskanymi od radnego Powiatu Tarnowskiego Tomasza Stelmacha dotyczącymi „dotychczasowych starań podejmowanych przez Gminę Tarnów i jej jednostkę pomocniczą Sołectwo Poręba Radlna zmierzających do zabezpieczenia środków na regulację potoku Radlanka w miejscowościach Poręba Radlna i Radlna i braku podjęcia działań przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, które zmierzałyby do realizacji oczekiwanej przez lokalne społeczeństwo inwestycji”.
„Potok Radlanka regularnie i rokrocznie wylewa, podtapiając tym samym zabudowania mieszkańców miejscowości Poręba Radlna i Radlna. Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych już w 2005 r. dostrzegał konieczność wykonania prac zmierzających do poprawy sytuacji i konserwacji potoku (…). Wskazana powyżej instytucja potwierdziła konieczność wykonania robót regulacyjnych także w piśmie z dnia 6 stycznia 2010 r., (…). Jak wskazano w przedmiotowym piśmie opracowana została dokumentacja techniczna na wykonanie odbudowy ujściowego odcinka potoku Radlinka (...), których wartość oszacowano na kwotę 850 tys zł. Warto w tym miejscu również zauważyć, iż ostatnia konserwacja bieżąca odbyła się prawie 10 lat temu. Wymaga również zaakcentowania, iż zgodnie z posiadanymi informacjami Gmina Tarnów posiada zabezpieczone środki na ten cel. W konsekwencji zgłaszamy interpelację i wnosimy o podjęcie interwencji przez podległą Zarządowi Województwa instytucję ukierunkowaną na przekazanie środków na realizację robót regulacyjnych potoku Radlanka w zbliżającym się roku budżetowym.” - czytamy w interpelacji.

Interpelacja w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie
Kolejna interpelacja do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka skierowana została przez radnych PiS: Lucynę Malec i Józefę Szczurek – Żelazko. Ma ona związek z informacjami o wymianie w MORD pojazdów do przeprowadzania egzaminów państwowych na kategorie B prawa jazdy z samochodów marki Renault Clio na samochody marki Suzuki Swift. Radni pytają o możliwość dokonania wyboru samochodu, na którym chce odbywać egzamin osoba ubiegająca się o prawo jazdy. ”Wprowadzenie przedmiotowego rozwiązania i okresu karencji w naszej ocenie pozwoli zarówno na zmniejszenie dyskomfortu zdawania egzaminu przez kursantów, którzy nie mieli styczności z nowym samochodem wobec kształcenia się w trakcie kursu na samochodach marki Renault Clio, jak również będzie miało wpływ dla ośrodków szkolenia kierowców, które byłyby zmuszone w bardzo krótkim okresie czasu wydatkować znaczne środki finansowe na zakup nowych samochodów” - piszą radni.

Interpelacja w sprawie dotyczącej zbiornika Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice
W tej kwestii interweniował radny PiS Piotr Sak – chodzi o uchwałę Sejmiku z 26 września b.r., zgodnie z którą przeprowadzono zmiany w budżecie, zmniejszając w dziale „Rolnictwo i Łowiectwo” wydatki o kwotę 4.990.000 zł, które to środki miały zostać przeznaczone na realizację zadania pn. „Zbiornik Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice”. Zgodnie z uzasadnieniem, odroczenie realizacji tej inwestycji miało być spowodowane ponownej Oceny Oddziaływania na Środowisko, a więc sporządzenia inwentaryzacji przyrodniczej, co potrwać może co najmniej 6 miesięcy.
Wobec powyższego radny interpelował, pytając:
Jakie działania wspomagające zamierza przedsięwziąć Zarząd Województwa Małopolskiego celem przyspieszenia działań zmierzających do realizacji tej inwestycji?
Jakie są szanse na realizację projektowanej inwestycji w obecnym kształcie, tj. powstania zbiornika retencyjnego? Czy w wypadku negatywnej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie zostaną podjęte działania ukierunkowane na zmianę koncepcji i powstanie np. poldera przeciwpowodziowego?
Czy podjęte zostaną również inne działania, które zapewnią poprawę i zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na przedmiotowym odcinku?
Kiedy mieszkańcy będą mieć możliwość wykonania dróg dojazdowych do swoich domów? Dotyczy tych mieszkańców, których drogi dojazdowe do prywatnych posesji przebiegają po terenach wykupionych.”

