To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pegazem po Tarnowie   -   30/5/2005
Właśnie kończy się festiwalowy maj, bardziej przypominający swoja końcówką lipcowo-sierpniową kanikułę, niż tradycyjną stateczną wiosnę. Do tych wysokich temperatur dostosowała się i nasza kulturalna aura, która „wybuchła” mnóstwem imprez i imprezek. Za nami, „zrecenzowane” w poprzednim Pegazie, XIX Tarnowska Nagroda Filmowa i XII Festiwal Muzyki Odnalezionej. Przed nami opisywaczami, dwa kolejne festiwale, które właśnie przechodzą do historii.

Ogloszenie

Tegoroczny jubileuszowy XX Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Bezan” odbywał się od czwartku 19 maja do soboty 21 maja, i w tym czasie w różnych miejscach naszego miasta rozbrzmiewały żeglarskie szanty, pieśni morskie i wielorybnicze, ballady rybackie oraz muzyka folkowa: irlandzka, szkocka, angielska, bretońska... Niekwestionowanym Guru tarnowskiej braci żeglarskiej jest Ryszard Żądło, człowiek orkiestra, a raczej szkuner. To on przed dwudziestu laty wraz z Władkiem Bożkiem wymyślił tę oryginalną śródlądową imprezę żeglarską. To on jest ojcem chrzestnym nazwy festiwalu, która została przyjęta od nazwy tarnowskiego jacht klubu. Przy okazji w celach edukacyjnych informuję szanownych szczurów lądowych, iż bezan to nic innego, jak maszt i żagiel znajdujący się w tylnej części jachtu. Pierwsze edycje „Bezanu” odbywały się w skromnej salce Domu Kultury Zakładów Mechanicznych „Mariensztat”/ konia z rzędem dla młodych, którzy wiedza, gdzie to było?/, były festyny żeglarskie pod DH „Zenit” i biesiady żeglarskie w miasteczku portowym „Camping 2002”. Właśnie przy okazji współpracy nad organizacją pierwszych „Bezanów” w tarnowskim teatrze /złote lata imprezy/, poznałem tego niezwykłego „lądowego wilka morskiego”. To Rysiek Żądło przez kolejne lata zamieniał tarnowską scenę w klasyczną tawernę żeglarską, jakich wiele w każdym porcie. Impreza z roku na rok rozrastała się, przyjeżdżało coraz więcej muzykujących żeglarzy i przychodziło coraz więcej publiczności, aczkolwiek bywały i lata chude.

I tak oto prawie niezauważenie przyszło nam świętować dwudzieste urodziny „Bezanu”. Jubileusz wiadomo musi być wyjątkowy. I tak było. Festiwalowe koncerty odbywały się m.in. w amfiteatrze, tarnowskim teatrze i piwnicach TCK, od lat głównego organizatora imprezy. A wystąpiły na festiwalowych „pokładach” najlepsze polskie i zagraniczne zespoły szantowe, m.in. weterani; „Cztery Refy”, „Stare Dzwony”, „Ryczące Dwudziestki” oraz szantowa „młodzież”: świętujące swoje 10 urodziny „The Cotton” , „North Cape” i „Segars”. Gośćmi specjalnymi byli: grający irlandzki folk „Shanon” oraz francuska grupa „Nordet”. Festiwalowi towarzyszyły tradycyjne biesiady żeglarskie dla dorosłych i dzieci oraz szereg imprez towarzysko-browarnianych. Tych którym obce są żeglarskie klimaty zachęcamy, aby „Wypłynęli choć raz na jeden rejs”, jak to miało miejsce w teatrze, a raczej tawernie przy ulicy Mickiewicza. Następna taka okazja już za rok. Obserwując to, co działo się na „bezanowych pokładach” można było zauważyć ożywcze podmuchy pomyślnych wiatrów, zwiastujące nadejście lepszych czasów dla żeglarskiej braci w Tarnowie. Oby!

Wieńczący majowe szaleństwa festiwalowe 23 Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do lat 21” rozpoczął się również w czwartek, tyle, że tydzień później od „Bezanu”. Impreza ta, z rozmachem organizowana przez Pałac Młodzieży pod auspicjami Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA, już po raz drugi gościła w Tarnowie. Poprzednio młodzi twórcy kina niezależnego spotkali się u nas w 1997 roku. W tym roku w festiwalowe szranki stanęło ponad 100 młodych neoprezbiterów kina niezależnego z kraju i zagranicy, m.in. z Ukrainy, Szwecji, Bułgarii, Wegier, Niemiec, Anglii, Czech i Słowacji. Zaprezentowali oni 96 filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych, wybranych spośród ponad 120 nadesłanych obrazów. Wszystkie traktują o sprawach zwyczajnych, codziennych, w specyficzny sposób zauważonych i skomentowanych przez młodzież do lat 21. Wiele z nich jest bardzo krytycznych, wyostrzonych humorem i podszytych sarkazmem. Bardzo ciekawa okazała się konfrontacja młodzieży polskiej i z tzw. dawnego obozu z dokonaniami młodych filmowców z reszty Europy.

Główne projekcje festiwalowe odbywały się w Tarnowskim Teatrze, pozostałe imprezy w Kawiarni „Alchemik”, TCK oraz w... Stadninie Koni w Klikowej, gdzie zorganizowano piknik filmowy. Festiwalowi towarzyszyły interesujące międzynarodowe warsztaty filmowe „Europejski zoom na Tarnów”. Czterodniowe zajęcia z reżyserii, operatorki, montażu i udźwiękowienia prowadził Dariusz Kuciewicz, młody tarnowski reżyser, wychowanek klubu filmowego „Szwenk” działającego „od zawsze” przy pracowni filmowej Pałacu Młodzieży. Ale nie byłoby „Szwenka” i Festiwalu, gdyby nie Tadeusz Koniarz, znakomity fotografik, dziennikarz, a przede wszystkim filmowiec i wychowawca całych pokoleń młodych pasjonatów kina, obecnie wicedyrektor PM. To dzięki niemu Tarnów stał się w ostatnich dniach maja międzynarodową stolicą najmłodszego kina niezależnego. Jak powiedział jeden z członków Jury Witold Kon, przewodniczący federacji Niezależnych Twórców Filmowych – Tarnów kolejny raz poprzez okazaną nam gościnność, ilość zagranicznych gości i filmów nadesłanych z 14 krajów świata oraz świetną organizację, nadał Festiwalowi wysoką rangę i sprawił, że stał się on znaczącym wydarzeniem. A sam Festiwal jeszcze do niedawna związany był z Warszawą i wszystko wskazuje na to, że Tarnów ma szanse na zatrzymanie go u siebie. Może nareszcie zła passa postępującej degradacji naszego miasta zostanie zatrzymana, i instytucje oraz imprezy przestaną z niego „wyciekać”. To, co nie udało się Warszawie okazuje się możliwe w Tarnowie, w myśl hasła: Polak, a raczej Koniarz potrafi...

Ryszard Zaprzałka

29 maja 2005r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, December 21, 2024 16:25:22
IP          : 3.145.38.14
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html