To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ocalić od zapomnienia    -   14/4/2005
Katyń – dziś, kiedy można już wypowiadać to słowo i mówić o rzeczywistych sprawcach mordów, paradoksalnie coraz mniej o tych wydarzeniach wiemy, coraz mniej pamiętamy i chcemy pamiętać. Tymczasem zbliża się rocznica ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach; „Rodziny Katyńskie” oraz ci, którzy „pamiętają”, zapraszają na okolicznościową Mszę Świętą, która odbędzie się w tę niedzielę w kościele Filipinów o godzinie 12-tej.

Ogloszenie

Po mszy nastąpi złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Ofiar Stalinizmu. „Ocalić od zapomnienia” będzie próbowało także Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – 22 kwietnia o godzinie 11-tej odbędzie się adresowana do uczniów i nauczycieli konferencja z cyklu „Śladami naszych ojców”.

Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich zaprasza w niedzielę, o godzinie 12-tej na Mszę Świętą, która odbędzie się w kościele Filipinów; bezpośrednio po mszy nastąpi złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Ofiar Stalinizmu. W przemarszu weźmie także udział Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych. Uczcijmy pamięć pomordowanych przodków, pamiętając, że „naród bez przeszłości jest narodem bez przyszłości”. –Tymczasem tak po cichu, masowo odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń – zauważa jeden z członków Stowarzyszenia.
W tym wszystkim paradoksalny jest fakt, iż utrzymujące się ze skromnych składek Stowarzyszenie nie posiada własnej siedziby; dokumenty przechowywane są w kilku domach, sztandar korzysta z gościnności KIK, zaś zebrania odbywają się w jednym z pomieszczeń MPEC. Być może jakieś rozwiązanie problemu zaproponują radni miejscy; kilka dni temu przedstawiciele „Rodzin Katyńskich” spotkały się z Komisją Kultury.
Wydarzenia sprzed sześćdziesięciu pięciu lat przypomni nam także najbliższe spotkanie, organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej w ramach cyklu „Groby ojców naszych” (środa, 20 kwietnia, godzina 18-ta).
Jednak „zachowanie pamięci” to zadanie, któremu sprostać nie może pojedyncza organizacja. Ważną funkcję do spełnienia mają tu szkoły – jak choćby znana z patriotycznego wychowania „Kolejówka”, czy wskazywana przez panią Stanisławę Wiatr-Partykę Szkoła Podstawowa w Bogumiłowicach. Być może pomocny okaże się tu realizowany przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Ośrodek w Tarnowie projekt „Śladami ojców naszych”. W dniu 17 grudnia 2004 r. odbyła się w ODN Tarnów konferencja „Losy Polaków na kresach wschodnich w czasie II wojny światowej” (wzięły w niej udział 72 osoby). Trwa ambitny projekt archiwizowania relacji „tych, którzy już odchodzą”; dzięki subwencji Marszałka Województwa Małopolskiego, wywalczonej staraniem m.in. radnej wojewódzkiej Elżbiety Zięby, MCDN planuje zarchiwizowanie na płytach CD wspomnień ludzi, którzy przeszli katorgę łagrów i zsyłek rosyjskich – płyty rozpowszechniane będą w szkołach na terenie Małopolski. Organizowane są także warsztaty metodyczne dla nauczycieli, a także konferencje poświęcone problematyce martyrologii narodu polskiego na Kresach Wschodnich w czasie II Wojny Światowej. Najbliższa konferencja – „Ocalić od zapomnienia” – odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 11-tej w Auli Jana Pawła II (Plac Katedralny); konferencja ta nie będzie jedynie suchą prelekcją historyczną, ale stanowić ma, być może jedną z ostatnich okazji do wysłuchania wspomnień ludzi, którzy byli świadkami tworzenia się historii tamtych dni. Konferencja odbędzie się pod patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Cóż, edukacja to także wychowanie, to także umiejętność określenia siebie „skąd jestem, dokąd idę”. Nie jest to możliwe bez znajomości własnej przeszłości. Tymczasem patriotyzm to dziś niemodne, wstydliwe słowo, z którego – jak nam się wydaje – niebezpiecznie blisko do źle kojarzonego „nacjonalizmu” i „podsycania nienawiści rasowej”. Jednak jeśli nie będziemy pamiętać my – to kto? I szkoda tylko, że dziś, szczątki owego patriotyzmu, jeśli już pojawiają się w edukacji czy życiu publicznym, obowiązkowo przybierać muszą „eu-szaty” rodem z „tolerancyjnej” i „postępowej”, antychrześcijańskiej świątyni naszego nowego „Wielkiego Brata”…

„Mój zwycięski oddział opanował walczące jaśniepańskie wojska i na miejscu zlikwidował 250 oficerów przy pomocy czołgu” – cytuje fragment raportu radzieckiego oficera Andrzej Fenrych. Posłuchaj przejmującej opowieści byłego senatora i członka „Rodzin Katyńskich (((mp3))) .

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 13:02:46
IP          : 3.147.45.65
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html