To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poseł Grad o tarnowskim ZUS-ie   -   06/12/2004
Poseł Aleksander Grad odniósł się podczas dzisiejszej konferencji prasowej do problemów lokalnych instytucji publicznych w Tarnowie i regionie. Poseł uważa, że plany likwidacji tarnowskiego Oddziału ZUS-u, Urzędu Celnego, a wcześniej również Oddziału NFZ i MODR to konsekwencja "obłędnej" centralistycznej polityki obecnego rządu i stojącej za za nim koalicji SLD-UP.

Ogloszenie

Swoje stanowisko wobec zaistniałej - w świetle planów rządu- sytuacji w Tarnowie Poseł zatytułował "SLD-owski centralizm a sprawy Tarnowa". Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu przekazanego dziś mediom przez przewodniczącego małopolskiej Platformy Obywatelskiej:

Wszyscy obserwujemy w ostatnich latach powrót do scentralizowanego państwa, wzmacniania roli centralnych instytucji rządowych zlokalizowanych w Warszawie lub wokół wojewodów.

Dzieje się to najczęściej kosztem oddziałów, delegatur tych instytucji w tzw. terenie, jak i kosztem samorządów lokalnych, czy też mieszkańców, od których administracja rządowa się oddala, a skutkiem tego wiele spraw obywateli nie może zostać załatwionych na miejscu – w gminach i w powiatach.

Powiatom odebrano m.in. budżety policji, sanepid i inspekcje weterynaryjną, zapowiedziano dalsze ograniczenie roli samorządów powiatowych m.in. w sprawach geodezji. Odbierając kompetencje, mówi się następnie, że powiaty są słabe i należy je wobec tego zlikwidować!

Zarządzanie funduszami unijnymi, zamiast do marszałków województw, poszło do ministrów i instytucji rządowych. Scentralizowany na nowo system ochrony zdrowia zbankrutował i od nowa trzeba stawiać go na nogi. Ośrodki doradztwa rolniczego jeszcze mocniej związano z administracją rządową i już zaczyna się mówić o osłabieniu pozycji oddziałów np. w podtarnowskich Zgłobicach.

Centralizując na potęgę, rząd jednocześnie głosi sprzeczne z tym hasło - budowy tańszego państwa!

Jest to gra pozorów. W rzeczywistości jest tak, że np. ZUS w budżecie na 2005 rok chciał mieć 1 miliard zł. więcej (!!!) na swoje funkcjonowanie, a wydatki na instytucje rządowe w roku przyszłym praktycznie nie zmniejszą się. Jeżeli natomiast instytucje rządowe robią już oszczędności, to według zasady – u nas w centrali nic się nie może zmienić. Likwidują więc lub ograniczają oddziały w terenie, czyli te instytucje które są blisko ludzi. Przykładami takiego działania są – tarnowski ZUS, Urząd Celny, Oddział NFZ, ODR itd.

Może warto jeszcze raz przypomnieć, co obiecywało tarnowskie SLD z posłami Janikiem i Skrzyńskim na czele. Może warto przypomnieć, że SLD z Tarnowa miało jednego z najważniejszych ministrów rządzie premiera Millera, ma przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD i przewodniczącego partii – i co z tego wynikło? Niestety nic lub bardzo niewiele!

Tak łatwo przychodziło SLD oceniać innych. Takie wszystko było proste, łatwe i do załatwienia. Czy warto było tyle obiecywać, gdy dzisiaj mając taką pozycję w ekipie rządzącej, tak trudno skutecznie zapobiec niekorzystnym dla Tarnowa decyzjom własnych ministrów?

Dzisiaj również próbuje się rozpowszechniać pogląd, że za obecną likwidacją, czy ograniczaniem roli takiej lub innej instytucji rządowej, stoi jeszcze reforma samorządowa przyjęta przez Sejm III kadencji.

Nic bardziej mylnego. Gdyby obecna ekipa zdecydowała się rozwijać w Polsce samorząd, przekazywać pieniądze jak najniżej do gmin i powiatów, wspierać rzeczywiście gospodarkę, pracodawców i pracowników, ograniczać centralne instytucje na rzecz terenowych - nie zajmowalibyśmy się dziś ZUS-em, Urzędem Celnym i innymi instytucjami rządowymi.

Przecież wszyscy doskonale wiemy, że o randze, statusie i rozwoju Tarnowa, czy też innych takich kilkudziesięciu ośrodków w Polsce, nie decyduje ilość instytucji rządowych i liczba urzędników, ale decyduje rozwój gospodarczy, środowisko związane z kulturą, nauką , gospodarką, nowe inwestycje i co najważniejsze – silny, nie kłótliwy i mający szerokie kompetencje samorząd.

Nie oznacza to oczywiście, że ponad podziałami politycznymi nie należy zabiegać o sprawy ważne dla Tarnowa. To ma miejsce. Jest w tych sprawach większa lub mniejsza możliwość oddziaływania na decyzje rządu, a tym samym większa odpowiedzialność tych, tych którzy rządzą krajem .

Dzisiaj posłowie w Sejmie z wielu takich ośrodków jak Tarnów i nie tylko (miasta wojewódzkie też mają podobne problemy), biegają, protestują, podpisują różne pisma i petycje w obronie różnorakich instytucji.

Jednak bez dalszej decentralizacji, budowy silnej Polski samorządowej i obywatelskiej, co jakiś czas będzie wracał problem utraty statusu – rangi takiego, czy innego miasta lub regionu w Polsce i to „bez względu na to kto będzie przy władzy”.

Aleksander Grad
Poseł na Sejm RP
Przew. Małopolskiego PO
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, January 15, 2025 06:52:21
IP          : 18.227.105.110
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html