To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Co zrobić z osobami nietrzeźwymi?    -   14/12/2011
Izba Wytrzeźwień do likwidacji
Podczas najbliższej, czwartkowej sesji Rady Miasta Tarnowa, radni głosować będą nad uchwałą likwidującą Izbę Wytrzeźwień. Co w zamian? Szpital? Policja? W świetle posiadanych przez nas informacji koncepcje magistratu wyglądają mało przekonująco. Faktem jest bowiem, że Policja może zatrzymywać jedynie te osoby nietrzeźwe, które popełniły przestępstwo. Szpitale nie mają zaś warunków, by przetrzymywać agresywnych, pijanych pacjentów; częstokroć brudnych, zawszonych itp. Czy wobec tego niektórzy z nich odwożeni będą z powrotem do domu, z którego zostali zabrani? A co z bezdomnymi? Niezupełnie trafne są też powtarzane tu i ówdzie argumenty ekonomiczne – że inne samorządy nie chcą partycypować w kosztach utrzymania Izby...

Mówi Marek Ryś, z Zakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Izby Wytrzeźwień w Tarnowie :

Ogloszenie
>

O zamiarach magistratu dowiedzieliśmy się już jakiś czas temu, od zdezorientowanych brakiem przejrzystości działań ze strony UMT, pracowników Izby Wytrzeźwień – i szerzej cały problem opiszemy może przy innej okazji. Dość dodać, że parę dni temu otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Tarnowa informację, w której czytamy, iż w związku z zamiarem likwidacji Izby, ”w Urzędzie Miasta Tarnowa podpisano list intencyjny z Komendą Miejską Policji. List jest początkiem formalnego porozumienia w tej sprawie. (…) Policja deklaruje, że po zaprzestaniu przez tę instytucję działalności będzie przyjmować do wytrzeźwienia przede wszystkim osoby w stanie nietrzeźwości zatrzymane za popełnienie przestępstwa na terenie Tarnowa. Nietrzeźwi umieszczani będą w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Miejskiej Policji. Jest na to przeznaczonych kilka miejsc.”
Rzecz w tym, iż jak stwierdza Marek Ryś, z Zakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Izby Wytrzeźwień w Tarnowie, tak to przecież dotąd funkcjonowało i mówienie o nowym porozumieniu, które ma problem rozwiązać – to „czysta fikcja”. W praktyce bowiem Policja może przyjąć jedynie osoby które popełniły przestępstwo, a są w stanie nietrzeźwym, nie zaś wszystkich nietrzeźwych. Nie ma też warunków, by odpowiadać za życie osób, które mocno nadużyły alkoholu i wymagają specjalnej opieki. W grę nie wchodzi także szpital, który nie może nikogo zatrzymać siłą, jak ma to miejsce w przypadku Izby Wytrzeźwień. W praktyce w przeszłości częstokroć odsyłano upitych niemal do nieprzytomności osobników ze Szpitala do Izby pod pretekstem agresywnego zachowania pacjenta. Trudno również sobie wyobrazić przetrzymywanie na oddziale pijanych kompletnie osób, nie myjących się tygodniami, zawszonych i roznoszących choroby. A czy agresywnego lub stwarzającego zagrożenie pijaka Policja odwiezie z powrotem do domu, skąd został zabrany? Gdzie zawiezie bezdomnego?
Kwestie te poruszone zostały w obszernym piśmie skierowanym przez związkowców do wszystkich klubów radnych. Czytamy w nim m.i.n.: ”Kolejnym nieporozumieniem jest wożenie takich osób do szpitali czy placówek służby zdrowia, które mogą udzielić jedynie doraźnej pomocy w nagłych przypadkach, a ze względu na brak możliwości zatrzymania ich do czasu wytrzeźwienia, osoby doprowadzone będą prawie zawsze trafiać z powrotem na ulice miasta. Chyba jedynie brak wyobraźni skłania do twierdzenia, że można nietrzeźwych odwozić do domów. Po pierwsze, większość z pacjentów Izby nie ma stałego miejsca zamieszkania, po drugie, większość rodzin nie chce przyjmować nietrzeźwych, a nawet sami ich wysyłają na Izbę, wreszcie, osoba nietrzeźwa nie może przebywać sama w mieszkaniu, gdyż stwarza zagrożenie dla innych mieszkańców.”

