To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Jutro pierwsze projekcje 19 TNF   -   10/5/2005
Już jutro rusza festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa. Przegląd najlepszych polskich produkcji filmowych minionego roku odbędzie się w Tarnowie po raz dziewiętnasty. Na czele Jury TNF, które przyzna statuetki Leliwity, staje wybitny aktor Wojciech Pszoniak. Swoje nagrody przyzna też Jury Młodzieżowe. Nagrody odebraną zostaną ... za rok, co jest tradycją tarnowskiego festiwalu. Kilka filmów pokazanych zostanie w kinie "Marzenie" premierowo a my już dziś uruchamiamy cykl festiwalowych konkursów dla inTARnautów, w których nagrodą są bezpłatne wejściówki na poszczególne projekcje i imprezy towarzyszące 19 TNF. Zapraszamy !

Ogloszenie

Festiwal zainaugurowany zostanie w środę 11 maja o godzinie 17.00. Pierwszym filmem, jaki zobaczymy w kinie MARZENIE będzie „ZAKOCHANY ANIOŁ”. Tarnowska publiczność zobaczy film, jako pierwsza w kraju. Obraz jest kontynuacją niezwykle udanego \\\"Anioła w Krakowie\\\" sprzed kilku lat. Na ekrany polskich kin produkcja wchodzi dwa dni po tarnowskiej premierze.

ZAKOCHANY ANIOŁ

Premiera : 2005.05.13
Polska, 2005
Komedia romantyczna, 107 min
Reżyseria: Artur \\\"Baron\\\" Więcek
Obsada: Krzysztof Globisz, Anna Radwan-Gancarczyk, Jerzy Trela, Janusz Gajos, Mieczysław Grąbka

Dobrotliwy Anioł Giordano (Krzysztof Globisz) wiedzie spokojne życie na ziemi. Sumiennie, acz bez nadmiernego wysiłku, wypełnia swe anielskie obowiązki. Opiekuje się dziesięcioletnim Karolem (Kamil Bera) i codziennie spełnia przynajmniej jeden dobry uczynek. Zawsze może liczyć na dyskretną pomoc Nieba i dzięki kilku niebiańskim gadżetom radzi sobie całkiem nieźle. Jednak tylko do czasu.
Pewnego dnia jego boscy przełożeni odcinają pomoc, tak by mógł zaznać smaku prawdziwych ludzkich uczuć. Giordano nieoczekiwanie traci swą moc i anielskość. Z przerażeniem też odkrywa swą męską tożsamość. Brutalnie wyrwany ze świata harmonii, musi szybko nauczyć się żyć na własny rachunek. Na pomoc przychodzą mu jednak ziemscy odmieńcy: kloszardzi Szajbus (Jerzy Trela) i Arsen Lupin (Janusz Gajos). Dzięki nim Giordano poznaje uroki \\\"zakazanych\\\" przyjemności i zakochuje się. Czy poznawszy smak ziemskiej miłości, przestanie tęsknić za Niebem?


Pierwszego dnia 19 Tarnowskiej Nagrody Filmowej zobaczymy jeszcze jeden film. Będzie to znakomita komedia sensacyjna „VINCI” Juliusza Machulskiego. Po projekcji (początek o 19.15), w kawiarni kina nastąpi spotkanie z odtwórcą głównej roli w tym filmie - aktorem Borysem Szycem.

VINCI

Premiera : 2004.09.17
Polska, 2004
Komedia sensacyjna, 108 min
Reżyseria: Juliusz Machulski
Obsada: Borys Szyc, Robert Więckiewicz, Kamila Baar

