To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Polsko – rumuńska animacja w Millennium Studio (konkurs)    -   16/12/2011
Droga na drugą stronę
19 grudnia o godz. 20:00 w kinie Millennium na jednorazowej projekcji pokazany zostanie pełnometrażowy, animowany film dokumentalny „Droga na drugą stronę”, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Mocny styl wizualny, wynik mieszanki pięknych technik animacji, tworzy uderzający, zadziwiająco spójny i niezapomniany film.

Ogloszenie
>

”„Droga na drugą stronę” zaczyna się jak mroczna animacja, którą spokojnie mógłby podpisać Tim Burton. Trup opowiada swoją smutną i śmieszną historię. Rumuńsko-polski film po raz pierwszy oglądałem w Niemczech, na festiwalu w Cottbus, gdzie zdobył kilka nagród - a ma już na koncie kilkanaście międzynarodowych wyróżnień. Dopiero po kilkunastu minutach uświadomiłem sobie, że przecież doskonale znam tę historię. Z gazet i telewizji. Chodzi o nagłośnioną przed media opowieść o przebywającym w Polsce młodym Rumunie, Claudio Crulicu, który najpierw został bezpodstawnie oskarżony o kradzież, następnie bez rozprawy osadzony w areszcie. Stamtąd bezskutecznie słał monity z prośbą o rewizję śledztwa. Nie doczekawszy się odpowiedzi, na znak protestu ogłosił strajk głodowy. Zagłodził się. Na śmierć. „Droga na drugą stronę” to kolejna progresywna animacja poszerzająca ramy gatunku.

Współczesna animacja nie jest jedynie rozkoszną familiadą albo autorskim, poetyckim manifestem. Dzisiaj animacja zbliża się także do thrillera, porusza tematy polityczne i społeczne. Marjane Satrapi na podstawie swojego komiksu stworzyła słynne „Persepolis”, Ari Folman - twórca „Walca z Baszirem” - pracuje nad adaptacją „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema, a Sylvain Chomet w „Iluzjoniście” oddaje hołd Jacquesowi Tati. „Droga na drugą stronę” jest natomiast animowanym dokumentem.
Anca Damian, reżyserka filmu, już w fabularnym debiucie z 2008 roku, dramacie „Crossing Dates”, pokazała że filmowy interwencjonizm nie musi być reportażem. Tak zwany mocny temat trzeba obudować równie wyrazistą warstwą wizualną. W „Crossing Dates” chodziło o znakomite zdjęcia Liviu Marghidana, w „Crulicu” o zmienne techniki animacji oraz towarzyszącą im muzykę Piotra Dziubka w której echa rumuńskiego folkloru nicują się z gitarowym ambientem rodem z modnych, krakowskich pubów.

Claudio Crulic jest narratorem historii. W więzieniu, odarty z godności, pisze dziennik rozpaczy. W tle oglądamy śmietnik dzieciństwa i młodości bohatera. Odpady pamięci, w których miesza się to, co ważne, z tym, co bezwartościowe. Zdjęcia z albumu rodzinnego, prawosławne ikony, potwierdzenia pism wysyłanych przez aresztanta, wypisy ze szpitala. Klasyczna animacja (bardzo dobra kreska) sąsiaduje z ujęciami stricte filmowymi, akwarelkami, wycinanką czy wkopiowaniami dokumentalnymi. Obyczajowe scenki z pierwszej części, w finale ustępują miejsca onirycznej fantasmagorii schorowanego Claudia.
Rewelacją filmu jest także ton, jakim posługuje się reżyserka. Zamiast patetycznej opowieści o świętym męczenniku, dostajemy opartą na czarnym humorze biografię faceta, któremu nie udało się ocalić ciała, ale którego dusza pozostała nietknięta. Crulic potrafi zachować dystans - do siebie i sprawy. Śmieje się przez łzy. Rzecz w polskim kinie nie do pomyślenia.
Również w zapisie dramaturgicznym „Droga na drugą stronę” jest czymś więcej od jednostkowej opowieści o egzystencjalnej drodze bez happy endu. Biografia Crulica posłużyła reżyserce jako demaskatorska wizja bezprawia w państwie prawa. Chodzi o odwieczny podział na lepszych i gorszych obywateli. W tym kontekście „Droga...” staje się filmem o bezduszności systemu, wobec którego bezsilna, niewinnie oskarżona jednostka jest zawsze pionkiem bez znaczenia. „Proces” Kafki odradza się w każdym czasie, pod każdą szerokością geograficzną. Francuski filozof, Emmanuel Lévinas, pisał: „Niemoc to brak władzy nad tym, co jest moje”.”
- pisał na łamach „Dziennika. Gazety Prawnej” („Śmiech przez łzy”) Łukasz Maciejewski.

UWAGA KONKURS ! Mamy bezpłatne podwójne zaproszenie na ten seans. Można je otrzymać po nadesłaniu do nas - drogą elektroniczną na adres konkursy@intarnet.pl - listu zawierającego w tytule nazwę filmu. W mailu prosimy podać dane kontaktowe osoby zgłaszającej (w tym koniecznie nr telefonu !). Konkurs rozstrzygnięty zostanie w dniu projekcji, o godz. 15:00. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania niezwłocznie poinformujemy zwrotnie, drogą elektroniczną lub telefonicznie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, December 26, 2024 20:45:46
IP          : 18.119.109.60
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html