To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tadeusz Kantor w Tarnowie    -   06/4/2005
Premiera nowej sztuki tarnowskiego Teatru zapowiada się bardzo obiecująco – oto zobaczymy spektakl nawiązujący do najbardziej chyba znanej sztuki Tadeusza Kantora. Autorem scenariusza i reżyserem „Scen z Umarłej klasy” jest dawny aktor legendarnego teatru „Cricot 2” Krzysztof Miklaszewski. Spektakl grany będzie w murach I Liceum – do mieszczącego się tu wcześniej I Gimnazjum uczęszczał niegdyś Tadeusz Kantor. Premiera miała odbyć się już w najbliższą sobotę, z powodu żałoby narodowej przeniesiono ją jednak na 22 kwietnia.

Ogloszenie
>

Rok 2005 jest „Rokiem Kantorowskim” – przypada w nim 90-ta rocznica urodzin, a 15 rocznica śmierci mistrza. Z kolei 30 lat upłynęło samej „Umarłej klasie” – jej premiera miała miejsce w 1975 roku.
Jakie zatem okażą się „Sceny z umarłej klasy”? Miklaszewskiego? Gra z mistrzem zawsze okazuje się ryzykowna, a zwykłe kopiowanie czegoś, co stworzono dawniej najczęściej okazuje się być zabiegiem martwym. Prawdy tej świadom jest dawny aktor teatru „Cricot 2” wybitny malarz, dramaturg, scenograf i reżyser Krzysztof Miklaszewski: „Obcowanie wieloletnie z Panem Tadeuszem uświadomiło mi jednak, że ani kopia, ani imitacja Jego sztuki nie ma sensu. Doświadczyć tego mieli Jego aktorzy, grający jakiś czas po Jego śmierci Jego teatralne widowiska w nadziei, że w ten sposób „ocalą od zapomnienia” – pisał w teatralnej „Talii”.
Miklaszewski jednak sięgnął w stronę swojego mistrza. W styczniu 2002 roku w ośrodku teatralnym w Gardzienicach miała miejsce premiera „Scen z Umarłej klasy”. Sama idea jakiegokolwiek powrotu do „Umarłej klasy” od razu wzbudziła duże emocje; można powiedzieć, że wzbudziła je, zanim jeszcze spektakl powstał. I o ile np. wieloletni dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" w Krakowie prof. Krzysztof Pleśniarowicz odnosił się do tego pomysłu z zainteresowaniem, o tyle np. Wacław Janicki, również były aktor Cricot 2 posłużył się tu słowem „nadużycie”. Dyskusja na ten temat opuściła łamy teatralnych pism trafiając także np. na łamy Newsweeka: „Były aktor Tadeusza Kantora reżyseruje w Gardzienicach spektakl „Sceny z Umarłej klasy”. Czy to bezczelność, czy rewolucja?” – pisał parę lat temu Hubert Kropielnicki.

Sam Miklaszewski mówi o tym w sposób następujący: „Tytuł skromny (że „Sceny”) i bezczelny zarazem (że z „Umarłej klasy”), który wywołał tyleż akceptacji (tych, co widzieli), ileż sprzeciwu a`priori (tych, co nie widzieli) A przecież była to „Umarła klasa” innego pokolenia, tyleż „umarła”, co „żywa”, bo „młoda”, „kolorowa”, „aktualna”, nie po „pierwszej wojnie”, ale po „Afganistanie”, nie po „kryzysie awangardy”, a po „punkowej fali”. Była to „Umarła klasa” odczytana po „swojemu”, czyli po „naszemu. (…) Powiedział Kantor: „Gram z Witkacym! Gram z Schulzem!, Gram z Gombrowiczem! A nie: „Gram Witkacego!. Gram Schulza! Gram Gombrowicza!” Podobnie i my tworząc – tak jak kiedyś Kantor – postaci ze strzępów wspomnień, ze zlepków snów, ze ścinek lektur, ze śmietnika własnych szkolnych zachowań – gramy z Kantorem.” („Talia” nr 2(5)).

Zdaniem dyrektora tarnowskiej sceny Wojciecha Markiewicza (plik mp3) spektakl nie będzie jednak li tylko powtórzeniem „Gardzienic”; -Powstał zupełnie nowy scenariusz; prawdopodobnie będzie to jedyna „Kantorowska” inscenizacja realizowana w ramach obchodów Roku Tadeusza Kantora. Teatr wraca do źródeł, chodzi po śladach – grać więc będziemy w liceum, do którego (jako gimnazjalista) uczęszczał przyszły mistrz – mówi dyrektor.
W Tarnowie zorganizowany zostanie również pokaz filmów K. Miklaszewskiego o Kantorze, odbędzie się spotkanie poświęcone książkom o mistrzu, zaś tarnowskie Muzeum Okręgowe przypomni niektóre jego prace. Z kolei we foyer teatru po raz pierwszy zaprezentowana będzie korespondencja Krzysztofa Miklaszewskiego z Tadeuszem Kantorem.

Natomiast w obsadzie „Scen z Umarłej Klasy” zobaczymy Jerzego Ogrodnickiego, Jolantę Januszówną, Bogusławę Podstolską – Kras, Zbigniewa Kłopockiego, Sławomira Gaudyna, Annę Nowicką, Przemysława Sejmickiego oraz gościnnie – Krzysztofa Miklaszewskiego, Wojciecha Michno, Monikę Kufel i Marzenę Poźniak.
Premiera: 22 kwietnia (piątek) godzina 18-ta, I Liceum Ogólnokształcące.

M. Poświatowski

Posłuchaj wypowiedzi dyrektora W.Markiewicza na temat spektaklu (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:08:23
IP          : 3.148.112.29
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html