To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  19. festiwal TNF    -   04/5/2005
Po raz dziewiętnasty rusza za kilka dni Tarnowska Nagroda Filmowa; tradycyjnie temu „świętu polskiego kina” towarzyszyć będą różnorodne warsztaty, spotkania, wystawy i koncerty. W tym roku zobaczymy jedenaście wybranych, najlepszych polskich filmów – będą to: „Zakochany Anioł” A. Więcka, „Vinci” J. Machulskiego, „Pręgi” M. Piekorz, „W dół kolorowym wzgórzem” P. Wojcieszka, „Ono” M. Szumowskiej, „Wesele” W. Smarzowskiego, „Mój Nikifor“ K. Krauze, „Tulipany” J. Borcucha, „Niepochowany” M. Meszaros, „Bar pod młynkiem” A. Kondratiuka i „Trzeci” J. Hryniaka. Festiwal startuje 11 maja i potrwa do 15 maja.

Ogloszenie
>

Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal najciekawszych polskich filmów fabularnych, których premiery miały miejsce między kolejnymi jego edycjami. W tym roku odbędzie się on w terminie 11-15 maja. Będzie to już 19 edycja imprezy, która w znaczący sposób wpisała się w kalendarz imprez miasta, regionu jak również imprez filmowych w Polsce. Nad Tarnowską Nagrodę Filmową patronat sprawuje Prezydent Miasta Tarnowa, a współtworzą ją liczne instytucje związane z polską kinematografią, takie jak Muzeum Kinematografii w Łodzi, Stowarzyszenie Twórców Obrazu Filmu Fabularnego czy Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie. Przed osiemnastu laty, głównym powodem, dla którego festiwal został powołany do życia, była chęć promocji i prezentacji dorobku polskiej kinematografii, co jest jego ideą przewodnią po dzień dzisiejszy, pomimo zmieniających się warunków produkcji i dystrybucji polskich filmów w ciągu minionych lat. Tarnowska Nagroda Filmowa organizowana jest w formie festiwalu, co stwarza możliwość zaproponowania odbiorcom programu o różnorodnym charakterze.
Na tegoroczny program składają się projekcje konkursowe, warsztaty filmowe, projekcje dodatkowe, o charakterze monograficznym lub retrospektywnym, spotkania z twórcami, krytykami, ludźmi filmu, a także wystawy i koncerty.

Projekcje konkursowe, to projekcje wybranych filmów posiadających wysokie walory artystyczne lub mających wyjątkowe znaczenie dla polskiej kinematografii, wprowadzonych do dystrybucji kinowej w okresie pomiędzy kolejnymi edycjami Nagrody, lub filmy, które zostały już ukończone i mają w Tarnowie przedpremierowe pokazy. Doświadczenia lat ubiegłych pokazały, że wiele filmów prezentowanych w ramach projekcji konkursowych było pokazywanych w naszym mieście premierowo, dając widzom jedyną możliwość zapoznania się z aktualnym i pełnym dorobkiem polskiej kinematografii danego roku, nie znajdującym miejsca w komercyjnym repertuarze kina, co należy niewątpliwie do atutów Festiwalu.

Filmy prezentowane w konkursie oceniane są przez trzy niezależne gremia Jury, które mają za zadanie wybrać najlepszy film, a jego reżyser uhonorowany zostaje nagrodą w postaci statuetki. Pierwszym ze wspomnianych gremiów jest Jury TNF, składające się z przedstawicieli środowisk kulturotwórczych naszego miasta i regionu. Jury TNF obraduje pod przewodnictwem twórcy profesjonalnie zajmującego się sztuką filmową, twórcy powszechnie uznanego w tej dziedzinie za autorytet, mającego jednocześnie wpływ na kreowanie wizerunku polskiej kinematografii i znaczący wkład w jej dorobek. Dotychczas Przewodniczącymi Jury TNF byli m.in.; Krzysztof Krauze, Dorota Kędzierzawska, Maciej Dejczer, Janusz Zaorski, Jan Nowicki, Janusz Morgenstern. W tym roku zaproszenie do przewodniczenia Jury przyjął wybitny aktor i wybitna postać polskiego kina pan Wojciech Pszoniak. W składzie Jury, oprócz przedstawicieli środowisk kulturotwórczych regionu zasiądą także; reżyser Andrzej Kotkowski – Dyrektor Artystyczny 19 TNF, redaktor programu III PR Ryszard Jaźwiński i krytyk filmowy, dziennikarz Łukasz Maciejewski. Jury TNF przyznaje reżyserowi wybranego i tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu Statuetkę Leliwity.
Drugą z nagród, Statuetkę Jury Młodzieżowego, przyznaje Jury Młodzieżowe. Złożone jest ono z reprezentantów szkół średnich i wyższych naszego miasta. Tym samym nagroda ta w znaczącym stopniu jest wyrazem gustów i oczekiwań młodego odbiorcy, a jednocześnie jest odzwierciedleniem tego, czego młode pokolenie na dzień dzisiejszy oczekuje od twórców polskich filmów.
Trzecim z gremiów oceniających filmy jest publiczność, przyznająca w drodze plebiscytu swoją nagrodę – Statuetkę Maszkarona.
Ponadto regulamin TNF pozwala Jury TNF przyznawać twórcom nagrody dodatkowe, specjalne – Srebrne Statuetki Leliwity - za inne wartości, mające wpływ na kształt filmu, takie jak: zdjęcia, muzyka, scenariusz czy wybitne kreacje aktorskie.

