To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Po emisji "Drogi do wolności" ...   -   11/5/2005
Dziś wieczorem, w ramach reportażowego cyklu POLSKA bez FIKCJI, telewizyjna "dwójka" wyemitowała film dokumentalny Anny Żakowieckiej "Droga do wolności", traktujący o staraniach o odzyskanie wolności przez Sławomira Sikorę i Artura Brylińskiego. Historia dokonanego przez nich zabójstwa i jego okoliczności stała się kanwą głośnego filmu K.Krauze "Dług". Sikora przebywa na przepustce z więzienia od wiosny 2004r. Tarnów był jednym z pierwszych miast, gdzie promował swoją książkę-historię napisaną za kratami. Od tej pory do dziś prężnie działa tu grupa osób ze Stowarzyszenia "Dług", chcących pomóc Sławkowi w ostatecznym opuszczeniu murów więzienia, za którymi spędził już 11 lat.

Ogloszenie
>

Początkiem lat 90-tych Sławomir Sikora i Artur Bryliński zamordowali dwóch ludzi, którzy przedtem znęcali się nad nimi i szantażowali.
Zabili, jak mówią „w ochronie własnego życia”. A nawet nie tylko własnego, ale także życia swoich bliskich. Za to zabójstwo skazani zostali na 25 lat więzienia. Teraz odsiadują wyrok, a jednocześnie walczą o odzyskanie wolności, ubiegając się o ułaskawienie przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

„Droga do wolności” to film o zbrodni i karze, a także film o podejmowanych próbach nauczenia się życia ze świadomością własnej winy. Obaj mężczyźni wiedzą, że czasu cofnąć nie można, a to, co zrobili, jest nieodwracalne. „Jeżeli ukradniesz, możesz skradziony przedmiot odkupić, jeżeli zabijesz, nie zwrócisz życia” – mówi w filmie jeden z nich. Nie negują wyroków sądowych, nie kwestionują konieczności odbywania kary. Niemniej ich historią od dawna zainteresowane są środki masowego przekazu. Na podstawie losów Brylińskiego i Sikory Krzysztof Krauze wyreżyserował nagrodzony potem film pt. „Dług”. Interesowało go, „jak dochodzi do sytuacji, że młodzi mężczyźni z inteligenckich domów, bez patologicznych obciążeń, o wysokim ilorazie inteligencji, nieoczekiwanie dla samych siebie decydują się zabić. Co doprowadza ich do tego, by zaprzepaścić te wartości, w duchu których byli wychowywani”.

W dokumencie Anny Żakowieckiej na temat losów bohaterów wypowiadają się osoby ze świata prawniczego, socjologowie, a także Krzysztof Orszagh ze Stowarzyszenia Przeciw Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej. Ten ostatni, nie kwestionując konieczności ukarania zbrodni, twierdzi, że są różne zbrodnie, różne ofiary zabójstw i różni sprawcy. Wydając werdykty, należy brać także i to pod uwagę. Socjolog i ekspert więziennictwa, dr Paweł Moczydłowski, twierdzi zaś, że w przypadku Artura Brylińskiego i Sławomira Sikorskiego kara została w ciągu tych 10 lat zrealizowana. Po 10 latach więzienia – jak mówi – osobowość osadzonych zmienia się na tyle, że powrót do „normalnego” świata może okazać się bardzo trudny, o ile nie niemożliwy. Karę wymierza się „po coś”, a wyznaczony okres jej odbycia zakłada powrót do normalności. Po 25 latach jest to mało prawdopodobne.

Sami bohaterowie starają się znaleźć w więziennej rzeczywistości, ale i nie mogą zapomnieć o świecie wolności, do którego pragną wrócić. Sławomir Sikora napisał za murami książkę pt. „Mój dług”, stanowiącą rozliczenie z sobą samym i światem, którą promował podczas udzielonej mu przerwy w odbywaniu kary, Artur Bryliński uzupełnia wykształcenie, uczy się języków obcych. Obydwaj mają swoje strony w internecie, na których można wypełnić wniosek o poparcie ich starań o ułaskawienie.
Dotychczas poparło ich w tej walce ponad 30 tysięcy osób, w tym wielu intelektualistów, dziennikarzy, profesorów i polityków różnych opcji. W Warszawie zawiązano nawet niecodzienne porozumienie "ponad podziałami" kilkunastu organizacji młodzieżowych, w którym pod petycją do Prezydenta RP o ułaskawienie S.Sikory podpisali się młodzi politycy od lewa (FMS) do prawa (FM PiS). S.Sikora nadal oczekuje na decyzję w tej sprawie Prezydenta. Już kilkukrotnie lekarze przedłużali mu czas przepustki. Termin ostatniej mija 7 lipca br.
- Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy w październiku 2004 roku - mówi Anna Żakowiecka. Część materiału realizowana była w Gdańsku gdzie przebywał Sławomir Sikora, część w Warszawie i oczywiście w Zakładzie Karnym we Włocławku - tutaj przebywa Artur Bryliński.
Reżyserka opowiadzieła nam, jak zainteresowała się tym tematem : - Ze Sławomirem Sikorą znam się od 2002 roku, wtedy pierwszy raz mieliśmy kontakt podczas realizacji mojego pierwszego reportażu o Sławku. Od tamtej pory zrealizowałam kilka reportaży dla telewizji Polsat dotyczących walki Sławka Sikory o odzyskanie wolności.
Pomysł na realizację filmu dokumentalnego powstawał w ciągu tych kilku lat. Cały czas byłam bacznym obserwatorem walki Sławka i pomyślałam że chciałabym zrealizować film, który pokaże kim dziś są osoby , które dopuściły się okrutnej zbrodni, jak dziś żyją i czy żałują... Sławek oczywiście zgodził się na mój pomysł i scenariusz filmu, Artur początkowo nie zgodził się na spotkanie. Nie ukrywam, że tutaj bardzo ważnym zadaniem było dla mnie przekonanie Artura do udziału w filmie, tym bardziej, że cały czas bardzo mało się o nim mówiło i tak naprawdę nikt nie wiedział jaki jest i jak zmaga się z przeszłością. W końcu jednak zadzwonił.... Spotkaliśmy się kilka razy w Zakładzie Karnym i udało się namówić do udziału w filmie także Artura. Oczywiście nie ukrywam, że nie było to proste, bo generalnie Artur nie jest tak medialną osobą jak Sławek, nie udziela wywiadów i niechętnie opowiada o sobie.


DROGA DO WOLNOŚCI
Film dokumentalny, 23 min, Polska 2005
Scenariusz i realizacja: Anna Żakowiecka
Zdjęcia: Michał Baranowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sun, December 22, 2024 06:20:57
IP          : 3.140.188.195
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html