W interpelacji radny podkreślał nie tylko fakt, iż budowa w Joninach zbiornika retencyjnego w znaczący sposób zwiększy ochronę przed powodzią mieszkających wzdłuż Szwedki od Ryglic do Tuchowa, ale także przypomniał, iż – jak czytamy - w trakcie Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski przy Małopolskim Instytucie Samorządu Terytorialnego i Administracji, które odbyło się w Bukowinie Tatrzańskiej we wrześniu 2011 r. „Wojewoda Małopolski podkreślał niezbędność powstania przedmiotowej inwestycji dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla lokalnej społeczności”.

Interpelacja w sprawie planów dotyczących Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie
W tej interpelacji radni PiS Lucyna Malec, Józefa Szczurek – Żelazko, Piotr Sak oraz radny PO Marcin Kuta niepokoją się sygnałami „o planach zagrażających dalszemu istnieniu Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie”, prowadzącego swą działalność od 1 września 1992 roku, a świadczącego kompleksową pomoc psychologiczną i pedagogiczną w rozwiązywaniu różnorodnych problemów życiowych i trudności wychowawczych dla: rodzin adopcyjnych, rodzin zastępczych, placówek rodzinnych i rodzin wychowujących własne dzieci. „Ewentualne zlikwidowanie Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie przyniesie wiele bardzo szkodliwych społecznie skutków. Doprowadzi do utrudnienia dostępności ośrodków adopcyjnych dla kandydatów dla rodziców adopcyjnych w subregionie tarnowskim. Likwidacja ośrodka uniemożliwi także kandydatom na rodziców adopcyjnych korzystanie z bezpłatnego przygotowania się do przysposobienia dziecka, bowiem tylko ośrodki publiczne świadczą swoje usługi nieodpłatnie. Jest to tym bardziej krzywdzące, iż rodzina przysposabiająca i tak odciąża finansowo budżet państwa, przyjmując na siebie obowiązek całkowitego utrzymania dziecka” - piszą radni, prosząc o dogłębne przeanalizowanie i analizę sytuacji Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie, uwzględnienia jego istotnej funkcji oraz aspektu lokalnego, a w konsekwencji zachowania statusu quo. Radni pytają więc, jakie plany i strategie posiada Zarząd Województwa Małopolskiego względem Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego w Tarnowie oraz kiedy zostaną podjęte wiążące decyzje w tej materii?

Sprawa jest o tyle poważna, że – jak wynika z przywołanych w interpelacji ogólnodostępnych statystyk, w Polsce jest około 96 tysięcy sierot. „Większość z nich to sieroty społeczne, czyli dzieci, których rodzice żyją, ale z różnych powodów się nimi nie opiekują. Z tego - 66 tysięcy , a więc 2/3, znajduję się w różnego rodzaju rodzinach zastępczych. 50 tysięcy w rodzinach zastępczych spokrewnionych, które tworzą zwykle dziadkowie, czy dalsza rodzina. Około 30 tysięcy dzieci znajduje się w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych.”

Cały problem polega na tym, że zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – znów nałożono nowe obowiązki na samorząd województwa i dokonano ich „dyferencjacji na zadania własne i zadania zlecone”. Do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej przyporządkowano samorządowi województwa organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjnych...

Słowo komentarza
I pomyśleć, że jeszcze „wczoraj” mieliśmy być „zieloną wyspą”... Tymczasem zaczyna się – zapowiadane także przeze mnie i bardzo dawno temu – szukanie oszczędności, nie zawsze przemyślane; zaczynają się przesunięcia budżetowe i cięcia, dotykające coraz więcej samorządów. Za chwilę będziemy słyszeć wręcz o rezygnacji z rozmaitych inwestycji, bo spadają przeszacowane budżetowe wpływy, zwłaszcza z podatków. A nawet na przedsięwzięcia dofinansowywane z kończących się środków unijnych, trzeba mieć wkład własny (patrz: kredyty). Otwartym pozostaje również pytanie, jak długo, zwłaszcza na szczeblu centralnym, można uprawiać kreatywną księgowość i wypychać kolejne pozycje poza budżet. I jak długo można spychać kolejne zadania na samorządy, bez zapewnienia odpowiednich środków. W końcu obywatele zaczną się na serio zastanawiać, po co nam w takim razie takie państwo i te wszystkie, podnoszone podatki, parapodatki i rozmaite opłaty. To jednak temat na osobny artykuł. Póki co wchodzimy kolejny okres „przejściowych trudności”. Chyba że na użytek „lemingów” trzeba będzie wymyślić jakieś inne określenie. To, mimo wszystko, nazbyt się kojarzy z okresem PRL, gdy „europejska wspólnota”, do której należeliśmy, trochę inaczej się nazywała...
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 11:24:40
IP          : 3.145.70.108
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html