Nagrody te zyskały już uznanie wśród twórców, o czym może świadczyć fakt, że nagrodzeni artyści wpisują je do swojego dorobku artystycznego, obok innych znaczących nagród.
Na przestrzeni tych osiemnastu lat nagrodzonymi byli m. in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Domaradzki, Ryszard Bugajski, Jacek Bławut, Andrzej Barański, Teresa Kotlarczyk, Robert Gliński, Wiesław Saniewski, Janusz Zaorski, Jerzy Stuhr, Michał Lorenc, Janusz Kijowski, Krzysztof Krauze, Maciej Dejczer, Jan Jakub Kolski, Andrzej Kondratiuk, Dorota Kędzierzaska, Maja Ostaszewska, Małgorzata Szumowska, Łukasz Barczyk, Sławomir Fabicki, Yurek Bogayewicz, Piotr Trzaskalski, Marek Lechki, Jerzy Trela, Konrad Niewolski, Dariusz Gajewski, Jacek Filipiak i Katarzyna Figura.
Tarnowskie nagrody powędrowały zatem zarówno do twórców już uznanych, jak również do twórców będących przedstawicielami najmłodszego pokolenia.

Ponieważ Tarnowska Nagroda Filmowa ma być okazją do spotkania się z polskim filmem w szerszym aspekcie, towarzyszą jej oprócz prezentacji bieżącego repertuaru filmowego, także wcześniej wymienione inne imprezy o charakterze filmowym. Do nich zaliczyć należy spotkania z twórcami filmowymi, spotkania z laureatami nagród, krytykami, recitale, koncerty czy wreszcie wystawy; i tak np. w 2000 r., podczas XV TNF odbyła się wystawa plakatu pt. „Kino Andrzeja Dudzińskiego” - twórcy, będącego zarazem autorem plakatu piętnastej edycji TNF, a w 2003 r. wystawa znanego fotografika Wojciecha Pruszcza, prezentująca portrety najwybitniejszych przedstawicieli świata filmu.
W tym roku autorem plakatu 19 TNF jest pan Waldemar Świerzy, a całej imprezie towarzyszyć będzie wystawa „Kobiety polskiego kina w obrazach Henryka Cześnika”; wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, a prezentowana była wcześniej w Warszawskiej Zachęcie z okazji 100-lecia kina oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podczas festiwalu w ramach wspomnianych już wyżej imprez towarzyszących, odbywać się będą tematyczne przeglądy filmowe (projekcje retrospektywne), w których organizatorzy starają się przybliżyć widzom dorobek naszej kinematografii, przypominając filmy, które odegrały znaczącą rolę w historii. Przybliżane są więc sylwetki wybitnych dla polskiej kinematografii twórców – reżyserów, aktorów... Przeglądy te w głównej mierze skierowane są do młodej grupy odbiorców - młodzieży szkół średnich i wyższych, mogącej w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę o filmie. Podczas ostatniej edycji zaprezentowano wybrane filmy z dorobku Janusza Morgensterna – ubiegłorocznego Przewodniczącego Jury. Tym razem zobaczymy filmy z udziałem Przewodniczącego Jury 19 TNF Wojciecha Pszoniaka („Ziemia Obiecana” i Danton”).