Tak o filmie Machulskiego pisał w \\\"Tygodniku Powszechnym\\\" Łukasz Maciejewski, nota bene jeden z jurorów festiwalu :
Przyjemność, której dostarczają filmy, bywa długotrwała lub chwilowa, w sam raz na czas seansu. \\\"Vinci\\\" Juliusza Machulskiego to właśnie ten drugi przypadek. Natomiast sama przyjemność jest wysokiej próby.
Podkreślmy to wyraźnie: Juliusz Machulski nakręcił swój najlepszy od lat film. Film gatunkowy rządzi się swoimi prawami - bohaterem jest scenariusz, intryga, suspens, ważne są detale, zaskakujące zwroty akcji. “Vinci” spełnia wszystkie te warunki. Fabuła jest odpowiednio sensacyjna i powikłana, dialogi zabawne, a wątki podomykane.
Kiedy doświadczony złodziej Cuma (Robert Więckiewicz) nieoczekiwanie dla siebie samego wychodzi z więzienia, przyzwyczajony do gatunkowych strategii widz przeczuwa, że za moment Cuma albo kogoś zabije, albo coś ukradnie, ale ponieważ z plakatu filmu Machulskiego spogląda smutne oblicze sławnej “Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci, wiadomo, że fach złodziejski zdominuje tym razem fach gangsterski.
Kradzieże dzieł sztuki znowu są w modzie. Często przypominają film, choć filmem, niestety, nie są: przykładem niedawna kradzież sławnych obrazów Muncha w Oslo, kradzież spektakularna, dokonana na oczach zwiedzających. Tytuł filmu Machulskiego nie kłamie. Gra istotnie toczy się o wysoką stawkę: arcydzieło Leonarda z podobizną Cecylii Gallerani, niepełnoletniej faworyty Sforzy. “Vinci” oparty jest na fabularnym schemacie znanym z wielu innych produkcji. Wiele razy oglądaliśmy już podobne historie, klasa filmu Machulskiego polega jednak na tym, że na czas seansu zapominamy o powinowactwach. Jeżeli w standardowym filmie sensacyjnym tzw. “mocne sceny” oddzielone są retardacjami, stopniowaniem napięcia, to w “Vincim” przeciwnie - atrakcja goni atrakcję, dialogowe smaczki i aktorskie popisy następują po sobie szybko i z wdziękiem. To niemal modelowy przykład filmu, który ogromnym pieniądzom amerykańskiego kina przeciwstawia lokalny koloryt i błyskotliwość. Cieszą też drobiazgi, trafnie portretujące naszą rzeczywistość, jak obowiązkowa pieczątka na każdym papierku czy z ironią sportretowana rodzima arystokracja w nietwarzowych kapeluszach i polska biurokracja bez twarzy.
Naturalnie, taki efekt jest sumą wyczucia, talentu, ale i kalkulacji Juliusza Machulskiego - reżysera, scenarzysty i producenta w jednej osobie. Po ostatnich mniej udanych filmach, w tym po stanowczo nieudanej “Superprodukcji” (2002), Machulski powrócił w rejony, które zna i czuje najlepiej. Podobnie jak w swoich pierwszych, znakomitych filmach, w “Vabanku” (1981) i “Vabanku II” (1984), także i w “Vincim” korzystając z komediowej konwencji stworzył rasowy kryminał. Tyle że rozgrywający się współcześnie.
Sukces “Vinciego” jest jednak sukcesem całego zespołu, w którym najważniejszymi, obok reżysera i scenarzysty, postaciami są operator i aktorzy. Edward Kłosiński sfotografował Kraków naprawdę pięknie. Z wielką satysfakcją przyjąłem niepocztówkową, ale sugestywną wizję miasta o niezwykłym, niemal przedwojennym uroku. A widoku na panoramę miasta z tarasu Juliana zwyczajnie mu zazdroszczę. Z mojego okna widać tylko modrzewie. Zapewne mieszczański Kraków sprowokował też twórców filmu do galicyjskiego ugrzecznienia. Koszule są pozapinane pod samą szyję, a najgorsze z przekleństw użytych w filmie to “kurna chata”. Policjanci to przystojne i fajne chłopaki, a główny mafioso jest uzależniony od Bioparoxu.
W “Vincim”, co u nas rzadkie, wszyscy aktorzy grają dobrze albo bardzo dobrze. Robert Więckiewicz - Cuma w końcu dostał rolę godną jego temperamentu, Jan Machulski jako Hagen, ceniony fałszerz dzieł sztuki, dyskretnie i z wyczuciem nawiązuje do wcześniejszych ról granych w filmach syna, Borys Szyc (Julian) jest prawdziwym zwierzęciem filmowym i zapewne jeszcze nie raz będziemy się cieszyć jego ekranową obecnością. Jednak największe aktorskie odkrycie Machulskiego stanowi Kamilla Baar (Magda). Podobno na planie Edward Kłosiński komplementował Kamillę, że z temperamentu przypomina mu młodą Krystynę Jandę... W “Vincim” pojawiła się po raz pierwszy na ekranie i na pewno nie ostatni.
Tyle dobrych słów o filmie popularnym - czy to nie przesada? Nie, bo zawodowstwo i profesjonalizm to w naszym kinie ciągle rzadkość. A Machulski podarował nam tym razem przyjemność, która - chociaż chwilowa - sprawia, że po wyjściu z kina uśmiechamy się trochę szerzej. I szczerzej.


