To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowskie Dni Edukacji   -   11/2/2005
Referaty, dyskusje, przedstawienia teatralne – taki jest program Tarnowskich Dni Edukacji, realizowanych w dniach 17 – 18 lutego w ramach projektu „Partnerstwo dla Edukacji Miasta Tarnowa: Budowa Lokalnej Strategii Rozwoju Edukacji na Drodze Społecznych Konsultacji”. Będzie można spotkać się o dr Maciejem Ziębą, Krzysztofem Głombem, zadać kilka pytań pani Irenie Dzierzgowskiej, współautorce projektu reformy edukacji, czy obejrzeć monodram „Belfer” w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka.

Ogloszenie
>

Tarnowskie Dni Edukacji są „elementem programu budowania partnerstw międzysektorowych na rzecz zrównoważonego rozwoju”, który to program sprzyjać ma poprawie warunków życia mieszkańców oraz „zdynamizować jego rozwój”. „Partnerstwo w Tarnowie ma na celu zbudowanie lokalnej strategii edukacji na drodze społecznych konsultacji.” Tarnów jest jednym z pięciu miast wytypowanych do udziału w procesie „budowania partnerstw”. Koordynatorem przedsięwzięcia jest tu Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (czyli UNDP, o którym już pisaliśmy w tekście „Dużo słów, mało konkretów”). Tym razem, w nadesłanych materiałach dziwnie nie ma ani słowa o udziale finansowym PKN Orlen w całym projekcie.

Program „Tarnowskich Dni Edukacji” obejmuje szereg wystąpień i dyskusji; niektóre z nich mogą okazać się naprawdę interesujące. „Dni” rozpoczną się w czwartek o godzinie 16-tej, w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego (Duża Scena). W ciągu dwóch godzin głos zabiorą kolejno: prezydent Mieczysław Bień (powitanie gości), Jarosław Chołodecki (UNDP – koordynator projektu Rozwoju Partnerstw Międzysektorowych w Polsce) – wystąpienie „Budowanie Tarnowskiej Strategii Rozwoju Edukacji”, Jacek Jakubowski (Grupa Trop, koordynator projektu Partnerstwo dla Edukacji Miasta Tarnowa) – „Tarnowskie Dni Edukacji”, Irena Dzierzgowska (współautor projektu reformy edukacji) – „Edukacja ku przyszłości”, dr Janusz Marszalec (prezes spółki JMC) – „Edukacja a rozwój środowiska lokalnego – z doświadczeń fińskich”, Krzysztof Głomb (prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie) – „Poprzez wiedzę do rozwoju – technologie informacji i komunikacji motorem rozwoju lokalnego”, dr Józef Winiarski – „Znaczenie wychowania w edukacji”, ojciec dr Maciej Zięba – „Edukacja a wartości”, Paweł Nasiłowski (prezes Stowarzyszenia im. J. Kofoeda) „Edukacja przez całe życie – z doświadczeń duńskich”.
Po przerwie, w godzinach od 18.15 do 19.30 trwać będą „spotkania w grupach sektorowych poświęcone dzieleniu się doświadczeniami w programach rozwoju edukacji” – czyli dyskusje z udziałem gości i moderatorów. Dyskusje obejmą następujące zagadnienia: „Zarządzanie oświatą” (I LO), „Wychowanie i wyrównywanie szans” (foyer teatru), „Trudny wiek i Trzeci wiek” (sala prób teatru), „Przedsiębiorczość” (kawiarnia teatru), „Edukacja przez kulturę” (Mała Scena), „Forum wymiany wiedzy” (Zespół Szkół Budowlanych). Program zakończy przedstawienie „Belfer” – monodram Jeana Pierze Dopagne w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, w reżyserii Michała Kwiecińskiego (Duża Scena, godzina 20.00).

Piątek, 18 lutego rozpocznie się „spotkaniami w grupach międzysektorowych poświęconymi wypracowaniu celów strategicznych oraz planowaniu projektów rozwojowych w obszarze edukacji”. Poprowadzą je moderatorzy Grupy Trop oraz liderzy grup projektowych. Tematy dyskusji, odbywających się w godzinach 9.00 – 11.45 są następujące: „Wiedza i kompetencje źródłem przedsiębiorczości” (Tarnowskie Regionalne Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki, Rynek 5), „Biznes przyszłości – organizacja ucząca się” (I LO), „Forum wymiany wiedzy (media, szkoły, urzędy, biznes, kościół)” (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krakowska 4), „Nowoczesna placówka edukacyjna w środowisku” (III LO), „Wychowanie – formacja – profilaktyka” (TCK), „Uczestnictwo w kulturze i sztuce jako element edukacji” (Muzeum Okręgowe), „Edukacja poprzez sport (kultura fizyczna i zdrowie)” (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, ul. Brodzińskiego 9), „Zarządzanie placówką edukacyjną” (Zespół Szkół Budowlanych).
Po „przerwie na kawę” we foyer teatru, o godzinie 12.30 na Dużej Scenie rozpocznie się kolejny cykl wystąpień. I tak kolejno: wykład „Powiązanie biznesu i edukacji na przykładzie Stanów Zjednoczonych Ameryki” wygłosi dr Kazimierz Śliwa, „Odpowiedzialność społeczna w biznesie” – Paweł Sobków (firma „Roleski”), „Dialog Młodzi – Dorośli” – Adam Fret (Powszechna Akademia Młodzieży); z kolei prezentacji „Fizyka na scenie” dokonają uczniowie I LO. Ostatnimi elementami programu będą: prezentacja wyników prac w grupach międzysektorowych i podsumowanie I Tarnowskich Dni Edukacji, dokonane przez przedstawicieli Urzędu Miasta oraz UNDP. Całość zakończy o godzinie 15-tej spektakl „Szafa” (Duża Scena).

-To jest cały czas efekt programu UNDP – mówi o Tarnowskich Dniach Edukacji prezydent Mieczysław Bień. –Do tej pory odbywały się „ciche” spotkania robocze w grupach. Naszym celem jest stworzenie, w drodze społecznych konsultacji, strategii edukacji, edukacji szeroko rozumianej, nie ograniczonej do samej tylko oświaty. Chcemy też pokazać, że rozwój edukacji nie oznacza jedynie cięć i redukcji. To jest bardzo ambitny program, także w skali kraju. „Dni Edukacji” są tu takim przystankiem w naszej pracy.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 12:19:02
IP          : 3.16.135.112
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html