Ale powróćmy do komunikatu magistratu, w którym czytamy: ”Ze swej strony Gmina deklaruje, że wskaże podmioty lecznicze lub inne placówki, które realizować będą świadczenia z zakresu opieki doraźnej, terapeutycznej oraz szeroko pojętej profilaktyki na rzecz osób nietrzeźwych, osób z chorobą alkoholową oraz osób współuzależnionych. Rozwijana i doskonalona będzie działalność o charakterze profilaktycznym, znajdująca odzwierciedlenie w przyjmowanych corocznie Gminnych Programach Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Tarnowa.  Ponadto, w związku z realizacją przez Policję zwiększonych zadań w odniesieniu do osób nietrzeźwych, Gmina w ramach możliwości budżetowych udzielać będzie Policji finansowego wsparcia.”
-O wskazywaniu jakich „podmiotów leczniczych lub innych placówek” pisze magistrat? - pyta M. Ryś. -Przecież rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia wskazuje na Policję w przypadku przestępstw, Izbę Wytrzeźwień, lub ewentualnie szpital w sytuacji ratowania życia. W informacji magistratu do jednego worka wrzucono „opiekę doraźną” i „profilaktykę”, podczas gdy na chwilę obecną główną funkcją Izby jest opieka nad osobami pijanymi do czasu ich wytrzeźwienia, nie zaś działalność stricte profilaktyczna.
W tej samej informacji magistrat pisze, iż zmiana systemu postępowania z osobami nietrzeźwymi „jest konieczna”. ”Poprzedni model, funkcjonujący od lat sześćdziesiątych jest już przeżytkiem i wymaga dostosowania do (obowiązujących standardów postępowania wobec osób z chorobą alkoholową) i wyzwań współczesności.” - czytamy. Jednak zdaniem związkowców, głównym powodem likwidacji Izby jest chęć zlikwidowania zorganizowanych w związek pracowników, których „nie udało się w żaden inny sposób spacyfikować” oraz „zamiecenia pod dywan” nieprawidłowości...

”Problemem Urzędu Miasta są pracownicy Izby, którzy od półtora roku zabiegali o spowodowanie naprawy sposobu zarządzania jednostką” - czytamy w piśmie związku zawodowego skierowanym do klubów radnych. Czytamy w nim także o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która wykazała szereg nieprawidłowości – także ze strony głównej księgowej, która ponoć ma być likwidatorem Izby. Poprzedni, długoletni dyrektor otrzymał karę grzywny. Wśród nieprawidłowości tych wymienić można sytuację, gdy pracownicy (opiekunowie) przez dwa lata pobierali wynagrodzenie niższe, od minimalnego ustalonego przez Radę Miasta Tarnowa. 17 kwietnia 2008 roku RMT ustaliła stawkę minimalną na 750 zł. Jednak w Biuletynie Informacji Publicznej przez cały ten czas „wisiało” zarządzenie ze stawką 600 zł. ”Po interwencji pracowników w marcu 2010 roku podmieniono na BIP treść zarządzenia, wprowadzając nowe, jednak z takim samym oznaczeniem i datą, różniące się jedynie kwotą (!). Kontrola nazwała to „niestarannością”.” - piszą związkowcy.
Ich zdaniem problemem Izby jest szereg zaniedbań oraz przerost administracji. Zaś „aspekt finansowy” - nie powinien występować jako jedyny. Niezupełnie zgodna z prawdą może okazać się argumentacja, że gminy nie chcą partycypować w kosztach utrzymania Izby. Jeszcze w tym roku dochodziło do sytuacji, gdy przez miesiąc lub dłużej pracownicy zmuszeni byli odsyłać „pacjentów” np. z Żabna czy Wojnicza, gdyż nie mieli umowy z tymi samorządami – podczas gdy okazywało się, że umowa taka w rzeczywistości została dawno podpisana. Zaciekawiony osobiście sprawdziłem jak to wygląda w przypadku gminy Tarnów – według pracowników dwóch różnych wydziałów Urzędu Gminy Tarnów, od co najmniej 10 lat tarnowski samorząd nie zwracał się z propozycją partycypacji w kosztach utrzymania Izby Wytrzeźwień... Jej pracownicy mówią też o telefonach otrzymywanych z oddalonych gmin, z zapytaniami o możliwość przywiezienia pacjentów. Z drugiej zaś strony podają przykłady gmin, które na powrót planują uruchomienie takiej placówki u siebie...

O losach Izby Wytrzeźwień w Tarnowie zadecydują radni na najbliższej sesji. Wydaje się jednak, że jej likwidacja nie przyniesie oszczędności, lub przyniesie oszczędności pozorne. I zamiast rozwiązać problem – przysporzy nowych. Chyba że „Izba” zamieni się w „Izbę” - pod nazwą „ośrodka pomocy doraźnej”. W takim razie jednak – po co to wszystko? Czy w kwestii przyczyn tych zamiarów rację mają pracownicy?
Do tematu zapewne przyjdzie nam wracać.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, December 26, 2024 20:44:19
IP          : 3.137.170.38
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html