Kolejne projekcje filmów 19 Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentować będziemy codziennie aż do soboty, z jednodniowym wyprzedzeniem, ogłaszając każdorazowo KONKURS, w którym nagrodą będą dwie bezpłatne wejściówki na zapowiadane filmy, a w sobotę również na recital Janusza Radka i finał festiwalu.
Dziś mamy do rozdania po dwie wejściówki na jutrzejsze projekcje - ZAKOCHANEGO ANIOŁA i VINCI. Wystarczy dziś odpowiedzieć na pytanie : komu i za jaki film przyznana została statuetka LELIWITY w roku 2004 ? (odbierze ją w niedzielę). Odpowiedź z tematem TNF należy nadesłać na adres: konkursy@intarnet.pl dziś do północy. Dwaj zwycięzcy - wylosowani spośród osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi - mogą szukać jutro rano w swojej skrzynce e-mailowej informacji z instrukcją, jak skorzystać z zaproszenia. Odebrać je będzie można przez cały jutrzejszy dzień, w godzinach pracy naszej redakcji.

W kolejne festiwalowe dni organizatorzy zaplanowali jeszcze następujące seanse i wydarzenia :

12maja 2005 r. (czwartek)
TWÓRCY POLSKIEGO KINA – Wojciech Pszoniak
9.00 – „ZIEMIA OBIECANA” reż. Andrzej Wajda (140’)– kino Marzenie
17.00 - „W DÓŁ KOLOROWYM WZGÓRZEM” reż. Przemysław Wojcieszek (114’) – Kino „Marzenie” – pokaz premierowy
19.00 – Spotkanie z odtwórcą głównej roli Dariuszem Majchrzakiem – kawiarnia Kina „Marzenie”
19.30 - Wernisaż wystawy „KOBIETY POLSKIEGO KINA w obrazach Henryka Cześnika” – TCK – Rynek 5
20.30 – „PRĘGI” reż. Magdalena Piekorz (91’)– kino „Marzenie”

13 maja 2005 r. (piątek)
TWÓRCY POLSKIEGO KINA – Wojciech Pszoniak
9.00 – „DANTON” reż. Andrzej Wajda (130’)– kino Marzenie
11.15 - Spotkanie z aktorem Przewodniczącym Jury 19 TNF – Wojciechem Pszoniakiem - (TCK lub Kino)
12.00-16.00 - „CO NAS KRĘCI czyli zróbmy sobie film” – otwarte warsztaty filmowe dla wszystkich -wielka prezentacja technologii obróbki obrazu - Tarnowski Rynek – prezentuje Akademia Filmu i telewizji
17.00 – „ONO” reż. Małgorzata Szumowska (101’) – kino Marzenie – pokaz premierowy
19.00 – „ WESELE” reż. Wojtek Smarzowski (109’) – kino „Marzenie”
ok.21.00 – Spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Wojciechem Smarzowskim i aktorem Bartłomiejem Topą – kawiarnia kina Marzenie
21.30 - NOC DOKUMENTU – „POSZUKIWANIE CZŁOWIEKA” - pokaz filmów dokumentalnych TVN 24 – piwnice TCK – Runek 5

14 maja 2005 r. (sobota)
15.00 - „MÓJ NIKIFOR” reż. Krzysztof Krauze (100’) - kino Marzenie
17.00 - „TULIPANY” reż. Jacek Borcuch (92’) - .kino „Marzenie” - pokaz premierowy
19.00 – „NIEPOCHOWANY” reż. Marta Meszaros (96’) - kino „Marzenie” – pokaz przedpremierowy
20.45 – Spotkanie z odtwórcą głównych ról w filmach „Tulipany” i „Niepochowany” Janem Nowickim – kawiarnia kina „Marzenie”
21.30 – NOC ETIUD FILMOWYCH – studentów Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie – piwnice TCK – wstęp wolny

15 maja 2005 r. (niedziela)
16.00 - „BAR POD MŁYNKIEM” reż. Andrzej Kondratiuk (80’) - .kino „Marzenie” - pokaz przedpremierowy
17.30 – „TRZECI” reż. Jan Hryniak (95’) - kino „Marzenie” – pokaz premierowy
19.00 – Spotkanie z Katarzyną Figurą – Laureatką 18 TNF – kawiarnia kina „Marzenie”
20.00 – „SERWUS MADONNA” - recital JANUSZA RADKA - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I OGŁOSZENIE WYNIKÓW 19 TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ z udziałem laureatów 18 TNF.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Mon, December 30, 2024 17:25:37
IP          : 52.15.71.146
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html