Wśród propozycji festiwalu, tych skierowanych głównie do młodzieży, znajdzie się przegląd filmów dokumentalnych, będący nawiązaniem do ubiegłorocznych propozycji, w których organizatorzy zaczęli pokazywać inne zjawiska, dotyczące szeroko pojętej kultury filmowej. W ten sposób w ubiegłym roku podczas „Nocy Filmowej” Tarnowianie obejrzeli filmy niezależne, z nurtu off-owego. W tym roku, w ramach tego typy pokazów zaprezentowane zostaną w bloku „Noc dokumentu – poszukiwanie człowieka” filmy dokumentalne zrealizowane w TVN 24. Wśród nich znajdą się: „Wojownik” Adama Rogali, filmy Macieja Starczewskiego „10 ważnych słów”, „Litzmannstadt-Ghetto”, „Bóg wam zapłać”, „Kameduli” „Tak mało czasu przede mną” - film o Zdzisławie Beksińskim oraz film Ireny Świecińskiej „Całopalenie”. –Mamy nadzieję, że prezentacja takich filmów będzie ciekawą formą opisu rzeczywistości, formą, jaką daje film dokumentalny – pisze w imieniu organizatorów Dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej Anna Grygiel.

Drugą z grona propozycji skierowanych do młodzieży będzie prezentacja podczas „Nocy etiud fimowych” filmów zrealizowanych przez studentów Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Akademia przygotowała także jeszcze jedną, ciekawą ofertę dla zainteresowanych Tarnowian – w piątkowe przedpołudnie chętni będą mogli uczestniczyć w otwartych warsztatach filmowych „Co nas kręci, czyli zróbmy sobie film”; warsztaty mają być pokazem technologii obróbki obrazu i każdy zainteresowany będzie mógł pod okiem instruktorów Akademii zrealizować swoje „dziełko” filmowe, zaś efekty tej pracy zobaczyć od razu na dużym telebimie, zamontowanym na Tarnowskim Rynku.

Opisując wcześniej przyznawane w Tarnowie Nagrody należy jeszcze wspomnieć o Nagrodzie za najlepsze zdjęcia, która pojawiła się po raz pierwszym w 2003r. Nagroda ta nosi nazwę „Paralaksa” ( jest to statuetka i nagroda finansowa) a przyznawana jest ona przez Stowarzyszenie Polskich Twórców Obrazu. W 2003r. pierwszym laureatem został Tomasz Bagiński, autor filmu „Katedra”.

W tym roku, w pokazie konkursowym zaprezentowanych zostanie jedenaście wybranych filmów, które zgodnie z założeniem festiwalu wprowadzone zostały do dystrybucji pomiędzy edycjami festiwalu; będą nimi: „Zakochany Anioł” A. Więcka, „Vinci” J. Machulskiego, „Pręgi” M. Piekorz, „W dół kolorowym wzgórzem” P. Wojcieszka, „Ono” M. Szumowskiej, „Wesele” W. Smarzowskiego, „Mój Nikifor“ K. Krauze, „Tulipany” J. Borcucha, „Niepochowany” M. Meszaros, „Bar pod młynkiem” A. Kondratiuka i „Trzeci” J. Hryniaka.
Filmom konkursowych jak zawsze towarzyszyć będą spotkania ich twórców z publicznością – w tym roku gośćmi będą: Borys Szyc, znany widzom z kreacji aktorski w filmach „Vinci” Juliusza Machulskiego, czy emitowanym obecnie w TVP1 serialu „Oficer”, Bartłomiej Topa aktor, odtwórca głównej roli w filmie „Wesele” i znany również widzom z kreacji w serialu TVP „Złotopolscy”, Wojciech Smarzowski, reżyser wspomnianego już filmu „Wesele”, Jan Nowicki, znany wybitny polski aktor, występujący w dwóch filmach prezentowanych premierowo na 19 TNF („Tulipany” i „Niepochowany”) oraz laureatka 18 TNF Katarzyna Figura i Przewodniczący Jury 19 TNF - Wojciech Pszoniak.

Ostatnim punktem programu jest uroczyste zakończenie festiwalu, z ogłoszeniem werdyktu Jury 19 TNF, przy udziale laureatów 18 TNF: Konrada Niewolskiego, Dariusza Gajewskiego, Jacka Filipiaka i Katarzyny Figury, którzy odbiorą przyznane w ubiegłym roku nagrody. Nie zabraknie licznych gości związanych z polską kinematografią, a także recitalu Janusza Radka „Serwus Madonna”.

Już od poniedziałku 9 maja aż do soboty 14 maja nasi inTARnauci będą mogli uczestniczyć w minikonkursach, w których nagrodami będą codziennie pojedyncze wejściówki na jedną z festiwalowych projekcji. Już 9 maja naszym prezentacjom poszczególnych filmów oraz festiwalowym relacjom towarzyszyć będą pytania konkursowe i informacje, jak zdobyć takie bezpłatne zaproszenia do kina "Marzenie". ZAPRASZAMY DO ZABAWY !
Posłuchaj zaproszenia – wypowiedzi Anny Grygiel z TCK, dyrektor Tarnowskiej Nagrody Filmowej (((mp3))).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:08:31
IP          : 18.118.208.127
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html